Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rzecznik Kamińskiego broni działań CBA ws. KNF: "podejmowane bez jakiejkolwiek zwłoki"

5
Podziel się:

Stanisław Żaryn, rzecznik ministra-koordynatora służb Mariusza Kamińskiego, wydał oświadczenie ws. działań służb specjalnych ws. KNF. "W odniesieniu do szeregu nieuprawnionych tez, informuję, że działania służb specjalnych w śledztwie dot. byłego przewodniczącego są podejmowane w sposób natychmiastowy".

Oświadczenie Stanisława Żaryna ws. działań CBA i prokuratury
Oświadczenie Stanisława Żaryna ws. działań CBA i prokuratury (Piotr Molecki/East News)

"W nawiązaniu do pojawiających się nieuprawnionych opinii oraz publikacji prasowych nt. śledztwa dotyczącego KNF informuję, że służby specjalne nadzorowane przez Ministra Koordynatora przeprowadziły szereg czynności w celu wyjaśnienia okoliczności działania byłego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego" – czytamy w oświadczeniu Żaryna.

Żaryn zaprezentował fakty dotyczące czynności realizowanych przez służby specjalne:

- Śledztwo wszczęto decyzją Prokuratury, w dniu 14 listopada 2018 r. zostało ono powierzone do prowadzenia CBA;

- 14 listopada 2018 r. o godzinie 12:35 CBA otrzymało od Prokuratury nakaz przeszukania siedziby KNF, a także miejsca zamieszkania b. przewodniczącego KNF Marka Chrzanowskiego. Agenci CBA niezwłocznie przystąpili do czynności, tego samego dnia przeszukano siedzibę KNF, a także miejsce zamieszkania M. Chrzanowskiego. W czasie przeszukań zabezpieczono wszystkie dokumenty wskazane w postanowieniu prokuratury;

- W siedzibie KNF oraz mieszkaniu M. Chrzanowskiego zabezpieczono dokumentację, a także sprzęt elektroniczny i nośniki elektroniczne, których używał b. przewodniczący KNF;

- Ustalono, jakie czynności M. Chrzanowski wykonywał rano 14 listopada 2018 r. w siedzibie KNF. Ustalenia wskazały, że M. Chrzanowski przebywał w KNF w asyście pracownika Urzędu Komisji, zaś jego wizyta nie miała wpływu na efektywność realizowanych przez CBA czynności;

- W śledztwie zabezpieczono dokumenty: protokoły i nagrania posiedzeń KNF dotyczące sprawy;

- W ciągu kilku dni CBA przesłuchało 11 osób, w tym mec. Grzegorza Kowalczyka, pracowników UKNF, a także pracowników podmiotów powiązanych z L. Czarneckim;

- CBA wraz z ABW przeprowadziły eksperyment w gabinecie M. Chrzanowskiego dot. działania urządzeń „antypodsłuchowych”;

- Biuro Badań Kryminalistycznych ABW rozpoczęło ekspertyzę nagrań i nośników przekazanych przez L. Czarneckiego prokuraturze w dniu 19 listopada 2018 r. (dyktafon, długopis z kamerą, pendrive). Ekspertyza ma wykazać m.in., czy nikt nie manipulował zapisanymi na nośnikach danymi. Ekspertyza będzie gotowa w przyszłym tygodniu.

- CBA zabezpieczyło zapisy monitoringu w siedzibie KNF.

"W odniesieniu do szeregu nieuprawnionych tez pojawiających się w przestrzeni publicznej informuję, że działania służb specjalnych w śledztwie dot. byłego przewodniczącego KNF są podejmowane w sposób natychmiastowy, bez jakiejkolwiek zwłoki. Pojawiające się w mediach oskarżenia wynikać mogą jedynie ze złej woli lub też z braku podstawowej wiedzy w powyższym zakresie. W przyszłym tygodniu należy się spodziewać kolejnych komunikatów w tej sprawie" - pisze Żaryn.

Zobacz także: Zobacz też: Afera KNF. "Mamy powtórkę z misiewiczów"

Kroki prawne NBP

Z kolei Narodowy Bank Polski w tej samej sprawie „podjął kroki prawne”, by ochronić dobre imię – informuje pełnomocnik banku centralnego.

"Informujemy, że zostały już wszczęte procedury prawne w celu ochrony dobrego imienia Narodowego Banku Polskiego i przeciwdziałania wypowiedziom powodującym podważanie zaufania do konstytucyjnych organów państwa" - poinformowała w piątek pełnomocnik NBP adwokat Jolanta Turczynowicz - Kieryłło.

NBP nie informuje o szczegółach dotyczących wszczętych procedur prawnych.

"Jest oczywiste, że Narodowy Bank Polski jest instytucją zaufania publicznego, której dobre imię oraz wizerunek ma kluczowe znaczenie dla kształtowania krajowej i europejskiej polityki finansowej, w tym miedzy innymi tak ważnych kosztów obsługi długu publicznego.

Pozycja ustrojowa Narodowego Banku Polskiego zobowiązuje do szczególnej ochrony instytucji mającej wpływ na bezpieczeństwo ekonomiczne kraju i leży w interesie każdego obywatela.

W ostatnich dniach dostrzegamy próby kreowania, powielania i utrwalania negatywnej opinii na temat Narodowego Banku Polskiego w wyniku nierzetelnych publikacji prasowych i internetowych dotyczących zarówno działalności NBP, jak i jego organów.

Ochrona dobrego imienia Narodowego Banku Polskiego i jego organów jako instytucji państwowej o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa Państwa Polskiego nakazuje podjęcie zdecydowanych kroków prawnych w celu powstrzymania takich zjawisk" - dodała pełnomocnik NBP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
ju
6 lat temu
Bez jakichkolwiek zwłok, raczej
Smutne
6 lat temu
Zyjemy w takim kraju na jaki dajemy przyzwolenie , zlodzieje i oszusci sa w urzedach bo obywatele pozwalaja im tam byc!!!!
Polak
6 lat temu
Obywatele jesli wierzycie tym zlodziejom i oszustom na stanowiska to pamietajcie ze godzicie sie na to zeby wami rzadzili klamcy,zlodzieje i aferzysci!!!! Taki bedziecie mieli kraj jesli calkowicie nie odsuna ich od wladzy!!!! Pamietajcie to wy budujecie sobie dom w ktorym zyjecie - nie pozwolmy rzadzic zlodziejom i oszustom -tepic ich na kazdym kroku i usuwac kazdego zamieszanego w jakakolwiek afere!!!!
Łysy
6 lat temu
Wszyscy widzieli celową opieszałość służb specjalnych, a teraz (niedo)rzecznik opowiada androny !!! Tego nawet ciemny lud nie kupi !!! Po informacji o celowym niszczeniu banku przez ludzi, którzy mają z definicji zabezpieczać rynek bankowy służby miały OBOWIĄZEK zabezpieczyć biuro i mieszkanie Chrzanowskiego nim Chrzanowski wysiadł z samolotu !!! Opóźnienie wejścia służb to dywersja dla śledztwa i wyjaśnienia sprawy !!! A do tego nieprawnie (brak kontrasygnaty premiera) działający przedstawiciel prezydenta - skandal !!!
Lech K. -
6 lat temu
W całym nieszczęściu macie swój walny udział, bo nie znacie zasady, według której "CZAS, KTÓRY UCIEKA, TO PRAWDA, KTÓRA ZNIKA PRZED NAMI" !!!