Notowania

afera knf
17.11.2018 10:28

Rzecznik KNF: Posłowie nie mogli dostać informacji w trybie interwencji

KNF nie miał możliwości udzielenia posłom informacji w trybie interwencji poselskiej.Do KNF nie mają zastosowania przepisy ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora dotyczące interwencji - podkreśla rzecznik prasowy KNF Jacek Barszczewski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Platforma Obywatelska/FB)

KNF nie miał możliwości udzielenia posłom informacji w trybie interwencji poselskiej. Do KNF nie mają zastosowania przepisy ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora dotyczące interwencji - podkreśla rzecznik prasowy KNF Jacek Barszczewski.
Posłowie: Marta Golbik i Jarosław Urbaniak z PO, Paulina Henning-Kloska z Nowoczesnej do KNF poszli w piątek w ramach interwencji poselskiej. Nie uzyskali jednak dostępu do dokumentów i pomieszczeń w Komisji Nadzoru Finansowego.

Podczas próby interwencji poselskiej radca prawny KNF, uzasadniając decyzję odmowną poinformował posłów, że Komisja nie jest organem administracji rządowej, co - jak zaznaczył - zostało przesądzone wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2011 r. Dodał, że uprawnienia posłów w ramach interwencji poselskiej dotyczą wyłącznie podmiotów ściśle określonych, w tym administracji rządowej.

W oświadczeniu przekazanym w sobotę PAP, Barszczewski podkreślił, że Komisja Nadzoru Finansowego jest centralnym organem administracji państwowej powołanym na mocy ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym.

"W tej sytuacji nie mają zastosowania przepisy ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora dotyczące interwencji, stąd Urząd KNF nie miał możliwości udzielenia w tym trybie informacji posłom, którzy w piątek, 16 listopada 2018 r., pojawili się w Urzędzie" - zaznaczył rzecznik KNF.

Jak dodał, UKNF "zawsze niezwłocznie udziela posłom odpowiedzi na zadawane liczne zapytania, o ile ich przedmiot nie podlega tajemnicy zawodowej wynikającej z ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz m.in. z ustawy Prawo bankowe".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: afera knf, knf, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-11-2018

suwerenNie musisz tłumaczyć .Wszystko widać gołym okiem.A MIELISCIE NIE KRASC !!!!!!!!!!!!!!!!!

17-11-2018

skinSuper gonić te zdradzieckie mordy.

17-11-2018

misiekRząd oczywiście nie powsadzał tam swoich ludzi. Najpierw trzeba "posprzątać" zniszczyś dokumenty które zaświadczą o przekrętach...potem np. NIK może … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (87)