Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|

Bielecki: Nadzór właścicielski to najważniejsza sprawa dla nowego rządu

0
Podziel się:

Na pewno kwestia nadzoru właścicielskiego jest jedną z najważniejszych rzeczy do przeprowadzenia. I jednym z najważniejszych zadań dla przyszłego rządu. Niezależnie od tego kto będzie go formował - mówi Jan Krzysztof Bielecki w rozmowie z money.pl. W jego opinii swojej roli nie spełniają dziś kontrakty menadżerskie. A minister skarbu powinien lepiej rozliczać prezesów państwowych spółek.

Bielecki: Nadzór właścicielski to najważniejsza sprawa dla nowego rządu
(Wirtualna Polska, Michał Masiak)
bEsjlEJh

Zmiany w nadzorze właścicielskim są jedną z najważniejszych rzeczy do przeprowadzenia. I jednym z najważniejszych zadań dla przyszłego rządu. Niezależnie od tego, kto będzie go formował - mówi Jan Krzysztof Bielecki w rozmowie z money.pl. W jego opinii kontrakty menadżerskie nie spełniają swojej roli, a minister skarbu powinien lepiej rozliczać prezesów państwowych spółek.

W opinii premiera, a obecnie doradcy firmy EY minister skarbu powinna być rozliczana z tego, jak firmy państwowe zyskują na wartości. - Pomyślałem, że minister skarbu w przyszłości dostanie od premiera takie zadanie: „Proszę pana, ma pan pod swoim nadzorem właścicielskim 400 mld zł majątku. Oczekuję od pana, że go zwiększy w ciągu dwóch lat o 10 proc. I na tej podstawie, będę pana oceniał ” - proponuje Jan Krzysztof Bielecki.

bEsjlEJj

Jak dodaje, rząd nie może dziś sobie pozwolić na wyprzedaż największych firm. Powinien zmienić się też system wynagrodzeń kadry zarządzającej przez odejście od kontraktów menadżerskich. Prezesi i wiceprezesi narodowych czempionów powinni być rozliczani w długim terminie, tak by pensje otrzymywać nawet kilka lat po odejściu z firmy.

- W połowie lat 60. pensji prezesa firmy była wyższa kilkanaście razy względem wynagrodzenia jej pracownika. Teraz to nie jest 25 razy, tylko 250 razy czy nawet więcej. Widać, że to idzie w złą stronę – stwierdza Bielecki.

Uważa też, że szefowie państwowych spółek zawsze powinni mieć niższe wynagrodzenia niż ich koledzy na analogicznych stanowiskach zatrudnieni w firmach prywatnych.

bEsjlEJK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)