Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zachęcić do donoszenia na przestępców

7
Podziel się:

- Ta ustawa służy wolności gospodarczej. Własności zagraża przestępstwo, a nie nasze przepisy - mówi w rozmowie z money.pl Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości. Resort w nowych przepisach chce zachęcić Polaków do częstszego informowania o nieprawidłowościach w miejscu pracy. - Dbanie o bezpieczeństwo nie jest donoszeniem - mówi Warchoł.

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zachęcić do donoszenia na przestępców
(PAP/Stach Leszczyński)

- Ta ustawa służy wolności gospodarczej. Własności zagraża przestępstwo, a nie nasze przepisy - mówi w rozmowie z money.pl Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości. Resort w nowych przepisach chce zachęcić Polaków do częstszego informowania o nieprawidłowościach w miejscu pracy. - Dbanie o bezpieczeństwo nie jest niczym złym - mówi Warchoł.

Resort Zbigniewa Ziobry planuje nowe przepisy. Cel jest jeden, czyli skuteczne pociągnięcie do odpowiedzialności karnej firm, które spowodowały skażenie środowiska oraz dotkliwe kary finansowe dla wielkich korporacji, jeśli ukrywają istotne usterki swych wyrobów.

Przykład zmian? Ministerstwo Sprawiedliwości tłumaczy, że zlikwidowany zostanie wymóg uprzedniego prawomocnego skazania osoby fizycznej, jako warunku odpowiedzialności podmiotu zbiorowego. Do wytoczenia sprawy np. nieuczciwej spółce wystarczy prokuratorskie ustalenie, że doszło w niej do popełnienia przestępstwa. Kwestia osobistej odpowiedzialności karnej konkretnej osoby będzie rozstrzygana przez sąd niezależnie od postępowania w sprawie nałożenia kary finansowej na podmiot zbiorowy, ale z założenia - w ramach jednego procesu.

Inną zmianą jest podniesienie wysokości kary pieniężnej. Zostanie podniesiona do nawet 30 mln zł. Resort przyznaje, że wciąż trwają analizy, czy progu tego nie podnieść do 50 mln zł. Kara nie będzie zawierać odniesienia do osiągniętego przychodu. Tym samym możliwe stanie się orzekanie kary pieniężnej wobec podmiotu, który ma majątek, a nie wykazuje przychodu.

Marcin Warchoł przekonuje, że ustawa służy wolności gospodarczej. W ostatnim czasie część prawników i opozycji parlamentarnej sugerowała, że zmiany w zasadzie skończą z własnością prywatną w Polsce. – Ta ustawa chroni biznes. Gdyby tak nie było, to Francuzi, Niemcy, Brytyjczycy już dawno by zrezygnowali z takich przepisów. A tak nie robią - mówi. Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by pracownicy firm, którzy zgłoszą nieprawidłowości w miejscu pracy, czuli się bezpiecznie.

Z wiceministrem sprawiedliwości rozmawialiśmy podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdrój. Money.pl jest partnerem medialnym Forum.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

krynica 2018
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
gfd34
6 lat temu
A czy PO już zakapowała do niemiec? Nowe wytyczne.
gorszy sort
6 lat temu
Może PiS zacznie donosić np.na ,,obatela" niech pokażą jak to się robi.
Matousz
6 lat temu
Ha ha, bardzo dobrze. Niech PIS zniszczy gospodarkę, jak Polacy zaczną jeść trawę, to może zmądrzeją, albo i nie, ale za głupotę zapłacą....
Konrad
6 lat temu
stajemy się państwem donosicieli.Mamy donosić do skarbówki, do ZUSu, do ADMu na sąsiadów i ich śmieci, do policji na przestępców, do kościoła na heretyków, na rodziców za przemoc.Brawo przewodnia partio, nawet za komuny nie było tyle donosicielstwa!
moje imie
6 lat temu
A ich idolem będzie Pawka Morozow.