Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|

Właściciel PZL Świdnik przekonuje do zakupu polskiego sprzętu wojskowego. "To kwestia bezpieczeństwa"

23
Podziel się

- Dlaczego warto kupować polski sprzęt wojskowy? Bo to element bezpieczeństwa kraju - mówi w rozmowie z money.pl Krzysztof Krystowski, wiceprezes Leonardo Helicopters (właściciela PZL Świdnik).

Właściciel PZL Świdnik przekonuje do zakupu polskiego sprzętu wojskowego. "To kwestia bezpieczeństwa"
(Adam Grabowski/REPORTER)
bDScZNGZ

Polskie czy zagraniczne? Oto jest pytanie, zwłaszcza gdy mowa o sprzęcie wojskowym. Krzysztof Krystowski jest przekonany, że państwo powinno kupować krajowe rozwiązania, gdzie tylko może. Jedynym wyjątkiem jest po prostu brak krajowego odpowiednika.

Dlaczego? Bo w ten sposób zyskuje gospodarka, rośnie bezpieczeństwo i wiedza technologiczna w kraju. - Naturalnie, przy zakupach dowolnego polskiego produktu tworzymy miejsca pracy w Polsce. Budujemy też bazę podatkową, daniny trafiają do skarbu państwa i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych właśnie tutaj. Jednocześnie rozwijamy wiedzę w kraju. Jednak przemysł obronny tym się różni od cywilnego, że jest połączony z bezpieczeństwem państwa - mówi w rozmowie z money.pl Krzysztof Krystowski, wiceprezes Leonardo Helicopters, z którym rozmawialiśmy podczas Kongresu 590 w Rzeszowie.

bDScZNHb

Krystowski tłumaczy, że technologie wojskowe mają kluczowe znaczenie dla państwa. Dlatego kupując produkty z Polski, armia ma pewność, że technologia zostaje w kraju i będzie dalej rozwijana. – Sprzęt wojskowy i skomplikowane systemy pozostają niejednokrotnie w użyciu przez blisko 30-40 lat. Mamy takie śmigłowce w polskiej armii. To znaczy, że kupując śmigłowiec dziś, musimy myśleć o tym, jak on się będzie zachowywał w przyszłości, jak go modernizować.

W rozmowie z money.pl prezes Leonardo Helicopters tłumaczy, dlaczego Polska i polskie wojsko mają problemy z przetargami. Krzysztof Krystowski mówi również, dlaczego z wieloma kontraktami nie można się śpieszyć. Więcej w materiale wideo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDScZNHC
KOMENTARZE
(23)
Qaz
2 lata temu
Ani PZL Świdnik ani PZL Mielec nie są polskimi firmami zachowały polskie nazwy leżą na terenie Polski ale zyski ida zagranicę
Linda
2 lata temu
Wspierać należy własny kraj - tak wszyscy robią na świecie.
Daz
2 lata temu
Jakie polskie śmigłowce. Czy wyście wszyscy oszaleli. PZL to już dawno nie Polski zaklad a śmigłowiec jest tam tylko składany.
bDScZNHD
Gwoli ścisłoś...
2 lata temu
JAKIE TO POLSKIE??!! PZL Świdnik czy Mielec NIE SĄ POLSKIMI FABRYKAMI. To są zakłady włosko - angielskie (Świdnik) albo amerykańskie (Mielec). Te zakłady ZNAJDUJĄ się NA TERENIE Polski!!!
Obserwator
2 lata temu
Krystowski, pinokio, nos ci rosnie. Jestes preziem spolki nalezacej do Wlochow I oni Ci placa za te klamstewka. Wazne, akie sprzet ma parametry, a nie czy akurat teraz pare hal jest w Polsce. Nie wpychaj w Polsce wloskiego kitu, pod plaszczykiem pracy dla Polakow I rzekomego bezpieczenstwa dostaw. Dobrze wiesz, ze PZL Swidnik to tylko wykorzystywana przez Wlochow montownia I prosta praca montazowa. Zysk generuje spolka wloska.
...
Następna strona