Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiany w VAT. Nowe terminy wystawiania faktur

0
Podziel się:

Gubisz się w zmianach dotyczących fakturowania? Ten poradnik to rozwiąże.

Zmiany w VAT. Nowe terminy wystawiania faktur
(vizafoto - Fotolia.com)

1 stycznia 2014 r. uległy zmianie zasady wystawiania faktur, w tym także te dotyczące terminów. Zmieniła się również podstawa prawna dotycząca fakturowania – większość zasad znajduje się obecnie w ustawie o VAT, a nie jak dotychczas w rozporządzeniu. Na co zatem muszą zwrócić uwagę przedsiębiorcy, aby ich faktury były wystawiane w prawidłowych terminach?

W 2013 r. i przez wiele lat wcześniej funkcjonowała podstawowa zasada według której fakturę wystawia się nie później niż 7 dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Jednocześnie, według terminu wystawienia faktury powstawał obowiązek podatkowy, czyli konieczność rozliczenia VAT. W 2014 r. ta ogólna zasada już nie obowiązuje.

Podstawowe terminy fakturowania w 2014 r.

Podobnie jak w latach wcześniejszych, jeśli chodzi o fakturowanie w 2014 r. można wyróżnić podstawowe terminy oraz szczegółowe – występujące tylko w niektórych przypadkach. Poniżej wymienione są najważniejsze terminy, które warto zapamiętać

1. Do 15 dni od końca miesiąca, w którym miała miejsce sprzedaż

Zgodnie z nowymi przepisami, od początku 2014 r. podstawowy termin wystawienia faktury to nie później, niż 15 dni od końca miesiąca, w którym miała miejsce sprzedaż, czyli wykonanie usługi lub dostarczenie towaru. W praktyce daje to aż 45 dni na wystawienie faktury, jeśli transakcja miała miejsce pierwszego dnia miesiąca.

2. Do 15 dni od końca miesiąca, w którym miała miejsce zapłata

W przypadku dokonania przez kupującego przedpłaty całości lub części należności, sprzedający musi wystawić fakturę w terminie do 15 dni od końca miesiąca, w którym miała miejsce zapłata. Jednocześnie, moment przedpłaty oznacza powstanie obowiązku podatkowego VAT.

3. Do 30 dni przed sprzedażą lub zapłatą

Nowe przepisy dają przedsiębiorcom również możliwość wystawiania faktur przed terminem wykonania usługi, dostawą towaru lub płatnością. Nie można jednak tego dokonać wcześniej, niż 30 dnia przed sprzedażą lub terminem płatności.

W ten sposób przedsiębiorca zyskuje możliwość wystawienia faktury za czynność, która odbędzie się w przyszłości, a sam dokument jest formą wezwania do zapłaty. Z punktu widzenia sprzedawcy, wcześniejsze wystawienie faktury nie ma znaczenia, ponieważ obowiązek podatkowy i tak powstaje w dniu sprzedaży lub uzyskania zapłaty. Jednocześnie nabywca musi też pamiętać, że z faktury wystawionej wcześniej nie może odliczyć VAT-u (może ją jednak ująć w kosztach uzyskania przychodu według daty wystawienia).

Oprócz tych 3 zasad, istnieją także inne, uzależnione od rodzaju transakcji.

Szczególne terminy wystawiania faktur od 2014 r.

Istnieją sytuacje, w których fakturę należy wystawić nie później niż z upływem terminu płatności. Dotyczy to sprzedaży niektórych usług, takich jak media, telefon, Internet, ochrona, najem i dzierżawa, a także stała obsługa prawna czy biurowa. W przypadku tych transakcji obowiązek podatkowy VAT sprzedawcy powstaje wraz z wystawieniem faktury.

Oprócz tego są też inne, szczególne terminy fakturowania, które także zależą od rodzaju przeprowadzanej transakcji. Fakturę należy wystawić w terminie:

  • 30 dni od wykonania usługi, w przypadku usług budowlanych lub budowlano-montażowych.
  • 60 dni od terminu wydania towarów – w przypadku sprzedaży książek drukowanych.
  • 90 dni od terminu sprzedaży – w przypadku usługi drukowania książek.

Jak te zmiany wpływają na przedsiębiorców?

Jak wynika z powyższych informacji, terminy wystawiania faktur wydłużyły się, jeśli chodzi o podstawowe zasady. Wystawienie faktury do 15 dni od końca miesiąca, w którym miała miejsce transakcja oznacza, że niekiedy na wystawienie faktury jest aż 45 dni.

Jednocześnie zmianie uległy też zasady związane z terminem powstania obowiązku podatkowego VAT. Fakt, że termin wystawienia faktury nie wpływa (według ogólnej zasady) na termin rozliczenia VAT-u sprawia, że przedsiębiorca nie ma już możliwości wpływania na okres, w którym rozlicza VAT. Przed 2014 r. możliwa była sytuacja, w której przedsiębiorca wykonywał usługę np. 30 kwietnia, a następnie mógł:

  • wystawić fakturę 30 kwietnia i VAT rozliczyć za kwiecień,

lub

  • wystawić fakturę na początku maja i VAT rozliczyć za maj.

Od początku 2014 r. taka sytuacja nie jest już możliwa. Usługa wykonana 30 kwietnia nakazuje rozliczyć VAT w kwietniu – termin wystawienia faktury nie ma pod tym względem znaczenia.

Oczywiście, faktury nadal są niezbędne dla prawidłowego i terminowego dokonywania rozliczeń podatków. Faktura stanowi podstawę do rozliczenia VAT od sprzedaży przez sprzedawcę i od zakupu przez nabywcę, a także rozliczania przez nich odpowiednio przychodu i kosztu.

Więcej o zmianach w VAT

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)