Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Medyczne assistance - na czym polega?

0
Podziel się:

W przypadku pogorszenia stanu zdrowia w wypadku czy też choroby ubezpieczyciel zapewnia nam zorganizowanie fachowej pomocy.

Medyczne assistance - na czym polega?
(FDS111/iStockpoto)

W minionym roku z usług assistance skorzystało ponad milion Polaków, wynika z badań Mondial Assistance. Najbardziej popularny jest assistance samochodowy, ale coraz więcej osób korzysta z pomocy medycznej, która znajduje się już na drugim miejscu rankingu popularności.

Medyczne assistance zapewnia pomoc w przypadku pogorszenia stanu zdrowia w wyniku wypadku czy też choroby. Schemat jego działania medycznego jest prosty – w przypadku zajścia zdarzenia, wystarczy zawiadomić ubezpieczyciela dzwoniąc pod wskazany czynny całodobowo numer, a następnie ubezpieczyciel zajmie się zorganizowaniem konieczniej pomocy.

Usługa jest coraz bardziej popularna, między innymi dlatego że społeczeństwo się starzeje. Mieszkając z dala od rodziny, usługi assistance mogą być przydatne w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia, wymagającego interwencji.

Medyczne assistance zwykle stanowi dodatek do polisy zdrowotnej, jednak ubezpieczyciele nierzadko oferują tę usługę również jako oddzielny produkt. Natomiast niektóre banki umożliwiają skorzystanie ze zorganizowanej pomocy medycznej w ramach opłat za konto osobiste.

Zakres assistance

Podobnie jak w przypadku zwykłego ubezpieczenia, należy zaznajomić się ze ogólnymi warunkami ubezpieczenia, które określają w jakim przypadku można skorzystać z assistance. Zazwyczaj tego typu produkty obejmują usługi jak domowa wizyta lekarza oraz transport medyczny. Poza bezpośrednią interwencją, medyczne assistance może obejmować też szerszy zakres usług medycznych związanych z profilaktyką i diagnostyką, a nawet rekonwalescencją w domu. Mając na uwadze to, że placówki budżetowe dążą do skracania czasu hospitalizacji, przydatność assistance wzrasta, gdy w grę wchodzi powrót do domu, mimo ograniczonej sprawności. Wówczas wizyta pielęgniarki może zagwarantować wykonanie danego zabiegu, a nawet pomoc w codziennych czynnościach, które utrudnia czasowa niezdolność lub choroba. Należy podkreślić, że ilu ubezpieczycieli, tyle różnych zakresów polis i assistance.

Co ważne, polisa zdrowotna rozszerzona o usługi assistance stanowi alternatywę dla korzystania z państwowej służby zdrowia, podobnie jak abonamenty medyczne. Zarówno pierwszy, jak i drugi produkt mogą obejmować członków rodziny.

Polisa zdrowotna z assistance czy abonament medyczny?

Porównując te dwa produkty należy skupić się zwłaszcza na zakresie pakietu opieki medycznej, oczywiście uwzględniając przy tym cenę i indywidualne preferencje. Należy bowiem rozróżnić mechanizm działania tych produktów. Bo choć podobne, to różnią się w istotny sposób – ubezpieczenie to niejako usługa finansowa, w której ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia kosztów leczenia. Co do zasady, polisy zapewniają opiekę szpitalną oraz szerszy wybór placówek świadczących usługi zdrowotne. Firmy ubezpieczeniowe bowiem nierzadko współpracują z kilkoma sieciami prywatnych zakładów opieki zdrowotnej. Abonamenty natomiast umożliwiają skorzystanie z konkretnych usług oferowanych przez prywatne przychodnie w ramach zryczałtowanych, comiesięcznych opłat. Co ważne, z abonamentów można skorzystać z usług jedynie w danej sieci placówek lub w placówkach partnerskich.

Idealnym rozwiązaniem byłoby korzystanie zarówno z abonamentów medycznych jak i polis zdrowotnych. Takie połączenie dawałoby poczucie komfortu i bezpieczeństwa, a usługi assistance w całości dopełniłyby istotę prywatnej opieki medycznej. Niestety w polskich warunkach, póki co większość społeczeństwa musi zadecydować o wyborze pomiędzy polisami a abonamentami. Z drugiej strony jednak warto zwrócić uwagę, że coraz więcej pracodawców dąży do zabezpieczenia zdrowia pracowników i decyduje się na współpracę z prywatnymi przychodniami, pokrywając tym samym część kosztów abonamentu.

Czytaj więcej w Money.pl
OC - dla kogo i na jakich zasadach? Każdy kierowca musi posiadać takie ubezpieczenie. Może się ono jednak przydać także, gdy zalejemy mieszkania sąsiada lub wykonujemy zawód o dużej odpowiedzialności.
Jak uniknąć podwójnego OC? Podwójne OC jest efektem tzw. klauzuli prolongacyjnej.
Polisy drożeją, a oni zarabiają miliardy Wpływy towarzystw ubezpieczeniowych biją rekordy. To co im zapłaciliśmy przekroczyło 62,6 mld złotych.
Polisy OC tracą ważność. Zobacz, czy twoja też Przez ostatni rok funkcjonowały dwa rodzaje polis komunikacyjnych OC.
wiadomości
porady ubezpieczeniowe
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)