Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jak uniknąć podwójnego OC?

0
Podziel się:

Podwójne OC jest efektem tzw. klauzuli prolongacyjnej.

Jak uniknąć podwójnego OC?
(Robbie Howell/CC/Flicr)

Podwójne OC jest efektem tzw. klauzuli prolongacyjnej. Polega ona na tym, że obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów, zawierane na okres 12 miesięcy, jest automatycznie przedłużane na kolejny rok, chyba że w terminie złożymy wypowiedzenie na ręce ubezpieczyciela. Jeśli tego nie zrobimy, czeka nas konieczność zapłaty dodatkowej składki.

Zasada ta obowiązuje od 2004 r. Wcześniej zdarzało się bowiem, że kierowcy zapominali o przedłużeniu swojego OC i niezgodnie z prawem poruszali się autem bez ważnego ubezpieczenia. Aby chronić zarówno ewentualnych poszkodowanych jak i samych kierowców, którzy byli zmuszeni pokryć odszkodowanie z własnej kieszeni, wprowadzono przepis, zgodnie z którym raz zawarta i opłacona polisa jest kontynuowana przez kolejny rok. Kierowcy mogą zmienić firmę świadczącą im ochronę, ale muszą pamiętać o konieczności wypowiedzenia umowy u dotychczasowego ubezpieczyciela, przed upływem terminu określonego w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jeśli tego nie zrobią, dotychczasowa polisa odnowi się automatycznie, a ubezpieczyciel wezwie ich do zapłaty składki, czyli wpadną w tzw. podwójne OC.

Co należy zrobić w takim przypadku?

Jeżeli już się zdarzy, że w tym samym czasie będziesz ubezpieczony, w zakresie OC komunikacyjnego, w dwóch lub więcej zakładach ubezpieczeń i przynajmniej jedna z umów została zawarta w wyniku automatycznego odnowienia, możesz rozwiązać umowę automatycznie wznowioną w każdym czasie, składając pisemne wypowiedzenie. Musisz mieć jednak świadomość, że ubezpieczyciel, z którym zrywasz umowę, może zażądać zapłaty za okres ochrony świadczonej do dnia wypowiedzenia. Istotne jest również, że nie ma możliwości zrezygnowania z polisy kupionej u nowego ubezpieczyciela.

Podsumowując pamiętaj, że jeśli zamierzasz zmieni ubezpieczyciela, starą polisę musisz wypowiedzieć nie później niż na jeden dzień przed końcem okresu, na który została zawarta. Inaczej zostanie ona przedłużona na kolejne 12 miesięcy. Będziesz mógł ją wypowiedzieć w dowolnym momencie, jednak za okres, w którym posiadałeś dwie polisy, poprzedni ubezpieczyciel zażąda zapłaty należnej składki.

Łukasz Kuryłowicz,
Kierownik ds. Produktów Komunikacyjnych,
Proama

Czytaj więcej w Money.pl
Polisy OC tracą ważność. Zobacz, czy twoja też Przez ostatni rok funkcjonowały dwa rodzaje polis komunikacyjnych OC.
OC - dla kogo i na jakich zasadach? Każdy kierowca musi posiadać takie ubezpieczenie. Może się ono jednak przydać także, gdy zalejemy mieszkania sąsiada lub wykonujemy zawód o dużej odpowiedzialności.
Polisy drożeją, a oni zarabiają miliardy Wpływy towarzystw ubezpieczeniowych biją rekordy. To co im zapłaciliśmy przekroczyło 62,6 mld złotych.
wiadomości
porady ubezpieczeniowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)