Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pzu
21.01.2005 07:16

Jak Eureko kupiło akcje PZU?

Przedstawiciel Eureko Ernst Jansen powiedział w czwartek PAP, że twierdzenie b. szefa UOP Zbigniewa Siemiątkowskiego, że Eureko nie dysponowało własnymi środkami na kupno akcji PZU to kłamstwo. Według niego, kłamstwem są również twierdzenia, że inwestycja PZU w fundusz Kasa 2, zarządzany przez Skarbiec TFI, służyła finansowaniu zakupu akcji PZU przez Eureko.

Podziel się
Dodaj komentarz

Przedstawiciel Eureko Ernst Jansen powiedział w czwartek PAP, że twierdzenie b. szefa UOP Zbigniewa Siemiątkowskiego, że Eureko nie dysponowało własnymi środkami na kupno akcji PZU to kłamstwo. Według niego, kłamstwem są również twierdzenia byłego ministra skarbu Andrzeja Chronowskiego o tym, że inwestycja PZU w fundusz Kasa 2, zarządzany przez Skarbiec TFI, służyła finansowaniu zakupu akcji PZU przez Eureko.

"Nie wiem, skąd minister Siemiątkowski ma takie informacje. Zakup akcji PZU został sfinansowany z kapitału Eureko pochodzącego od naszych akcjonariuszy. Jestem bardzo zdziwiony, bo to oświadczenie nie opiera się na prawdzie i jest skandalicznym oskarżeniem" - powiedział Jansen.

Siemiątkowski powiedział w czwartek, że "istnieją dowody" na to, iż Eureko kupiło transzę akcji PZU, "nawet pierwszą", nie z własnych, lecz z pożyczonych środków.

Według niego, w 2002 roku UOP zwracał uwagę, że nie było pewne, czy Eureko miało własne pieniądze na zakup akcji polskiego ubezpieczyciela.

Jansen dodał, że kłamstwem są również twierdzenia byłego ministra skarbu Andrzeja Chronowskiego o tym, że inwestycja PZU w fundusz Kasa 2, zarządzany przez Skarbiec TFI, służyła finansowaniu zakupu akcji PZU przez Eureko. Zdaniem Jansena, ani ministerstwo skarbu, ani rada nadzorcza PZU, ani Państwowy Urząd Nadzoru Ubezpieczeń (który w 2000 roku nadzorował rynek ubezpieczeniowy) nie mogłyby się zgodzić na taką operację.

"To szalony pomysł" - ocenił Jansen.

Chronowski powiedział w środę podczas posiedzenia sejmowej komisji skarbu, że lokata PZU w fundusz Kasa 2 miała służyć kupieniu "PZU za pieniądze PZU". Informując o inwestycji w fundusz, nie ujawnił mechanizmu transferu pieniędzy. Inwestycji tej PZU dokonało w drugiej połowie 2000 roku.

W piątek Chronowski ma być przesłuchiwany w sprawie PZU przez sejmową Komisję ds. Służb Specjalnych. Zwróciła się o to, sejmowa Komisja Skarbu Państwa po wystąpieniu b. ministra na jej środowym posiedzeniu.

Jansen zapytany, czy Eureko zamierza zareagować na wypowiedzi polskich polityków, powiedział, że Eureko będzie dokładnie analizować sytuację i rozważy wszystkie opcje.

Eureko jest akcjonariuszem PZU od listopada 1999, gdy wspólnie z BIG Bankiem Gdańskim (dziś Bank Millennium) kupiło 30 proc. akcji PZU. Obecnie Eureko finalizuje umowę kupna od Millennium 10 proc. akcji PZU. W ten sposób zwiększy swój udział w PZU do 31,8 proc.

W 2001 roku został podpisany aneks do umowy prywatyzacyjnej, który przewidywał dokupienie przez Eureko dodatkowych 21 proc. akcji PZU. Jednak w 2002 roku polski rząd postanowił zachować kontrolę nad ubezpieczycielem.

Przed Trybunałem Arbitrażowym w Londynie toczy się sprawa z wniosku Eureko, które twierdzi, że Polska nie wywiązuje się z polsko-holenderskiej umowy o wzajemnej ochronie inwestycji.

W grudniu 2004 roku ministerstwo skarbu wynegocjowało z Eureko ugodę, która przewiduje m.in. kupno przez Eureko dodatkowych 5 proc. akcji PZU, zamiast 21 proc. przewidzianych w zawartym w 2001 roku aneksie do umowy prywatyzacyjnej. Ugoda nie została jeszcze podpisana.

Tagi: pzu, eureko, wiadomości, gospodarka, porady, ubezpieczenia, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz