Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komisja nie chce ugody z Eureko

0
Podziel się:

Sejmowa Komisja Skarbu będzie rekomendować przyjęcie przez Sejm wezwania, żeby rząd wycofał się z negocjacji ugody z Eureko w sprawie PZU.

Komisja skarbu głosowała w środę nad dwoma poprawkami do poselskiego projektu uchwały dotyczącej ugody pomiędzy Skarbem Państwa a Eureko w sprawie PZU.

Jedna z poprawek dawała rządowi możliwość zawarcia wynegocjowanej w końcu zeszłego roku ugody z Eureko, lecz została negatywnie zaopiniowana przez komisję.

Pozytywną rekomendację uzyskała natomiast wcześniej, 9 marca, poprawka zgłoszona przez Ligę Polskich Rodzin a wzywająca rząd do wycofania się z ugody.

Poprawka ta zastąpić ma artykuł pierwszy projektowanej uchwały. Wcześniej w artykule tym Komisja Skarbu apelowała do rządu, aby w ugodzie Skarb Państwa wynegocjował, że bez jego zgody żaden inwestor nie może mieć większościowych udziałów w PZU.

Wiceprzewodniczący komisji Ryszard Zbrzyzny (SLD) poinformował dziennikarzy, że trzecie czytanie projektu uchwały możliwe jest w najbliższy piątek, jednak jego zdaniem, stanie się to raczej na kolejnym posiedzeniu Sejmu.

Obecnie trwa spór między Eureko a Skarbem Państwa przed sądem arbitrażowym. Eureko domaga się od Skarbu Państwa zrealizowania umowy prywatyzacyjnej, zgodnie z którą mogło kupić dodatkowo 21 proc. akcji PZU.

Chcąc uniknąć ewentualnej porażki Skarb Państwa i Eureko w końcu zeszłego roku wynegocjowały porozumienie, które miało zakończyć spór. Jednym z założeń umowy było wprowadzenie Eureko na giełdę.

Jednak polityczne zawirowania wokół PZU, czyli między innymi powołanie komisji śledczej, postawiły pod znakiem zapytania wykonalność ugody. Eureko nie godzi się na żadne zmiany w wynegocjowanej w grudniu umowie.

Pod koniec marca Ministerstwo Skarbu Państwa unieważniło przetarg na wybór doradcy przy prywatyzacji PZU.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)