Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Korzystne zmiany w ubezpieczeniach dla pracujących w Polsce i na Ukrainie

0
Podziel się:

Umowa zwiększa szansę na emeryturę lub rentę u tych osób, które mają niewystarczający staż ubezpieczeniowy.

Korzystne zmiany w ubezpieczeniach dla pracujących w Polsce i na Ukrainie
(H-Gall/iStockphoto)

Od 1 stycznia osoby, które pracowały w Polsce i na Ukrainie, mogą łatwiej uzyskać emeryturę i rentę - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Tego dnia weszła w życie umowa, która pozwala na sumowanie okresów ubezpieczenia w obu państwach.

Umowa o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Ukrainą dotyczy osób, które miały opłacane składki na ubezpieczenia społeczne w obu tych krajach, w tym zwłaszcza były zatrudnione lub prowadziły działalność na własny rachunek w jednym z tych państw. Obejmuje też członków rodziny ubiegających się o rentę rodzinną po osobach ubezpieczonych w Polsce i na Ukrainie.

Umowa zwiększa szansę na emeryturę lub rentę u tych osób, które mają niewystarczający staż ubezpieczeniowy - pozwala bowiem zsumować okresy ubezpieczenia w Polsce i na Ukrainie. W takiej sytuacji wysokość emerytury lub renty będzie ustalana proporcjonalnie do okresu ubezpieczenia w państwie przyznającym świadczenie.

Wnioski o emeryturę lub rentę z ZUS dla osób zamieszkałych na Ukrainie oraz tych, którzy mają polskie i ukraińskie okresy ubezpieczenia rozpatruje rzeszowski oddział ZUS. Wniosek można też złożyć w każdym innym oddziale ZUS, który następnie przekaże go do Wydziału Realizacji Umów Międzynarodowych w Oddziale ZUS w Rzeszowie.

Ponadto - jak poinformował ZUS - umowa pozwala na transferowanie świadczeń między oboma państwami. Oznacza to, że emerytura lub renta z ZUS może być przekazywana osobie mieszkającej na Ukrainie, a ukraińska emerytura lub renta - osobie zamieszkałej w Polsce.

Informacje o warunkach uzyskiwania świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS można znaleźć w serwisie internetowym ZUS w zakładce _ Świadczenia _. Natomiast informacje o warunkach nabycia prawa do ukraińskich świadczeń emerytalno-rentowych można uzyskać w Funduszu Emerytalnym Ukrainy http://www.pfu.gov.ua/pfu/control/uk/index.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcesz emeryturę wyższą o 400 złotych? Idź na rentę To sposób na wyższe świadczenia z ZUS dla ponad 200 tysięcy Polaków.
TK bada czy rząd mógł podwyższyć składkę 1 lutego ubiegłego roku składka finansowana przez pracodawców wzrosła z 4,5 do 6,5 procent.
Wypłata zawieszonych emerytur do komisji PiS zaproponował poprawkę wydłużającą okres, za jaki przysługiwałyby odsetki od zawieszonego świadczenia.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)