Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowy prezes w PZU

0
Podziel się:

Minister Skarbu Państwa powołał Cezarego Stypułkowskiego na stanowisko prezesa PZU SA, odwołując wcześniej poprzedniego prezesa Zdzisława Montkiewicza

- poinformował PAP minister Piotr Czyżewski.

"Powołałem pan Stypułkowskiego na prezesa PZU SA" - powiedział PAP w środę Czyżewski.

"Pan prezes Stypułkowski jest osobą dobrze znaną w kręgach finansowych. Daje gwarancje, że spółka będzie dobrze zarządzana, i w spokoju, co jest potrzebne PZU" - dodał minister.

Stypułkowski był od 1991 roku prezesem Banku Handlowego SA w Warszawie i zapowiedział rezygnację na walnym zgromadzeniu w końcu czerwca.

Minister skarbu, który pełni wobec PZU funkcje właścicielskie i może odwołać oraz mianować prezesa PZU powiedział kilka tygodni temu, że nie ufa prezesowi spółki Zdzisławowi Montkiewiczowi, który zawarł w grudniu ubiegłego roku umowę o skupie akcji zarządzanej spółki, nie informując o tym właściciela.

Według mediów dymisja poprzedniego ministra skarbu Sławomira Cytryckiego, była spowodowana jego konfliktem z szefem największej polskiej firmy ubezpieczeniowej, między innymi o umowę o skupie akcji. Przeciwko sposobowi sprawowania funkcji przez prezesa Montkiewicza protestowało konsrocjum Eureko-Millennium, mające 30 proc. akcji PZU. Wycofało ono przedstawiciela z zarządu spółki.

MSP przewiduje debiut PZU na giełdzie na przełomie 2004/ 2005 roku i deklaruje wolę rozpoczęcia dialogu z mniejszościowym akcjonariuszem, który prowadzi ze Skarbem Państwa spór przed Trybunałem Arbitrażowym o możliwość kupna kolejnych 21 proc. akcji spółki.

Zysk netto Grupy PZU, posiadającej ponad 50 proc. udział w rynku ubezpieczeniowym, w I kwartale tego roku spadł do 348,4 mln zł z 432 mln zł po I kwartale ubiegłego roku, głównie z powodu spadku dochodów z lokat.

Stypułkowski w opublikowanym w środę wywiadzie dla gazety "Parkiet" powiedział, że istnieje ostatnia szansa na zbudowanie dużej i silnej polskiej firmy w formie grupy bankowo-ubezpieczeniowej PZU-PKO BP.

"Po nieudanych doświadczeniach z lat 1998-1999 uważam, że wymaga to jednak konsensusu polityków z różnych ugrupowań" - powiedział Stypułowski.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)