Notowania

wiadomości
15.03.2008 10:29

Podwyżka OC w PZU od 1 kwietnia

Połowa polskich kierowców będzie płacić 10 procent więcej za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Wojtasik)

PZU, w którym ubezpiecza się połowa polskich kierowców, od 1 kwietnia podnosi o 10 proc. ceny obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego.

Podwyżka związana jest z tzw. podatkiem Religi, czyli składką na leczenie ofiar wypadków. Po jego wprowadzeniu w październiku 2007 roku stawki podniosła większość towarzystw ubezpieczeniowych. Wyjątkiem był PZU.
Okazało się, że PZU po wprowadzeniu podatku Religi może stracić rocznie ponad 300 mln zł. I dlatego przerzuci koszty na klientów.

A są to niemałe pieniądze, zwłaszcza dla kierowców z krótkim stażem, którzy płacą wyższe stawki. Np. ubezpieczenie BMW serii 3 z 2000 r. z silnikiem 2.8 kosztuje ich teraz około 2 tys. zł; od kwietnia będą musieli zapłacić 2223 zł. Polisa OC do Opla Corsy z silnikiem 1.2 z 1997 r. będzie kosztowała 1300 zł, czyli 110 zł więcej niż obecnie. To ponad 15 proc. wartości auta!

ZOBACZ TAKŻE:

* [ > Jak ubezpieczyciele omijają "Podatek Religi"? ]( http://www.money.pl/ubezpieczenia/wiadomosci/artykul/ubezpieczyciele;omijaja;podatek;religi,149,0,261781.html )
* [ > Zobacz akcję protestacyjną Money.pl "Ręce precz od OC!" ]( http://www.money.pl/ubezpieczenia/protest/ )[ ]( http://www.money.pl/ubezpieczenia/wiadomosci/artykul/ubezpieczyciele;omijaja;podatek;religi,149,0,261781.html )

PZU - podobnie jak inni ubezpieczyciele - zapewnia jednak, że obniży taryfę, jeśli tylko zostanie zlikwidowany podatek Religi. Jego zniesienie zapowiada PO, a związek pracodawców Lewiatan złożył w tej sprawie skargę do trybunału Konstytucyjnego.

Tagi: wiadomości, gospodarka, porady, ubezpieczenia, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz