Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rada Gospodarcza rekomenduje przyjęcie zmian w OFE

0
Podziel się

Uwagi Rady w sprawie zmian w systemie emerytalnym przedstawił prof. Witold Orłowski.

Rada Gospodarcza rekomenduje przyjęcie zmian w OFE
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEpDCsjV

Rada Gospodarcza przy premierze rekomenduje przyjęcie projektu zmian w systemie emerytalnym - poinformował w poniedziałek jej przewodniczący Jan Krzysztof Bielecki. Dodał, że Rada przygotowała 11 uwag w sprawie proponowanych zmian.

Bielecki pytany przez dziennikarzy, czy Rada rekomenduje przyjęcie projektu dotyczącego zmian w OFE, odpowiedział: _ Tak, zgodnie z tymi kierunkami, które opisaliśmy w 11 punktach _.

Uwagi Rady w sprawie zmian w systemie emerytalnym przedstawił prof. Witold Orłowski. Jak mówił, w długim okresie kluczowe dla gospodarki jest to, aby system emerytalny był zbilansowany i wiarygodny dla obywateli. Podkreślał, że publiczny system emerytalny, niezależnie od tego, czy składka każdego ubezpieczonego będzie kierowana w całości do ZUS, czy też dzielona między pierwszy i drugi filar (OFE), zapewni w przyszłości bardzo niską emeryturę.

bEpDCsjX

_ - Nie będzie w Polsce wysokich emerytur, jeśli nie pojawią się dodatkowe, dobrowolne oszczędności emerytalne i temu tak naprawdę głównie służy reforma systemu emerytalnego _ - podkreślił.

Rada w swoich uwagach poinformowała m.in., że proponowane przez rząd zmiany zmniejszą deficyt FUS oraz poprawią sytuację finansów publicznych. _ Poprawa stanu finansów publicznych to rzecz, która nam wszystkim się opłaca _ - wskazał Orłowski. Dodał, że nie rozwiązuje ona podstawowego problemu, czyli niskich emerytur w przyszłości.

Orłowski przedstawiając uwagi Rady, mówił, że obywatele powinni mieć wybór, czy zostać w OFE czy przenieść środki do ZUS. - _ Odprowadzenie części składek do OFE jest rzeczywiście decyzją, że część środków na emeryturę jest wyliczana w oparciu o rzeczywiste inwestycje. Z inwestycjami wiąże się ryzyko (...). W naszym przekonaniu nie należy ludzi zmuszać do podejmowania ryzyka, którego nie rozumieją, którego nie chcą podejmować _ - dodał.

Członkowie Rady wskazali, że wszelkie argumenty sugerujące, że istnienie OFE gwarantuje wyższą emeryturę od tej z ZUS, nie mają podstaw merytorycznych. Ponadto podkreślili, że zarówno środki zgromadzone w ZUS, jak i w OFE mają pokrycie. _ W OFE są to zgromadzone aktywa finansowe, a w ZUS zabezpieczeniem kapitału jest cały strumień przyszłych wpłat składek od pracujących _ - czytamy w uwagach.

bEpDCskd

Podczas konferencji prasowej członkowie Rady byli pytani przez dziennikarzy m.in. o zarzuty dotyczące niekonstytucyjności proponowanych zmian. Podkreślali, że są ekonomistami, a nie prawnikami i analizowali proponowane zmiany z ekonomicznego punktu widzenia. Prof. Witold Orłowski, odnosząc się do wątpliwości dot. charakteru środków zgromadzonych w OFE zauważył, że cała składka emerytalna wynosząca 19,52 proc. wynagrodzenia to podatek pobierany przez państwo. _ O prywatnych oszczędnościach można mówić w odniesieniu do trzeciego filaru _ - dodał.

W poniedziałek na stronach rządowych zamieszczono opinie Rządowego Centrum Legislacji do projektu zmian w OFE. Zdaniem RCL niektóre z proponowanych zmian budzą wątpliwości konstytucyjne. Chodzi m.in. o propozycję wprowadzenia dla OFE minimalnego limitu inwestycji w akcje (75 proc.), czy uchylenia przepisów określających ograniczenia dot. inwestowania w określone kategorie aktywów. Wątpliwości RCL budzą też zasady przekazywania obligacji skarbowych do ZUS i kwestie ich umarzania.

Z kolei resort skarbu stwierdził, że w przypadku gdy większość ubezpieczonych zrezygnuje z OFE, na wycenie stracą spółki notowane na GPW.

Ministerstwo administracji i cyfryzacji wskazało m.in., że należałoby stworzyć OFE możliwości inwestowania w infrastrukturę, m.in. telekomunikacyjną.

bEpDCske

Opublikowany przed miesiącem projekt przewiduje m.in., że od 1 kwietnia 2014 r. przyszli emeryci będą mogli wybierać, czy chcą, by 2,92 proc. pensji w postaci składki emerytalnej nadal trafiało do OFE, czy też do ZUS na specjalne subkonto. Wypłatą emerytur, także ze składek, które będą gromadzone w OFE, zajmie się ZUS. Zaproponowano wprowadzenie tzw. suwaka, czyli obowiązku stopniowego przekazywania aktywów z OFE do ZUS, na 10 lat przed emeryturą.

Zdecydowano też, że część obligacyjna aktywów zgromadzonych w OFE ma zostać przekazana do ZUS. Po umorzeniu obligacji środki te mają być zapisane na subkontach w ZUS, gdzie mają być waloryzowane i dziedziczone, podobnie jak pozostałe środki na tych subkontach. Fundusze będą miały zakaz inwestowania w skarbowe papiery wartościowe oraz dług gwarantowany przez Skarb Państwa. Od 4 lutego 2014 roku OFE będą musiały lokować nie mniej niż 75 proc. aktywów w akcje; limit ma obowiązywać przez dwa lata.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/188/m287932.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/minister;finansow;straci;20;mld;zlotych,152,0,1414296.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Minister finansów straci 20 mld złotych?
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/192/m285632.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/klotnia;w;rodzinie;o;ofe;prezydent;zablokuje;zmiany,149,0,1400213.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kłótnia w rodzinie o OFE. Prezydent zablokuje zmiany?
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/236/m134892.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/zmiany;w;ofe;bronislaw;komorowski;spotkal;sie;z;jerzym;buzkiem,126,0,1399678.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Prezydent dyskutuje o zmianach w OFE
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/88/m156248.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/rzad;ratuje;sie;jak;moze,150,0,1399190.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rząd ratuje się jak może
bEpDCsky
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)