Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szpitale będą handlować danymi pacjenta

0
Podziel się:

Dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne umożliwią lekarzom sprzedaż danych ubezpieczalniom.

Szpitale będą handlować danymi pacjenta
(PAP/Piotr Polak)

Projekt ustawy o dobrowolnych ubezpieczeniach zdrowotnychubezpieczeniach zdrowotnych autorstwa PO przewiduje, że przychodnie, szpitale i prywatni lekarze będą mogli handlować informacjami o zdrowiu pacjentów z firmami ubezpieczeniowymi.

_ Dziennik _ pisze, że dzięki temu ubezpieczyciele dowiedzą się, na co się leczymy albo jakie przeszliśmy operacje. Projektem w przyszłym tygodniu zajmie się sejmowa komisja.

Gazeta dodaje, że w związku z zapisami projektu, posłowie opozycji domagają się wyjaśnień od minister zdrowia Ewy Kopacz. Chcą wiedzieć, jak resort zamierza chronić informacje o stanie zdrowia pacjentów. Ministerstwo broni się, mówiąc że w ustawie o działalności ubezpieczeniowej, określone zostało, jak długo dane medyczne można przechowywać. Przepisy zakazują też ich przekazywania innym firmom. Ma to być wystarczającym zabezpieczeniem dla pacjentów.

Z kolei posłowie PO podkreślają, że ubezpieczyciele mają prawo chronić się przed nieuczciwymi klientami. - _ Jednak na pewno nie dopuścimy do tego, by dane pacjentów były sprzedawane bez ich wcześniejszej zgody _ - zapewnia Beata Małecka-Libera, posłanka Platformy.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)