Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ubezpieczenia od żywiołów obowiązkowe?

0
Podziel się:

Schetyna: Chcemy by państwo bardziej angażowało się w wypłaty odszkodowań.

Ubezpieczenia od żywiołów obowiązkowe?
(kprm.gov.pl)
bEIXbcqJ

(Aktualizacja: 18.40)

*Rząd planuje stworzenie powszechnego systemu ubezpieczeń od żywiołów - poinformował szef MSWiAGrzegorz Schetyna, wizytując Rusinowice w woj. śląskim, gdzie przed rokiem przeszła trąba powietrzna. *

_ - Chodzi o akcję powszechną; o najlepszą odpowiedź na możliwy żywioł _ - powiedział Schetyna. Zaznaczył też, że rząd zastanawia się nad tym, by _ państwo mogło bardziej angażować się w wypłaty świadczeń _ poszkodowanym. Przypomniał, że w ubiegłym roku osobom, których mieszkania zostały zniszczone wypłacono około 20 mln zł.

bEIXbcqL

Przed rokiem w samej gminie Koszęcin, w której leżą Rusinowice, straty spowodowane żywiołem wyniosły 2,6 mln zł, w całym woj. śląskim - około 20 mln zł.

W Rusinowicach wszystko zostało odbudowane. Działanie ludzi i administracji po przejściu trąby Schetyna uznał za _ modelowe _.

_ - To znaczy, że wszystko jest możliwe i że działa solidarność sąsiedzka i dobry kontakt między władzą samorządową, rządową a obywatelem (...) Można powiedzieć, że zdaliśmy egzamin, że ludzie tu, na miejscu zdali egzamin, że w skuteczny sposób udało się pomóc, że przyszły pieniądze _ - powiedział wicepremier dziennikarzom.

Wicepremier zapewnił, że rząd w dalszym ciągu będzie pomagał tym, którzy tego potrzebują. Jak zaznaczył, najważniejsze jednak, by mieszkańcy zrozumieli, że najlepszą odpowiedzią na żywioł są ubezpieczenia. Dlatego resort spraw wewnętrznych pracuje nad powszechnym planem ubezpieczeń, który ma zachęcić do ubezpieczania się. Ubezpieczeniami tymi mają być objęte także gospodarstwa rolne.

bEIXbcqR

POSŁUCHAJ GRZEGORZA SCHETYNĘ:

Wyraził też opinię, że aby mieszkańcy chętniej się ubezpieczali, składka musi być tańsza. _ - Pracujemy nad tym z izbą ubezpieczycieli, jak zrobić, żeby państwo mogło się angażować przy wypłatach, także po ewentualnej klęsce żywiołowej _ - powiedział. Jak dodał, projekt ma być gotowy w ciągu najbliższych tygodni.

Poszkodowane w wyniku przejścia trąby powietrznej samorządy na terenie gmin woj. śląskiego: Herby, Koszęcin i Blachownia otrzymały w ramach pomocy doraźnej z budżetu wojewody ponad 2,6 mln zł. Skorzystało z niej 449 gospodarstw w 11 gminach. Ze środków budżetu państwa przekazano 16,5 mln zł. Ta kwota przeznaczona została na remont i odbudowę 1495 gospodarstw w 18 gminach.

bEIXbcrm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)