Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zysk Grupy PZU w I kwartale wzrósł o 76 proc.

0
Podziel się:

Zysk netto Grupy PZU w pierwszym kwartale 2005 roku wzrósł o 76 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2004 roku do 1,14 mld zł - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

Największy udział w wyniku Grupy miał PZU Życie SA, którego zysk netto wzrósł o 157,6 proc. do 615,2 mln zł. Zysk netto PZU SA wzrósł o 27 proc. do 513,4 mln zł.

"O wzroście wyniku finansowego Grupy PZU zdecydowały przede wszystkim zwiększony przypis składki w obu działach ubezpieczeń, obniżenie kosztów działalności ubezpieczeniowej (przede wszystkim kosztów akwizycji) oraz znacznie niższe koszty zmiany stanu rezerw" - napisano w komunikacie PZU.

Składka przypisana brutto w Grupie PZU wyniosła 3,612 mld zł. Z tej kwoty 2,298 mld zł to przypis składki z ubezpieczeń majątkowych i osobowych, a 1,313 mld zł z ubezpieczeń na życie.

W spółce majątkowej największy wpływ na wzrost przypisu składki miało zwiększenie wpływów z ubezpieczeń komunikacyjnych, przede wszystkim autocasco, majątkowych, pozostałych OC oraz wypadkowych.

PZU Życie zanotował wzrost sprzedaży ochronnych ubezpieczeń grupowych, IKE oraz ubezpieczeń typu bancassurance.

W PZU techniczny wynik ubezpieczeń po pierwszym kwartale 2005 roku osiągnął wartość 349,6 mln zł, a w PZU Życie 734 mln zł.

Przychody z lokat Grupy PZU osiągnęły 914,8 mln zł.

"Niższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego wynik z działalności lokacyjnej jest w znacznej mierze konsekwencją spadku stóp procentowych oraz sytuacji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie" - napisano w komunikacie.

Stan lokat Grupy PZU na koniec marca wyniósł 37,41 mld zł.

Kapitały własne Grupy PZU wzrosły na koniec marca do 9,53 mld zł.

W obydwu spółkach wzrósł poziom pokrycia marginesu wypłacalności środkami własnymi. W PZU wyniósł on ponad 430,4 proc., a w PZU Życie blisko 293,2 proc.

Podobnie jak główne spółki Grupy PZU poprawę wyników zanotowało również PTE PZU zamykając pierwszy kwartał 2005 roku zyskiem netto na poziomie 16,7 mln zł, co stanowi wzrost w stosunku do roku ubiegłego o 65,4 proc.

Wskaźnik mieszany, obrazujący udział poniesionych kosztów i wypłaconych odszkodowań w składce, na koniec pierwszego kwartału wyniósł 85 proc.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)