Trwa ładowanie...
bEDkxotN
Notowania

Anna Grudzień-kurpiewska – Wszystkie wiadomości

Upadłość konsumencka krok po kroku. "Rzetelne sporządzenie wniosku niezwykle ważne"
1
12.05.2020 13:17

DŁUGI
 / 
Upadłość konsumencka krok po kroku. "Rzetelne sporządzenie wniosku niezwykle ważne"

Od czego zacząć starania o upadłość konsumencką? Zdaniem Anny Grudzień-Kurpiewskiej, radcy prawnego, kluczowe jest zebranie dokumentów i ustalenie, jakich mamy wierzycieli. W tym celu możemy zwrócić się do komornika czy pobrać raport z BIK. - Musimy też ustalić, jaki mamy majątek, to nieruchomości i ruchomości o istotnej wartości - powiedziała Grudzień-Kurpiewska. - Powinniśmy też przypomnieć sobie, jakich czynności majątkowych mających na celu zbycie dokonywaliśmy w ostatnich 12 miesiącach. To są informacje, jakie umieszczamy we wniosku - dodała. - Rzetelne i prawidłowe sporządzenie wniosku jest niezwykle ważne, ponieważ po zmianach, które weszły w życie 24 marca, rozbieżności pomiędzy tym, co jest we wniosku, a tym, co po otwarciu postępowania upadłościowego ustali syndyk, mogą doprowadzić do umorzenia tego postępowania, czyli braku oddłużenia - powiedziała w programie "Money. To się liczy" radca prawny Anna Grudzień-Kurpiewska. Co dzieje się dalej? Jak mówiła radca prawny, gdy sąd ogłosi nam upadłość, następnie skontaktuje się z nami syndyk. Jeśli będziemy z nim prawidłowo współpracować, mamy szansę, że postępowanie upadłościowe zakończy się w czasie ok. 6 miesięcy - uważa.

Upadłość konsumencka. Dłużnicy wyzbywają się majątku, myśląc, że nikt się nie dowie. Błąd
27
12.05.2020 11:45

MAJĄTEK
 / 
Upadłość konsumencka. Dłużnicy wyzbywają się majątku, myśląc, że nikt się nie dowie. Błąd

- Często dłużnicy wyzbywają się majątku, darowują swój majątek, np. samochód czy też sprzedają rodzinie, uznając, że nikt się o tym nie dowie. To nie jest prawdą - mówi radca prawny Anna Grudzień-Kurpiewska. - Syndyk po ogłoszeniu upadłości zwraca się do urzędu skarbowego z pytaniem, jakich czynności majątkowych dłużnik dokonywał w ostatnich 5 latach. Urząd skarbowy wyjustuje każdą czynność, która została przez dłużnika dokonana, syndyk ma to czarno na białym - mówi. Co wówczas, jeśli to, co dłużnik wskazał we wniosku nie pokrywa się z danymi skarbówki? - Wszystko zależy od tego, na ile miesięcy przed dniem złożenia wniosku taka czynność została dokonana. To albo skarga pauliańska, czyli zwrócenie się do sądu o uznanie tej czynności za bezskuteczną, czyli tak, jakby jej nie było, albo - jeśli ta czynność była stosunkowo niedawno, na sześć miesięcy złożenia wniosku - to może być ona bezskuteczna z mocy prawa. Poza tym dłużnik wówczas ryzykuje największą sankcją: umorzeniem postępowania, bo syndyk dojdzie do wniosku, że dłużnik nie wskazał podstawowych faktów, które wskazać powinien wniosku - mówi Anna Grudzień-Kurpiewska w programie "Money. To się liczy".

Dla kogo upadłość konsumencka? Od marca jednoosobowe działalności gospodarcze też mogą skorzystać
8
12.05.2020 10:41

DŁUGI
 / 
Dla kogo upadłość konsumencka? Od marca jednoosobowe działalności gospodarcze też mogą skorzystać

- Z tego rozwiązania mogą skorzystać osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, czyli tzw. konsumenci. 24 marca tego roku miała miejsce też bardzo istotna zmiana dotycząca jednoosobowych działalności gospodarczych. Na mocy tej zmiany wszystkie osoby, które dotychczas prowadziły czy prowadzą działalność gospodarczą i znajdują się w trudnej sytuacji, mogą ją zamknąć i już następnego dnia złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej - mówi radca prawny Anna Grudzień-Kurpiewska. Jak tłumaczy, dotychczas takie osoby najpierw musiały złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości jako przedsiębiorca, te wnioski były z reguły oddalane z uwagi na brak wystarczającego majątku nawet na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego; dopiero przejście tej ścieżki umożliwiało złożenie wniosków o ogłoszenie upadłości i oddłużenie. Od jakich długów można się uwolnić? - Dotyczy to zobowiązań wobec naszych kontrahentów, klientów, banków - mówi Grudzień-Kurpiewska. Nie podlegają umorzeniu zobowiązania alimentacyjne, zobowiązania z tytułu rent i odszkodowań, a także kary grzywny czy kary orzeczone przez sąd karny naprawienia szkody. Koszt opłaty sądowej wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej wynosi 30 zł.

Polacy przyparci do muru. Restauracje i podmioty z branży hotelarskiej już ogłaszają upadłość
48
12.05.2020 10:15

KORONAWIRUS
 / 
Polacy przyparci do muru. Restauracje i podmioty z branży hotelarskiej już ogłaszają upadłość

- Koronawirus zmusił Polaków do ogłaszania upadłości. Skok obserwujemy od miesiąca, jest bardzo duży - mówi radca prawny Anna Grudzień-Kurpiewska. - Trudno powiedzieć mi procentowo, ponieważ na bieżąco dane są zbierane, ale już widać, że wniosków o ogłoszenie upadłości jest znacznie więcej, zarówno tych składanych przez przedsiębiorców, jak i wniosków o upadłość konsumencką - dodała . - Na początku kwietnia była fala podmiotów z branży hotelarskiej i restauracyjnej. W mojej ocenie to grupa, która najbardziej ucierpiała wskutek covid, obok oczywiście branży turystycznej - powiedziała Grudzień-Kurpiewska, która była gościem programu "Money. To się liczy".