Trwa ładowanie...
bEUusfyZ
Notowania

Justyna Orłowska – Wszystkie wiadomości

Paszport covidowy. Jak będzie wyglądał i gdzie będzie działał?
306
25.05.2021 12:22

SZCZEPIONKA
 / 
Paszport covidowy. Jak będzie wyglądał i gdzie będzie działał?

Trwają testy certyfikatu, który potwierdza szczepienie i pozwala poruszać się po krajach Unii Europejskiej. Jak to będzie wyglądało i co z podróżowaniem do krajów spoza Unii? - Norwegia, Islandia, Lichtenstein - te kraje nie są w Unii Europejskiej, ale aktywnie uczestniczą w testach. Szwajcaria jeszcze się zastanawia, Wielka Brytania jest jeszcze niewiadomą, tak samo jak Chorwacja - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Justyna Orłowska, pełnomocnik premiera ds. GovTech. - Już teraz Unia Europejska uzgodniła kierunek, ale rozporządzenie, które zostanie wydane, będzie trwało rok. Więc nie będzie to rozwiązanie na stałe, nie chcemy, by taka sytuacja była permanentna. Natomiast na razie jest to aplikacja mObywatel lub strona pacjent.gov.pl, tam wyświetli się kod QR, który będziemy prezentować przekraczając granicę - dodała.

Fala Białorusinów w Polsce? Ostatnie wydarzenia zachęcają do przyjazdów
24
25.05.2021 12:02

BIAŁORUŚ
 / 
Fala Białorusinów w Polsce? Ostatnie wydarzenia zachęcają do przyjazdów

Zmuszenie samolotu do lądowania i zatrzymanie opozycjonisty tylko zachęca Białorusinów do przyjazdów do Polski. Rząd czeka na specjalistów z branży IT. - Spodziewamy się, że ta liczba wzrośnie. Procedura jest dosyć prosta, natomiast wzmożony ruch może nastąpić. Na co dzień nie każdy pamięta, ale sytuacja za naszą wschodnią granicą cały czas jest gorąca. To, co wydarzyło się w niedzielę, bardzo silnie nam o tym przypomniało - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Justyna Orłowska, pełnomocnik premiera ds. GovTech. - Jeżeli chodzi o sukces naszego programu, wskoczyliśmy na pierwsze miejsce krajów, które wybierają białoruscy specjaliści. Siłą rzeczy, w pilotażowej grupie będziemy liczyć na największą liczbę specjalistów z Ukrainy, jednak migrować może każdy, nie ważne z jakiego kraju pochodzi. W przypadku Białorusi na początku nie chodziło o ściągnięcie programistów, była to kwestia względów bezpieczeństwa, ale zobaczyliśmy, że warunki działania w Polsce są dla nich atrakcyjne, a oferty pracy są ciekawe - dodała.

Polska otwarta na Białorusinów. Rząd ściąga specjalistów, przyjechało już 10 tys. osób
40
25.05.2021 11:39

BIAŁORUŚ
 / 
Polska otwarta na Białorusinów. Rząd ściąga specjalistów, przyjechało już 10 tys. osób

Ostatnie wydarzenia na Białorusi sprawiają, że jeszcze więcej Białorusinów myśli o przyjeździe do Polski. Rząd otwiera drzwi, czeka na specjalistów z branży IT. - Podkreślę tylko, że jest to projekt międzyresortowy, widać, że jest coraz więcej chętnych do przyjazdu. To się udaje, bo w niecały tydzień zaproponowaliśmy programistom i specjalistom z branży IT z Białorusi, by przyjechali do nas. Drugą opcją jest przeniesienie startupu do Polski. 20 startupów z programu pilotażowego już wjechało do Polski - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Justyna Orłowska, pełnomocnik premiera ds. GovTech. - Z danych za kwiecień wynika, że już 10 tysięcy osób przeprowadziło się z Białorusi do Polski, teraz będzie pewnie już więcej. To specjaliści z branży IT, ale także ich małżonkowie - dodała.

Paszport covidowy. Rząd potwierdza, testy już trwają
105
25.05.2021 11:12

SZCZEPIONKA
 / 
Paszport covidowy. Rząd potwierdza, testy już trwają

Jest potwierdzenie z rządu, trwają już testy paszportu covidowego. - Testy trwają, są one czysto techniczne, jesteśmy pozytywnie nastawieni. One służą temu, by wyłapać ewentualne nieprawidłowości, a będzie jeszcze czas, by je naprawić - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Justyna Orłowska, pełnomocnik premiera ds. GovTech. - Testy mogą potrwać do końca miesiąca, ale mogą też zakończyć się po kilku dniach. Nasz system doskonale znamy, bo to choćby aplikacja mObywatel. Polega to na wczytaniu kodu QR, ale nie każdy musi mieć aplikację, można mieć też wydrukowaną kartkę z tym kodem. Jeśli pojawi się jakiś większy błąd, test może się wydłużyć, ale nie przewidujemy tego - dodała. Jak podkreśliła, celem testu jest sprawdzenie, czy system działa i czy odczyt będzie możliwy w różnych krajach, bo nie ma jednego, centralnego systemu. Na granicy, po sczytaniu kodu, będzie pojawiało się czerwone lub zielone światło, to będzie sygnał, czy dana osoba może przekroczyć granicę.

Aplikacja dla zaszczepionych na COVID-19. Zapowiada pełnomocniczka premiera
43
07.05.2021 13:20

KONGRES 590
 / 
Aplikacja dla zaszczepionych na COVID-19. Zapowiada pełnomocniczka premiera

Krajowy Plan Odbudowy może pomóc w jeszcze szybszej cyfryzacji Polski. Zdaniem Justyny Orłowskiej z GovTech duża część środków z KPO zostanie przeznaczona na rozwój infrastruktury elektronicznej i cyfryzację. Pełnomocniczka premiera ds. GovTEch zapowiedziała także powstanie aplikacji dla zaszczepionych na COVID-19.

bEUusfzb
Sztuczna inteligencja wspiera gospodarkę. Rozwiązania przydatne też na granicy
1
03.03.2021 12:24

WIDEO
 / 
Sztuczna inteligencja wspiera gospodarkę. Rozwiązania przydatne też na granicy

Rząd przyjął strategię rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce, której wdrożenie ma spowodować wzrost gospodarczy oraz powstanie nowych miejsc pracy. Jak tłumaczyła Justyna Orłowska, pełnomocnik premiera ds. GovTech, dynamika PKB zwiększy się nawet o 2,65 pkt proc. Dynamiczną zmianę widać już w sektorze wytwarzania gier, gdzie - jak podawała Orłowska - wzrost w roku 2019 w porównaniu do 2018 wyniósł 13 proc., a rok 2020 vs. 2019 to już było 21 proc. Jak przekonywała, sztuczna inteligencja wpiera wiele przedsięwzięć. Jako przykład podała automatyzację procesu analizy obrazu. - Mamy supernowoczesne ciężarówki ze skanerami rentgenowskimi, którymi prześwietlamy pociągi i inny transport na granicy wschodniej, a kontenery na terminalu w Gdańsku - mówiła.