Trwa ładowanie...
bETrZRkR
Notowania

Lotte Wedel – Wszystkie wiadomości

Polski Ład zmieni polski biznes. "Wielka niewiadoma, to jest największy kłopot"
34
16.08.2021 15:45

PRAWO
 / 
Polski Ład zmieni polski biznes. "Wielka niewiadoma, to jest największy kłopot"

Biznes gotowy na zmiany, które przyniesie Polski Ład? - Wstępnie rozmawiamy, bo ciężko dyskutować o czym, co jeszcze nie istnieje. Jak to będzie ostatecznie wyglądało? Nie wiadomo. I nie ukrywam, że to jest największy kłopot. My kończymy już prace nad przyszłorocznym budżetem, a nie wiemy, jak będą wyglądały obciążenia dla pracowników i pracodawców. To, o czym się głównie mówi, to nowe obciążenia, które zostaną wprowadzone w Polskim Ładzie - powiedział w programie "Money. To się liczy" Maciej Herman, dyrektor zarządzający Lotte Wedel. - Nie da się ukryć, że to są regulacje, które mają bardzo istotny wpływ na pracodawców i pracowników. Najważniejsze, żeby były dobrze przeprowadzone, żeby zostały przemyślane wszelkie konsekwencje. Bo później wszyscy będziemy mieli z tym problemy. Wprowadzanie samych obciążeń nie jest sposobem na pobudzenie gospodarki. Mi przede wszystkim brakuje w tym elementów pozytywnych, czyli wzmacniających pracodawców i zachęcających ich do rozwoju. Brakuje dyskusji na ten temat - dodał.

Czwarta fala pandemii. Szef dowie się o szczepieniu? "Wiedza nie zaszkodzi, ale pytanie, co zrobi się z tą wiedzą"
13
16.08.2021 11:42

PANDEMIA
 / 
Czwarta fala pandemii. Szef dowie się o szczepieniu? "Wiedza nie zaszkodzi, ale pytanie, co zrobi się z tą wiedzą"

Nadchodzi czwarta fala pandemii koronawirusa. Jak na nią przygotowuje się biznes? - Robimy to, co prawo pozwala. Z jednej strony zachęcaliśmy pracowników do szczepień, zorganizowaliśmy szczepienia w zakładzie pracy. Poza tym, zapewne, bo nie jesteśmy w stanie tego sprawdzać, wielu pracowników zaszczepiło się jeszcze wcześniej. Wdrożyliśmy też odpowiednie procedury, zmiany, które wprowadzaliśmy na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy, czyli płyny do dezynfekcji, maseczki i tak dalej. To jesteśmy w stanie zrobić i to zrobiliśmy - powiedział w programie "Money. To się liczy" Maciej Herman, dyrektor zarządzający Lotte Wedel. Był też pytany o słuszność wprowadzania przepisów, które pozwolą na możliwość uzyskiwania informacji o szczepieniu pracowników. - Taka wiedza na pewno nikomu nie zaszkodzi. Inna sprawa to co się z tą wiedzą robi. W naszym przypadku, poza oczywiście fabryką, przeszliśmy na pracę zdalną, czy bardziej hybrydową. Pracownicy mogą pracować zarówno z biura, jak i z domu. Nie mamy jeszcze wewnętrznych regulacji, czy osoby niezaszczepione będą wysyłane na pracę zdalną w sposób dyrektywny. Będziemy o tym rozmawiać, wszystko zależy od procenta zaszczepionych, a myślę, że ten odsetek mamy bardzo wysoki, choć na pewno nie jest to 100 procent. W naszym przypadku raczej żadne drastyczne zmiany nie będą potrzebne - dodał.

Sezon na lody. Obrót przebił 3 mld zł. "Dobry lód to co najmniej 5 zł"
33
16.08.2021 11:23

LODY
 / 
Sezon na lody. Obrót przebił 3 mld zł. "Dobry lód to co najmniej 5 zł"

- Na całym świecie, niestety, mamy do czynienia z ociepleniem klimatu. Jednak to rodzi pozytywny efekt dla producentów lodów, ten sektor rośnie od wielu lat. Zeszły rok był bardzo trudny, ze względu na pandemiczne ograniczenia. W tym roku, ponieważ lato jest całkiem normalne, kategoria lodowa rośnie. Przebiła 3 miliardy złotych obrotu, a jeszcze trzy lata temu było to 2,2 miliarda. Więc jest to wzrost o 10 proc. rocznie - powiedział w programie "Money. To się liczy" Maciej Herman, dyrektor zarządzający Lotte Wedel. - Smakowo, przynajmniej w naszym przypadku, najbardziej popularne lody to słony karmel czy owoce egzotyczne, na przykład mango. Jako Polacy lubimy eksperymentować, lubimy nowe smaki. W tym roku te dwa smaki sprzedają się zdecydowanie najlepiej - dodał. Był też pytany o ceny. - Dobry lód ma wiele wymiarów, po pierwsze to jest smak, a po drugie - skład. Sam smak można uzyskać stosunkowo tanio, jeśli jednak ktoś chce mieć nie tylko smaczny, ale i zdrowy lód, to powinien za lód na patyku zapłacić co najmniej 5 złotych - odpowiedział.

Inflacja wciąż się rozpędza. Słodki biznes też cierpi, czekolada i słodycze mocno zdrożeją
48
16.08.2021 11:04

KAKAO
 / 
Inflacja wciąż się rozpędza. Słodki biznes też cierpi, czekolada i słodycze mocno zdrożeją

Wysoka inflacja w Polsce napędza wzrost cen. Jak radzi z nią sobie przemysł? - Nas też dotykają wzrosty kosztów surowców, czyli wzrosty kosztów funkcjonowania. Jest to duże wyzwanie, chociażby w kontekście przyszłego roku. Jest dużo niewiadomych, zakładamy jednak wzrost kosztów funkcjonowania rok do roku, co odbije się na cenach produktów. Tak, jak dzieje się to w innych branżach - powiedział w programie "Money. To się liczy" Maciej Herman, dyrektor zarządzający Lotte Wedel. - Cierpimy przez wzrost cen surowców, energii i transportu. Do Polski ściągamy kakao, jest wiele czynników związanych z pandemią i nie tylko. Ceny surowców rosną na całym świecie, dużo czyta się o branży budowlanej, ale to nie tylko jej dotyczy. Najwięksi producenci kakao na świecie zawiązali kartel i wprowadzili 15-procentową opłatę, by tym, którzy uprawiają kakao, żyło się lepiej. To dobre i zrozumiałe, ale też bezpośrednio odbiło się na cenach produktów z kakao. Drugi element wynika z popytu na całym świecie. Pandemia w wielu krajach zelżała, konsumpcja wzrosła, to też w naturalny sposób podbija ceny. Jeśli chodzi o najbliższą przyszłość, to już widzimy wzrost cen. Nie widać, by to się miało zmienić. Mamy kilka scenariuszy na stole, większość z nich obejmuje podwyżkę cen. Nie chcę nikogo straszyć, ale jeden z moich kluczowych konkurentów podniósł ceny o 20 proc. Nie sądzę, byśmy musieli decydować się na taki ruch, ale podwyżka cen od kilku do nawet 10 procent jest realna - dodał.

Odmrażanie gospodarki a branża gastronomiczna. "Działalność spadła do zera"
1
17.04.2020 13:03

PRZEDSIĘBIORCY
 / 
Odmrażanie gospodarki a branża gastronomiczna. "Działalność spadła do zera"

Odmrażanie gospodarki na razie tylko dla sklepów, tam zwiększają się limity osób. Kawiarnie i restauracje nadal pozostają zamknięte. - Obszar gastronomiczny, czyli nasza spóła-córka - pijalnie czekolady Wedel, jest najbardziej dotknięta pandemią koronawirusa. Nasza działalność praktycznie spadła do zera. Tylko dlatego, że jesteśmy w stanie wspierać spółkę-córkę, to jesteśmy w stanie to przetrwać - powiedział w programie "Money. To się liczy" Maciej Herman, dyrektor generalny LOTTE Wedel. - Ten ruch odmrożenia, zgodnie z głosem całej branży, jest niezbędny, żeby branża przez ten kryzys przeszła, ale oczywiście wszystko tkwi w szczegółach - dodał.

bETrZRkT
Wedel rozchwytywany za granicą. "Nie wyrabiamy się z produkcją"
212
24.07.2019 12:05

CZEKOLADA
 / 
Wedel rozchwytywany za granicą. "Nie wyrabiamy się z produkcją"

Najstarszy producent czekolady w Polsce nie narzeka na brak zamówień poza granicami naszego kraju. Tylko w ciągu ostatnich trzech lat Wedel podwoił eksport swoich produktów i obecnie sprzedaje je w blisko 60 państwach. Jak się uzyskuje takie wyniki, gdy gusta klientów zmieniają się jak w kalejdoskopie? Jakie cechy powinien mieć manager idealny? Prezes Lotte Wedel Maciej Herman mówi Nino Dżikiji.

Wedel: kierowanie legendarną firmą to odpowiedzialność
18
23.07.2019 12:44

CZEKOLADA
 / 
Wedel: kierowanie legendarną firmą to odpowiedzialność

Dyrektor zarządzający najstarszej fabryki czekolady w Polsce Lotte Wedel czekoladę je codziennie. Jego praca nie należy jednak do najsłodszych. Jak przyznaje w rozmowie z Nino Dżikiją, kierowanie legendarną polską firmą to ogromna odpowiedzialność. O tym, w jaki nietypowy sposób Maciej Herman dba o polską dumę narodową i która z nowości Wedla jest hitem eksportowym, biznesmen mówi w najnowszym odcinku programu "Nino o biznesie".

Wedel: brakuje rąk do produkcji kultowej czekolady
521
23.07.2019 12:25

CZEKOLADA
 / 
Wedel: brakuje rąk do produkcji kultowej czekolady

W fabryce Wedla, tylko na jednej linii produkcyjnej, co minutę powstaje pięćset tabliczek kultowej czekolady. Mimo dużej automatyzacji zakładu część słodyczy nadal jednak wykonywana jest w tradycyjny sposób, również ręcznie. Jak powstają najbardziej znane produkty marki Wedel i jak niskie bezrobocie wpływa na działalność firmy - prezes Maciej Herman mówi Nino Dżikiji.