Trwa ładowanie...
bEUasnEB
Notowania

Pętla Zadłużenia – Wszystkie wiadomości

"Mgła covidowa" powodem niespłacenia pożyczki. Co jeszcze wymyślają dłużnicy?
8
14.07.2021 15:05

DŁUGI
 / 
"Mgła covidowa" powodem niespłacenia pożyczki. Co jeszcze wymyślają dłużnicy?

Dłużnicy często unikają płacenia za długi, po jakie pomysły sięgają? - Nie mówiłbym, że starają się nie płacić, starają się odwlekać. Za każdym razem jest dyskusja, negocjacja. Naszym zadaniem jest dopasować się do możliwości płatniczych danego klienta. Tłumaczenia czy powody często są takie same, to jest utrata pracy, to nieprzewidziana sytuacja rodzinna. My staramy się porozumieć z klientem, by spłacał tyle, ile może, a więcej zaczął spłacać, gdy poprawi się jego sytuacja - powiedział w programie "Money. To się liczy" Maciej Szymański, prezes Kredyt Inkaso. - Z klientem zawsze chcemy nawiązać dialog, niestety, część osób tego dialogu nie chce, co kończy się wejściem na drogę sądowo-komorniczą. Nigdy nie dzwonimy o drugiej w nocy, nigdy nie rozmawiamy z sąsiadami. Przede wszystkim, trzeba z nami rozmawiać, zawsze możemy zaproponować rozłożenia długu na dłuższe raty. Sytuacje są na tyle specyficzne, że trudno znaleźć wspólną matrycę, ale przede wszystkim należy rozmawiać - dodał.

Niskie stopy procentowe wpędzą Polaków w długi? Ekspert: Jest takie ryzyko
3
14.07.2021 13:25

KREDYT
 / 
Niskie stopy procentowe wpędzą Polaków w długi? Ekspert: Jest takie ryzyko

Rada Polityki Pieniężnej utrzymuje niskie stopy procentowe, to sprawia, że raty kredytów są niższe. Jednak to eldorado wkrótce się skończy, Polakom grozi fala zadłużeń? - Oczywiście zależy to od skali, w jakiej te stopy procentowe miałyby rosną, ale tak, to zawsze jest ryzyko, które klienci powinni brać pod uwagę biorąc kredyt - powiedział w programie "Money. To się liczy" Maciej Szymański, prezes Kredyt Inkaso. - Nasza branża stara się dużo robić w celu edukowania, ale nie można wykluczyć, że będzie część klientów, która będzie miała problemy - dodał. Był też pytany o zmiany w prawie, związanymi z pandemią koronawirusa, a które sprawiły, że trudniej odzyskać pieniądze od dłużników. - Większość tych mechanizmów była przejściowa. My działamy nie tylko na polskim rynku, mechanizmy w Polsce nie były surowe. W Rumunii i Bułgarii cały segment komorniczy przez ponad trzy miesiące był nieczynny. To zawsze jest, choć wolimy windykację polubowną, istotny segment naszych przychodów. Nie wszyscy dłużnicy chcą się porozumiewać polubownie, wtedy trzeba wejść na drogę sądową, co kończy się egzekucją komorniczą. W Polsce nie było regulacji, które takie egzekucje w pandemii zablokowały - wyjaśnił.

Windykacja w pandemii. "Spłacalność lepsza niż przed pandemią"
2
14.07.2021 12:00

KREDYT
 / 
Windykacja w pandemii. "Spłacalność lepsza niż przed pandemią"

Windykacja ucierpiała na pandemii koronawirusa, czy wręcz przeciwnie - zyskała? - Pandemia nikomu nie pomogła, natomiast należymy do tych branż, którym zaszkodziła mniej niż innym. Myśmy na początku bardzo bali się tej pandemii, bo w przeszłości wszelkie obniżki PKB owocowały istotnym wzrostem bezrobocia, a to wpływało na znacznie mniej gotówki w kieszeniach klientów, co oczywiście negatywnie przekładało się na spłacalność. To zjawisko wystąpiło w znacznie mniejszym stopniu niż się spodziewaliśmy, PKB spadło, ale spadek bezrobocia był niski. Co więcej, ten spadek bezrobocia nie spowodował spadku ilości gotówki, którą dysponowali nasi dłużnicy - powiedział w programie "Money. To się liczy" Maciej Szymański, prezes Kredyt Inkaso. - Z tego powodu spłacalność przeterminowanych należności była znacząco lepsza niż tego się spodziewaliśmy, powiedziałbym nawet, że trochę lepsza niż w normalnej sytuacji. Oprócz tego, że w kieszeniach klientów nadal było sporo gotówki, to alternatywy wydawania tej gotówki były gorsze, bo cały handel detaliczny był zamknięty - dodał.

Koronawirus a pożyczki. UOKiK za obniżeniem pozaodsetkowych kosztów
45
26.03.2020 11:40

DŁUGI
 / 
Koronawirus a pożyczki. UOKiK za obniżeniem pozaodsetkowych kosztów

UOKiK przygotował specjalne przepisy do tarczy antykryzysowej, które pozwolą Polakom uniknąć pętli zadłużenia. - Naszym postulatem jest obniżenie kosztów pozaodsetkowych do 1/5. Przy produktach do 30 dni byłoby to 5 proc., a nie 26 proc. Powyżej 30 dni te koszty pozaodsetkowe mogłyby rosnąć od 15 do 21 proc. w skali roku - powiedział w specjalnym wydaniu programu "Money. To się liczy" Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. Dla przykładu, pożyczka 30-dniowa na 1000 zł - trzeba oddać 1250 zł, a po wprowadzeniu zmian proponowanych przez UOKiK byłoby to już 1050 zł. - Chcemy, żeby konsumenci nie wpadli w pułapkę zadłużenia w momencie, gdy ich zarobki spadają. To jest podstawowa przesłanka - dodał Chróstny.

Upadłość konsumencka. "To nie cwaniactwo. Służy całemu społeczeństwu"
290
25.02.2020 7:23

PRZEPISY
 / 
Upadłość konsumencka. "To nie cwaniactwo. Służy całemu społeczeństwu"

Upadłość konsumencką wprowadzono po to, by dłużnicy pozbyli się paraliżującej pętli zadłużenia. Jednak przepisy się zmieniają, a procedura od teraz może się ciągnąć długimi latami i nie koniecznie musi pomóc. - Często mamy do czynienia z niezrozumieniem problemu. Przez część osób upadłość konsumencka jest odbierana jako ucieczka przed płaceniem czy wręcz cwaniactwo, jednak ona służy nam wszystkim - powiedział w programie "Money. To się liczy" Piotr Wydrzyński, doradca restrukturyzacyjny z zespołu Prawnicy Pomagają. - Wyciągnięcie takiej osoby z zadłużenia, to wyciągnięcie go z szarej strefy, ale też z wykluczenia społecznego. Co do nowych przepisów, trzeba zaczekać, jednak zmiany powodują, że dłużnik może utknąć w upadłości na kilkanaście lat. Jest niezgodność przepisów z sensem upadłości - podkreślił ekspert.

bEUasnED
Pętla zadłużenia a upadłość konsumencka. "Można utknąć na lata i nie dostać oddłużenia"
157
25.02.2020 7:20

DŁUGI
 / 
Pętla zadłużenia a upadłość konsumencka. "Można utknąć na lata i nie dostać oddłużenia"

Od 24 marca w życie wchodzą ważne zmiany dot. upadłości konsumenckiej. Zupełnie inaczej będzie wyglądała procedura upadłościowa, która może ciągnąć się długimi latami. - Zadłużony musi poważnie przyjrzeć się swojej sytuacji. Są takie rzeczy, z którymi poradzimy sobie sami, do innych trzeba wezwać fachowca. Kiedy wiadomo, że już nic się nie da zrobić, trzeba to rozwiązać upadłością konsumencką - powiedział w programie "Money. To się liczy" Piotr Wydrzyński, doradca restrukturyzacyjny z zespołu Prawnicy Pomagają. - Dla wniosków złożonych od 24 marca sąd już nie będzie badał tzw. przesłanek negatywnych. Każdy, kto jest niewypłacalny, upadłość dostanie. Jednak można utknąć w tej procedurze na lata, oddać majątek, a na koniec dowiedzieć się, że oddłużenia się nie dostanie - podkreślił ekspert.

Jak działa upadłość konsumencka?
1
24.09.2018 11:30

UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
 / 
Jak działa upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe, które ma na celu umorzenie długów osoby, która jest niewypłacalna. Upadłość konsumencka może dotyczyć jedynie osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej.