Trwa ładowanie...
bEEhBHNh
Notowania

Paweł Grzesiowski – Wszystkie wiadomości

Koniec z darmowymi szczepionkami w Polsce? Grzesiowski: byłby do precedens w skali świata
392
07.09.2021 15:22

PAWEŁ GRZESIOWSKI
 / 
Koniec z darmowymi szczepionkami w Polsce? Grzesiowski: byłby do precedens w skali świata

- Nigdzie na świecie szczepionki nie są płatne, gdyby w Polsce trzeba było za nie płacić, byłby to precedens – powiedział w programie "Newsroom WP" dr Paweł Grzesiowski. – Mamy w tej chwili w Polsce 50 proc. społeczeństwa niezaszczepionego, które raczej manifestuje brak zaufania do szczepionek a nie obawę, że za szczepionki trzeba będzie płacić. Uważam, że to jest faza, w której powinniśmy wrócić do podstaw: szkolenia, edukacji, tłumaczenie, co to jest covid. A także powtarzać, że szczepionka gwarantuje bezpieczne poruszanie się w obszarach, gdzie jest więcej zachorowań. Należy uświadamiać, że jak będzie lockdown, to osoby zaszczepione będą mogły funkcjonować normalnie. To przemawia do ludzi. Pieniądze w decyzjach medycznych mają niewielkie znaczenie.

Luzowanie obostrzeń. Co ma robić rząd? "Trzeba mądrze sterować aktywnością ludzi"
256
19.02.2021 14:38

NEWSROOM
 / 
Luzowanie obostrzeń. Co ma robić rząd? "Trzeba mądrze sterować aktywnością ludzi"

- Porządne maski, szybkie i powszechne testy. Testowanie osób pracujących w zespołach, np. nauczycieli. To powinniśmy robić teraz. Kolejna sprawa to inwestycje w mechanizmy zabezpieczające przed wirusem, np. nowe technologie, dezynfekcję chemiczną, sprzęty do oczyszczania powietrza. To jest ważny element walki z pandemią. Powinniśmy dawać szanse na normalne funkcjonowanie, sterując w sposób mądry aktywnością ludzi. Wirus nie zniknie za pół roku. Jak będziemy mieli 15-ty lockdown, to nikt nie będzie się tym przejmował. Będą bijatyki i zamieszki, bo ludzie będą ginąć z powodów ekonomicznych – mówił w programie "Newsroom" dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Izby Lekarskiej ds. epidemii.

Druga fala koronawirusa. Ekspert przewiduje "małe lockdowny" zamiast jednego wielkiego
227
26.07.2020 12:49

KORONAWIRUS
 / 
Druga fala koronawirusa. Ekspert przewiduje "małe lockdowny" zamiast jednego wielkiego

Eksperci spodziewają się jesiennej "drugiej fali" koronawirusa. Czy zatem możliwy jest powrót lockdownu i ponowne zamrożenie gospodarki? Politycy mówią o tym niechętnie, a ekspert wyjaśnia: zamiast wielkiego lockdownu lepsze będą lockdowny powiatowe.

Wakacje a epidemia. Plaże będą nowymi ogniskami koronawirusa
121
24.06.2020 14:51

WAKACJE
 / 
Wakacje a epidemia. Plaże będą nowymi ogniskami koronawirusa

Co z wakacjami 2020? Wyjazdy w czasie pandemii to wzrost ryzyka zakażenia koronawirusem, czy wakacyjne kurorty będą nowymi ogniskami? - Nie mam wątpliwości, mamy już doniesienia na temat ośrodka w Rewalu, za chwilę mogą pojawić się inne miejsca. Nie miejmy złudzeń, zakażenia będą się pojawiać. Ten wirus tak działa - powiedział w programie specjalnym WP "Newsroom" dr Paweł Grzesiowski. - Jeśli bierzemy udział w grupowym wyjeździe wakacyjnym, to musimy się liczyć z rozprzestrzenieniem zakażeń. To samo tyczy się wesel - to symbol niedobrej decyzji. Jest to zaproszenie na "koronaparty" - dodał.

Miejsca pracy mogą być wylęgarnią wirusa. Kto może, powinien pracować w domu
28
20.05.2020 16:24

PRACA ZDALNA
 / 
Miejsca pracy mogą być wylęgarnią wirusa. Kto może, powinien pracować w domu

- Zasada działania wirusa jest taka, że przenosi się on na odległość około dwóch metrów w czasie rozmowy, wspólnego przebywania, oddychania, pracy i wysiłku. Władze wprowadziły wiele ograniczeń w przestrzeni publicznej: sklepach, kościołach, nie mamy możliwości uczestniczenia w koncertach, pokazach filmów. A w miejscach pracy ta sprawa została pozostawiona pracodawcy - mówił w programie specjalnym Newsroom WP dr Paweł Grzesiowski, immunolog z Centrum Medycyny Zapobiegawczej. - Teoretycznie zasady ws. odległości między pracownikami są opublikowane jako wytyczne Ministerstwa Zdrowia i GIS. Tu raczej chodzi o pozostawienie pracodawców w obszarze bez możliwości np. skonsultowania swoich zabezpieczeń czy opracowania szczegółowych procedur. Bo nie można w kopalni mówić o dystansie półtora metra. Skoro nie można, to należy wyposażyć pracowników w taki sprzęt, żeby mimo braku dystansu oni się nie zarażali - dodał. Jego zdaniem w tych zakładach pracy, w których to możliwe, pracodawcy powinni jak najdłużej utrzymywać możliwość pracy z domu.