Trwa ładowanie...
bFdNUewR
Notowania

Piotr Walczak – Wszystkie wiadomości

Polski Ład dobije krajowe firmy? "Bardzo zły moment na wprowadzanie takich zmian"
30
03.11.2021 12:34

PODATKI
 / 
Polski Ład dobije krajowe firmy? "Bardzo zły moment na wprowadzanie takich zmian"

Czy Polski Ład, zamiast przyspieszyć gospodarkę po pandemii, sprawi, że przedsiębiorcy będą zwijać swoje interesy? - W tym momencie przedsiębiorcy, którzy są już - mówiąc pejoratywnie - na ostatnich nogach i jeszcze w tym momencie są zobligowani do konsultacji księgowych, podatkowych, prawnych, dlatego że słyszą zewsząd, że lada moment zostanie na nich nałożone kolejne restrykcje fiskalne, a także obowiązki podatkowe, których wcześniej nie było. Moment na wprowadzanie takiej zmiany jest bardzo zły - mówił w programie "Newsroom" WP adwokat Piotr Walczak. Podkreślał, że przedsiębiorcom nie dano czasu na analizę i weryfikację zmian, które niesie za sobą Polski Ład. - Podam taki prosty przykład: jeżeli ktoś w tym momencie chciałby, z uwagi na wprowadzane zmiany, rozpocząć procedurę przekształcenia swojej spółki np. w spółkę kapitałową, czy spółkę z o.o., tak aby objął go estoński CIT, to w najbliższym okresie po przekształceniu nie będzie mógł tego stosować - wskazał nasz gość. Według mecenasa Walczaka na Polskim Ładzie stracą małe firmy i mikroprzedsiębiorcy, których obowiązki "zostaną spotęgowane" po wdrożeniu reformy.

Pracodawca dowie się, czy jesteś zaszczepiony. "To ułatwi funkcjonowanie na rynku"
151
03.11.2021 11:59

FIRMA
 / 
Pracodawca dowie się, czy jesteś zaszczepiony. "To ułatwi funkcjonowanie na rynku"

Rząd zapowiada przyspieszenie prac nad projektem ustawy, który pozwoli dowiedzieć się pracodawcy, czy pracownik jest zaszczepiony. - Dzisiaj widzimy, że rzeczywistość gospodarcza wyprzedza rzeczywistość prawną czy ustawodawczą. Pracodawca nie ma jakiegokolwiek obowiązku, jakiegokolwiek prawa, jakiejkolwiek podstawy prawnej, aby weryfikować, czy dany pracownik jest zaszczepiony - mówił w programie "Newsroom" WP adwokat Piotr Walczak. - Z drugiej strony istnieją przepisy, które nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy wobec pracownika. Pracodawca jest także zobligowany do tego, aby dbać o życie i zdrowie pracownika - zwrócił uwagę. Jakie firmy powinny mieć informację o szczepieniu pracownika? - Mówimy o takich branżach, gdzie pracownik ma dużą styczność z innymi osobami, z innymi pracownikami, czy też klientami. Chodzi tutaj choćby o gastronomię, o branżę hotelarską, turystyczną, czy nawet fabrykom - wylicza mecenas Walczak. - W dużej mierze te przepisy ułatwiłyby pracodawcom funkcjonowanie na rynku - ocenia nasz gość.

Pozwy za lockdown do wygrania? "Wątpliwe". Mec. Walczak zwraca uwagę na to, co zrobił premier
283
24.03.2021 15:47

WIDEO
 / 
Pozwy za lockdown do wygrania? "Wątpliwe". Mec. Walczak zwraca uwagę na to, co zrobił premier

- Nie problem jest znaleźć grupę niezadowolonych przedsiębiorców i wystąpić z roszczeniem, ale za dwa, trzy lata trzeba będzie tym ludziom powiedzieć o rozstrzygnięciu - powiedział mec. Piotr Walczak, adwokat z Kancelarii Walczak Wasilewska Adwokaci. Walczak zwraca uwagę, że we wrześniu 2020 r. Mateusz Morawiecki zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego, by ten zbadał art. 417 Kodeksu cywilnego o odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa. - Sądy orzekają, że kary nałożone na przedsiębiorców przez sanepid nie są zasadne, to jedno. Ale mając Trybunał Konstytucyjny, który jest także realizatorem woli politycznej obozu rządzącego, można mieć dużą dozę przekonania graniczącego z pewnością, że rozstrzygnięcie Trybunału będzie szło w tym kierunku, by ochronić państwo przed odszkodowaniami dla przedsiębiorców - mówi mec. Walczak.

Pozwy za lockdown. "Element presji na rząd"
364
24.03.2021 10:40

WIDEO
 / 
Pozwy za lockdown. "Element presji na rząd"

- Patrzę na te pozwy jako na element presji prawnej, społecznej na obóz rządzący - powiedział mec. Piotr Walczak, adwokat z Kancelarii Walczak Wasilewska Adwokaci, pytany o szanse przedsiębiorców domagających się odszkodowań za zamknięcie ich biznesów z powodu lockdownu. Twierdzi, że gdyby zwrócił się do niego właściciel firmy i poprosił o poprowadzenie takiej sprawy, powiedziałby mu, że musi się liczyć z rozstrzygnięciem niekorzystnym. - Patrząc na pozwy zbiorowe, które są złożone, nie zakładam w tym momencie, że to się może powieść - mówi bez ogródek. Zaznacza jednak, że takie postępowania trwają długo i może zmienić jakiś czynnik, który może przybliżyć do uzyskania odszkodowania.

Szef skarbówki: już niedługo wszystko załatwimy przez internet
309
29.12.2019 10:51

PODATKI
 / 
Szef skarbówki: już niedługo wszystko załatwimy przez internet

- Przełomem 30-lecia było wprowadzenie Twojego e-PIT-u - uważa Piotr Walczak, szef Krajowej Administracji Skarbowej. Podkreśla jednak, że to był "dopiero pierwszy krok", a niedługo wszystkie sprawy podatkowe będzie można załatwić przez internet.

bFdNUewT
Piotr Walczak nowym szefem Krajowej Administracji Skarbowej. Był zastępcą Mariana Banasia
15
12.06.2019 8:26

KAS
 / 
Piotr Walczak nowym szefem Krajowej Administracji Skarbowej. Był zastępcą Mariana Banasia

Jak dowiedział się money.pl, nowym szefem KAS zostanie Piotr Walczak. Dotychczasowy instytucją kierował Marian Banaś, który został ministrem finansów.