Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Mysior
|

Jankowiak: Nie ma co liczyć na umocnienie złotego

0
Podziel się:
Jankowiak: Nie ma co liczyć na umocnienie złotego

Money.pl: Jak na kurs złotego przełożą się zapowiadane obniżki stóp procentowych?

*Janusz Jankowiak, ekonomista: *Wahania kursu naszej waluty są już od jakiegoś czasu mniej wrażliwe na ruchy stóp procentowych. W tej chwili w wycenie rynkowej aktywów, a więc i złotego, uwzględniona jest ponad 250 pkt redukcja stóp procentowych. Stąd kolejne obniżki stóp nie powinny mieć wpływu na złotego.

Na najbliższym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej najprawdopodobniej obniży stopy o 25 lub 50 pb. Czy większa obniżka byłaby zaskoczeniem dla rynku, który mógłby to odebrać, że z polską gospodarką jest naprawdę źle?

Konieczność cięcia stóp wiąże się właśnie z pogarszającymi się perspektywami wzrostu gospodarczego. Rynek już się liczy ze sporym spadkiem kosztu pieniądza. Mamy stopy na poziomie 5,75 proc. i obcięcie o 75 pb - co w mojej ocenie może nastąpić - będzie bez znaczenia dla złotego ponieważ oczekiwania na wysokość stopy referencyjnej kształtują się na koniec 2009 roku na poziomie blisko 3 proc.

Dlaczego złoty traci na wartości?

Polska jest w dużym stopniu zależna od importu kapitału dla finansowania i refinansowania zobowiązań sektora publicznego i prywatnego. To jest kwota około 114 mld dolarów brutto, którą trzeba pożyczyć w przyszłym roku.

ZOBACZ TAKŻE:

Po drugie, mamy regularnie rosnący deficyt na rachunku obrotów bieżących, który przekroczy w najbliższym czasie 6 proc. PKB. I po trzecie malejący udział w pokrywaniu tego deficytu napływem bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Od początku roku ich w pokrywaniu deficytu na rachunku obrotów bieżących spadł z 85 do 55 proc.

W ostatnim czasie dają o sobie znać również krótkoterminowe ruchy spekulacyjne. Nie przywiązywałbym jednak do nich szczególnej uwagi. Kapitał spekulacyjny równie szybko znika, jak szybko się pojawia.

Kiedy możemy się spodziewać trwałego odwrócenia spadkowej tendencji na złotym?

W tych warunkach rynkowych, nawet z pominięciem oczekiwań na obniżki stóp procentowych przez RPP, prognozowanie powrotu do mocnego złotego ma bardzo słabe podstawy. Ta perspektywa na pewno nam nie grozi w pierwszej połowie 2009 roku. Możliwa zmiana trendu deprecjacyjnego na złotym będzie możliwa najwcześniej w 3 lub 4 kwartale 2009 roku. Będzie to w dużym stopniu zależne od sytuacji makroekonomicznej w Polsce i na świecie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)