Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSW: w Polsce leczy się 71 obywateli Ukrainy, rannych w zamieszkach

0
Podziel się:

W polskich szpitalach jest obecnie 71 obywateli Ukrainy rannych w
zamieszkach, do których doszło w ostatnich miesiącach w ich kraju. O status uchodźcy w Polsce
wystąpiło od początku roku 56 Ukraińców.

W polskich szpitalach jest obecnie 71 obywateli Ukrainy rannych w zamieszkach, do których doszło w ostatnich miesiącach w ich kraju. O status uchodźcy w Polsce wystąpiło od początku roku 56 Ukraińców.

Jak poinformowało w czwartek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, w polskich szpitalach przebywa obecnie 71 Ukraińców. 18 z nich hospitalizowanych jest we Wrocławiu, a 13 w szpitalu MSW w Warszawie.

Pozostali znajdują się m.in. w szpitalach w Zamościu, Krakowie, Lublinie, Przemyślu, Jarosławiu i Rzeszowie. W wielu przypadkach chodzi o pomoc okulistyczną i ortopedyczną. Cześć z obywateli Ukrainy, którzy trafili do polskich szpitali, miało też rany postrzałowe. Ci, którzy opuszczają szpitale - jeśli jest to konieczne - mają wyznaczane wizyty kontrolne.

Wiele organizacji na terenie całej Polski nadal zbiera też pieniądze na specjalistyczne leki i sprzęt medyczny. Wśród nich są fundacje: Edukacja dla Demokracji oraz Otwarty Dialog. Włączają się one również w opłacanie Ukraińcom leczenia w szpitalach na terenie ich kraju.

Wolontariusze Fundacji Otwarty Dialog - jak mówił PAP reprezentujący ją Tomasz Czuwara - zbierają także na Ukrainie informacje o osobach rannych w zamieszkach, które potrzebują specjalistycznego leczenia w Polsce i przekazują je polskiej ambasadzie. Organizacja włącza się w przekazywanie potrzebującym protez.

Z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców wynika, że od początku roku wniosek o status uchodźcy złożyło w Polsce 56 obywateli Ukrainy. Przed ostatnimi zamieszkami takich wniosków od Ukraińców było 24.

Już wcześniej rzeczniczka UDSC Ewa Piechota wyjaśniała w rozmowie z PAP, że analiza danych z ostatniego dziesięciolecia wskazuje na brak zainteresowania obywateli Ukrainy masowym napływem do Polski na podstawie wniosków o nadanie statusu uchodźcy. Od listopada 2004 r. do końca stycznia 2005 r. - podczas "pomarańczowej rewolucji" - o ochronę międzynarodową ubiegało się 22 obywateli tego kraju. Sytuacja na Ukrainie zmotywowała wtedy wielu obywateli tego państwa z długoletnim pobytem w Polsce do uzyskania zezwolenia umożliwiającego sprowadzenie krewnych z Ukrainy na swój koszt.

W br. o zezwolenie na osiedlenie się ubiega się o ok. 20 proc. więcej obywateli Ukrainy niż rok temu w tym samym okresie.

Piechota zapewniła, że Urząd ds. Cudzoziemców dysponuje obecnie ok. 500 wolnymi miejscami w prowadzonych ośrodkach oraz ok. 250 wolnymi miejscami w salach ogólnych, co daje łącznie możliwość zakwaterowania prawie 750 cudzoziemców. Dodatkowo Urząd ma informacje pozwalające na zwiększenie liczby miejsc przez pozyskanie 5 nowych obiektów z "wolnej ręki", co dałoby możliwość dodatkowego zakwaterowania ok. 600 cudzoziemców. (PAP)

pru/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)