Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bank BPH mniej wiarygodny. Tak ocenili analitycy

13
Podziel się:

EuroRating zwraca uwagę na wysokie prawdopodobieństwo wprowadzenia niekorzystnych dla banków regulacji dotyczących przymusowego przewalutowania hipotecznych kredytów walutowych.

Bank BPH mniej wiarygodny. Tak ocenili analitycy
(Reporter)

EuroRating obniżył ocenę wiarygodności kredytowej Banku BPH o dwa stopnie do BB- z BB+. Utrzymana została dotychczasowa negatywna perspektywa ratingu. Weryfikacja oceny jest związana m.in. z przejęciem podmiotu przez Alior Bank.

"Obniżenie oceny wiarygodności kredytowej banku związane jest z uzgodnionym przejęciem przez Alior Bank S.A. od grupy General Electric zorganizowanej części Banku BPH S.A., obejmującej cały podstawowy obszar działalności banku, z wyłączeniem portfela kredytów hipotecznych oraz spółki zależnej - BPH TFI, która również ma w najbliższym czasie zostać sprzedana podmiotowi zewnętrznemu" - czytamy w komunikacie.

Ponieważ Alior Bank przeprowadził już emisję nowych akcji na sfinalizowanie transakcji oraz uzyskał w ostatnich dniach zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie wydzielonej części Banku BPH, EuroRating nie spodziewa się sprzeciwu Komisji Nadzoru Finansowego oraz oczekuje, że transakcja zostanie przeprowadzona w ciągu najbliższych miesięcy.

"Agencja wskazuje, że po wydzieleniu podstawowej działalności bankowej oraz sprzedaży towarzystwa funduszy inwestycyjnych, aktywa Banku BPH będą składały się praktycznie wyłącznie z należności z tytułu udzielonych kredytów hipotecznych, którymi zgodnie z ustaleniami administrować ma Alior Bank. EuroRating podkreśla, że przytłaczająca większość (ponad 80 proc.) kredytów hipotecznych znajdujących się w portfelu Banku BPH stanowią kredyty denominowane we franku szwajcarskim. Jakość aktywów banku będzie więc w bardzo wysokim stopniu uzależniona od wahań kursów walut" - czytamy dalej.

Ponadto EuroRating zwraca uwagę na wysokie prawdopodobieństwo wprowadzenia niekorzystnych dla banków regulacji dotyczących przymusowego przewalutowania hipotecznych kredytów walutowych. Jakkolwiek ostateczna ich forma i termin wejścia życie nie są jeszcze znane, to według agencji należy spodziewać się, że banki najmocniej zaangażowane w kredyty walutowe mogą ponieść z tego tytułu bardzo wysokie straty, które mogą skutkować problemami ze spełnieniem wymogów kapitałowych i tym samym wystąpieniem konieczności znacznego dokapitalizowania, podsumowano w komunikacie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(13)
powes
8 lat temu
Mnij nie mniej gdzieś pieniądze trzeba trzymać. Ja swoje mam w getinie bo poslki kapitał do mnie bardzo przemawia.
jasniak
8 lat temu
Czy trzeba sie juz powoli wycofywac z kapitalem z Aliora ?
ERYK ANTYKLER...
8 lat temu
'' PEKAO SA '' ZOSTAŁ UKARANY GRZYWNĄ i TO PONOWNIE. TYM RAZEM ZA ŚWIADCZENIE USŁUG DORADZTWA INWESTYCYJNEGO BEZ ZEZWOLENIA, CO JEST NARUSZENIEM ART 69, UST. 1i 2 PKT 5. A JAKIŚ KIEROWNIK z SOCHACZEWSKIEGO BANKU OKRADAŁ ZMARŁYCH KLIENTÓW TEGO BANKU. CHCĘ SIĘ OD PROKURATURY W SOCHACZEWIE DOWIEDZIEĆ JAKI TO BANK, ALE NA RAZIE NIE CHCĄ MI PRZEKAZAĆ TEJ INFORMACJI. BANKI TO ZŁODZIEJE, OSZUŚCI i KŁAMCY. NAWET SĄDY, PROKURATURY i POLICJA JE BRONI i CHRONI. ERYK ANTYKLERYK
tom624
8 lat temu
Polityka potrafi się przysłużyć gospodarce, giełdzie i walucie. Żeby skutecznie inwestować w akcje, waluty, surowce czy fundusze nie powinno się tego robić pod wpływem emocji. Trzeba mieć system. Jest dobra książka "Jak stworzyć system transakcyjny do inwestowania na giełdzie" - praktyczna, krok po kroku i polskie realia. Dzięki systemowi opisanemu w tej książce uniknąłem strat na GPW i czekam sobie teraz na lepsze czasy
Mirek
8 lat temu
Dla szarego Polskiego obywatela to znaczy tylko tyle że zachodnie Banki robią sztuczki żeby uniknąć za wszelką cenę polskich podatków i zmieniają nazwy , tak samo robią Markety ...i chyba co łatwo jest zauważyć .