Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będzie pomoc dla banków. Unia się zgodziła

0
Podziel się:

Gwarancje mają zwiększyć wartość udzielanych kredytów. Nawet o 40 miliardów.

Będzie pomoc dla banków. Unia się zgodziła
(Komisja Europejska)

Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy dla instytucji finansowych mający na celu stabilizację systemu finansowego( na zdjęciu komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes)**.

Program przewiduje gwarancje na krótko- i średnioterminowe zobowiązania, co ma zachęcić do udzielania pożyczek międzybankowych oraz zapewnić płynność finansową instytucji finansowych.

_ - Komisja uznała środek za zgodny z komunikatem w sprawie wytycznych dotyczących pomocy państwa w dobie kryzysu finansowego _ - czytamy w informacji KE. Zdaniem Brukseli pakiet jest odpowiednim środkiem, by zapobiec poważnym zaburzeniom w polskiej gospodarce.

_ -Polski program pomocy jest skutecznym narzędziem pozwalającym zwiększyć zaufanie rynku bez nadmiernego zakłócenia konkurencji _ - uważa komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes, zgadzając się w tym ze stanowiskiem polskiego Ministerstwa Finansów.

Jeszcze przed zatwierdzeniem pakietu przez Komisję rzeczniczka prasowa resortu, Magdalena Kobos wyjaśniała wypowiedzi dla Money.pl: _ - Jedną z głównych przyczyn rozprzestrzeniania się kryzysu finansowego był kryzys zaufania. Dlatego decyzje i kierunki działań rządu polskiego miały na celu utrzymanie zaufania do prowadzonej polityki i zachowanie wiarygodności naszej gospodarki. _

Plan pomocowy:

  • wzrost limitów na poręczenia i gwarancje kredytów od 3 miesięcy do 5 lat o wartości 40 mld zł,

Przewidziane są dwie kategorie wsparcia: gwarancje państwa na emisję przez banki nowego długu oraz pożyczki w formie skarbowych papierów wartościowych.

KE uznała, że realizacja programu może zachęcić do zawierania pożyczek międzybankowych.

| Nadzór nad realizacją programu ma sprawować minister finansów |
| --- |
| Rząd zamierza wprowadzić monitoring działalności poręczeniowo-gwarancyjnej. Wprowadzony zostanie obowiązek przygotowywania corocznego raportu dla administracji rządowej. Aby zapewnić stabilne warunki realizacji, szczególnie dotyczy to utrzymania płynności finansowej BGK, jego fundusze statutowe będą zasilane środkami przekazywanymi przez ministra finansów lub nieodpłatnymi akcjami lub udziałami stanowiącymi własność Skarbu Państwa. |

Wynagrodzenie za gwarancje na zobowiązania będzie ustalone zgodnie z zaleceniami Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Wyższe natomiast ma być wynagrodzenie za pożyczkę skarbowych papierów wartościowych lub za odroczony termin płatności za nie.

KE poinformowała, że instytucje uprawnione do otrzymania pomocy mogą składać wnioski o jej przyznanie do 31 grudnia 2009 r. Wsparcie może zostać przyznane w późniejszym terminie, w ciągu sześciu miesięcy od momentu przyjęcia decyzji.

Raport Money.pl
*Rząd przyjął kolejną część pakietu antykryzysowego * Po miesiącach negocjacji rząd przyjął kolejną część pakietu antykryzysowego. W ciągu najbliższych dwóch lat firmy w przejściowych kłopotach będą mogły liczyć na państwową pomoc. Na wspieranie zatrudnienia pójdzie w sumie 1,46 mld zł. Program obejmie wszystkie firmy. Czytaj w Money.pl
kryzys
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)