Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agata Kołodziej
Agata Kołodziej
|

PKO BP w końcu wejdzie do Czech, potem na Bliski Wschód lub do Azji

0
Podziel się:

W przyszłym tygodniu przedstawiciele banku PKO BP wyjeżdżają z misją, której celem jest uruchomienie pierwszego zagranicznego przedstawicielstwa banku poza Unią Europejską. Chodzi o Bliski Wschód lub Azję. W pierwszym półroczu 2017 roku bank planuje również uruchomienie oddziału korporacyjnego w Pradze.

PKO BP w końcu wejdzie do Czech, potem na Bliski Wschód lub do Azji
(Bartosz Wawryszuk)

- Nie chcę zapeszać, ale w przyszłym tygodniu jadę daleko, żeby spotkać się z różnymi bankami, żeby rozmawiać o możliwości wspierania polskiego biznesu – mówi w rozmowie z money.pl Magdalena Rokosz z pionu bankowości międzynarodowej PKO BP.

Rozmowy te mają dotyczyć utworzenia pierwszego przedstawicielstwa PKO BP poza Unią Europejską. Chodzi o któryś z krajów Bliskiego Wschodu lub Azji Centralnej. O który, tego bank na razie nie chce ujawniać.

- Myślimy nad tym, żeby poza siecią banków korespondentów i współpracą z bankami na całym świecie, które mogą wspierać naszych klientów na miejscu, rozwijać też jakąś formę działalności poza Unią Europejską, która ograniczyłaby się w pierwszym podejściu do przedstawicielstwa - informuje Rokosz. - Widzimy, że klienci interesują się rynkami Bliskiego Wschodu, Azji Centralnej.

PKO BP w Pradze w 2017 roku

PKO BP już wcześniej zapowiadał, że po uruchomieniu swojego pierwszego zagranicznego oddziału bankowości korporacyjnej we Frankfurcie w grudniu 2015 roku, kolejnym celem jest Praga. Magdalena Rokosz zapowiada, że czeski oddział PKO BP dla klientów biznesowych zacznie działać w pierwszej połowie 2017 roku.

- Wszystko zależy od tego, jak szybko uda nam się zakończyć wszystkie formalności. Ale mamy już doświadczenie z otwarcia pierwszego oddziału we Frankfurcie. Tym razem formalności mogą zostać załatwione sprawniej i nie będziemy potrzebowali więcej niż roku na uruchomienie działalności w Pradze – powiedziała Rokosz w rozmowie z money.pl.

- O lokalizacji oddziału w Czechach zdecydowali polscy klienci, bo po rynku niemieckim, to właśnie w Czechach jest ich najwięcej - podkreśla Rokosz.

Prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło już w 2014 roku zapowiadał utworzenie zagranicznych oddziałów korporacyjnych banku w Niemczech, Czechach, Wielkiej Brytanii i we Francji. Miały one powstać jeszcze w 2015 roku. Dotąd udało się jedynie utworzyć oddział Niemczech.

Frankfurt wystartował

PKO BP w grudniu 2015 roku uruchomiło pierwszy oddział bankowości korporacyjnej obsługujący głównie polskie firmy we Frankfurcie. Niemcy są największym partnerem handlowym Polski, dlatego wybór tego kraju był naturalny.

Oddział zatrudnia niespełna dziesięć osób, ponieważ klienci tego oddziału korzystają z polskiej infrastruktury i to w Polsce sprawy klientów są załatwiane.

– Docelowym klientem dla nas są spółki o kapitale polskim. W najbliższych latach chcemy stać się głównym bankiem dla polskich inwestorów w Niemczech. Mamy też nadzieję, że docelowo będziemy bankiem wybieranym przez inwestorów niemieckich, którzy prowadzą biznesy w Polsce – twierdzi Magdalena Rokosz.

W tej chwili, po pięciu miesiącach działalności jeszcze za wcześnie na podsumowania. Dotąd frankfurcki oddział banku zdobył poniżej 100 klientów – mówi jedynie Magdalena Rokosz z PKO BP. Ale jej zdaniem już widać, że była to dobra decyzja.

- Mamy bardzo duże zapotrzebowania na doradztwo, spotkania z klientami, otrzymujemy wiele zapytań o obsługę gwarancji celnych, czynszowych czy przetargowych – podkreśla przedstawicielka banku.

- W ciągu najbliższych 2-3 lat chcemy być liderem bankowości korespondencyjnej w Polsce. Współpracujemy z bankami na całym świecie, dzięki czemu możemy rozliczać transakcje naszych klientów efektywnie i tanio, ale możemy też na zlecenie naszych klientów prosić zagraniczne banki, żeby wystawiały polskim firmom gwarancje albo akceptowały akredytywy. Do tej pory takie alianse lokalne wystarczały, ale widzimy, że klienci mają coraz więcej pytań, dlatego rozważamy przedstawicielstwa banku poza Unią Europejską – twierdzi Rokosz.

Uruchamiane zagranicznych przedstawicielstw PKO BP ma pomóc polskim firmom w zagranicznej ekspansji. Takie działania częściowo państwowego banku idą w parze z planem ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego.

wiadomości
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)