Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dąbrowski: GPW przechodzi do wzrostów

5
Podziel się:

Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na giełdzie.

Dąbrowski: GPW przechodzi do wzrostów

Poniedziałek przyniósł odreagowanie na rynkach w Polsce, czemu może sprzyjać uspokojenie się globalnych nastrojów. Ponadto, kalendarz na cały tydzień nie zwiastuje większej zmienności w ciągu najbliższych dni, co powinno sprzyjać odreagowaniu na warszawskiej giełdzie.

GPW jest dziś pośród liderów wzrostów. WIG 20 rośnie o ponad 1.45%, niewiele w tyle znajduje się WIG 30 podchodzący o 1.39%. Cały WIG natomiast zyskuje około 1%.

Tymczasem w Europie DAX rośnie o 0.45%, CAC 40 o 0.72%, a FTSE 100 oscyluje w okolicy piątkowego zamknięcia. Warszawskiemu parkietowi pomogły cofające się rentowności zarówno polskich, jak i amerykańskich obligacji, które wcześniej były odpowiedzialne za odpływ kapitału z rodzimego rynku. W odbiciu na GPW nie przeszkodziły nawet kolejne słabe dane z krajowej gospodarki. Co prawda sprzedaż detaliczna w październiku wzrosła o 3,7% r/r, to oczekiwania rynku były wyraźnie większe -- konsensus celował w przyrost o 4.2% r/r.

Zdecydowanie gorzej wypadły wskazania dla przemysłu, gdzie produkcja skurczyła się o 1,3% r/r. Po raz kolejny fatalnie zaprezentowały się dane o produkcji budowlano-montażowej - odnotowano spadek o 20,1% r/r. Co więcej, Moody's opublikował dziś opinię, w której negatywnie odnosi się do obniżenia wieku emerytalnego. Ma to poskutkować wyższym deficytem oraz niższym tempem wzrostu gospodarczego, co oczywiście byłoby negatywnym sygnałem dla rynków w Polsce. Patrząc na poszczególne spółki najbardziej wyróżnia się LPP zyskujące ponad 6%, nie wiele gorzej prezentują się notowania PZU odbijające o 3.74%.

Dalej plasują się spółki naftowe -- PKN Orlen oraz Lotos -- za sprawą odbijających cen ropy naftowej. Ceny "czarnego złota" zyskują po wypowiedzi prezydenta Putina, który stwierdził, że Moskwa jest gotowa do zamrożenia produkcji ropy w ramach porozumienia z OPEC. Choć i tak wydobycie tego surowca w Rosji znajduje się na najwyższych poziomach od momentu rozpadu ZSRR, podtrzymuje to nadzieje na porozumienie wśród największych producentów ws. stabilizacji sytuacji na rynku ropy. Ponadto wspiera to notowania spółek energetycznych będącym dziś głównym motorem napędowym dla Wall Street, gdzie indeks S&P 500 zyskuje 0.42%, Nasdaq rośnie o 0.54%, a Dow Jones o 0.18%.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
PAPUCIOWY ZIM...
7 lat temu
ŻAŁOŚNIE NIZŁOMNY
Kalle
7 lat temu
......................... Co prawda sprzedaż detaliczna w październiku wzrosła o 3,7% r/r, to oczekiwania rynku były wyraźnie większe -- konsensus celował w przyrost o 4.2% r/r. KATASTROFA!!!!!!! Ja osobiscie prognozowalem przyrost o 17,54321 %.
kajetan
7 lat temu
Mam wrażenie . że nasza giełda" drepce w miejscu "i to od wielu miesięcy !
olek339
7 lat temu
A dlaczego pan nie wspomina, że nasza gieła od początku roku spadła ponad 11%, a inne wzrosła znacznie.
zuza
7 lat temu
A które fabryki są polskie? Które zakłady przemysłowe? Które banki? Które czasopisma ? Ile portali internetowych? Więcej mamy polskich zakładów przemysłowych i polskich fabryk niż inne kraje? Więcej mamy polskich banków, czasopism? Bo już się pogubiłam. To Polska jest aż tak uprzemysłowionym krajem?