Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dziś decyzje ECB i Banku Anglii

0
Podziel się:

Ekonomiści spodziewają się, że zarówno Bank Anglii jak i Europejski Bank Centralny utrzymają stopy procentowe na niezmienionych poziomach (odpowiednio 5,25 i 4,0 proc.).

Ważniejsze od samej decyzji, które raczej nie przyniosą niespodzianki,będą komunikaty po posiedzeniu rady banków, w szczególności Europejskiego Banku Centralnego. Przy rekordowo wysokiej inflacji w strefie euro (3,2 proc.) trudno myśleć o złagodzeniu polityki monetarnej, ale tego właśnie oczekuje część ekonomistów jeszcze w pierwszym półroczu 2008 r., ze względu na coraz większe obawy o siłę wzrostu gospodarczego w Europie. Dodatkowo dysparytet między stopami w ECB i Fed działa na umocnienie euro, co z jednej strony ogranicza inflację, z drugiej także i eksport z Europy do USA. Powracają więc, naciski polityczne na obniżenie stóp. Komunikat ECB może wskazać przyszły kierunek działań banku.

* SYTUACJA NA GPW*
Przez wiele godzin sesja była niemrawa i choć indeksy rosły, to przy bardzo skromnych obrotach (wyraźnie niższych niż w czasie poprzednich sesji spadkowych). Dopiero dane o wzroście indeksu ISM w sektorze usług w USA rozbudziły większy apetyt na akcje i zwyżka wyraźnie przyspieszyła (ale tylko WIG20)
, pojawiły się także większe transakcje. W sumie obroty podliczono na 1,3 mld PLN, więc nie odbiegały one od tego, co widzieliśmy w poprzednich dniach, ale warto podkreślić, że było to zasługą silnego wzrostu zainteresowania akcjami w końcówce sesji. Naturalnie, jedna wzrostowa sesja nie rozwiewa jeszcze obaw o przyszłość trendów rynkowych, ale fakt, że miała ona miejsce w atmosferze powszechnego pesymizmu i przy jednocześnie słabej podaży akcji, to już jakiś plus.
Podrożały akcje 193. spółek, potaniały 87.

GIEŁDY ZAGRANICZNE
Na wczorajszej sesji na Wall Street indeksy poruszały się w trendzie bocznym, czemu towarzyszyła wysoka zmienność. Zaczęło się od wzrostów, po tym jak wskazanie indeksu ISM było niecały punkt poniżej poziomu 50 pkt., który oznacza recesję. Nie były one jednak zbyt wysokie (w granicach 1 proc.), bowiem dane z rynku pracy okazały się bardzo słabe, a po publikacji beżowej księgi indeksy znalazły się na minusie. Po nerwowej końcówce S&P zakończył dzień zyskując 0,5 proc., a Dow Jones 0,3 proc. do czego przyczyniły się silne wzrosty Ambac. Emitent obligacji zaprezentował plan uratowania ratingu AAA dla swoich obligacji, co poprawiło nastroje w sektorze finansowym. Wzrostów (pierwszych od półtora tygodnia) doczekali się także inwestorzy w Azji, głównie dzięki zwyżkom surowców. Nikkei zyskał 1,9 proc., a Kospi i Hang Seng po 1,2 proc.

* OBSERWUJ AKCJE*
Cersanit - na wczorajszej sesji kurs silnie rósł przy średnich obrotach, jednak nie utrzymał się powyżej silnego oporu na poziomie 27,00 PLN wyznaczonego przez styczniowe dołki. Jest szansa, że zaatakuje ten poziom na najbliższych sesjach, bowiem po trzech tygodniach spadków jedna sesja odreagowania, to trochę za mało. Za dalszymi wzrostami przemawia również dywergencja na RSI oraz MACD, które może wygenerować wkrótce sygnał kupna.
GTC - w przypadku tej spółki również mamy dywergencję na RSI (kurs pogłębił styczniowe dołki, a wskaźnik RSI nie), co sugeruje, że odrabianie strat z ostatnich tygodni będzie kontynuowane. Pierwszym oporem będzie poziom 34,00 PLN wyznaczony przez styczniowe minima (w cenach zamknięcia), a dalej poziomy Fibonacciego zniesienia spadków trwających od drugiej połowy lutego. RSI wygenerował sygnał kupna, a MACD powinien to zrobić przy kilku pozytywnych sesjach.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ
Budopol - w 2007 r. przychody spółki wyniosły 56,6 mln PLN (wzrost o 270 proc.), a zysk netto 4,1 mln PLN (przy 4,5 mln straty netto przed rokiem).
PMPG - prognoza wyników na lata 2008-2009 zakłada przychody na poziomie odpowiednio 77 mln PLN i 116 mln PLN, a zysk brutto 8,9 mln PLN i 30,2 mln PLN.
Próchnik - przychody spółki w lutym wyniosły 1,89 mln PLN i były o 58,4 proc. wyższe niż przed rokiem.
LC Corp - w ramach programu opcji menedżerskich prezes zarządu i członek rady nadzorczej kupili odpowiednio 660.000 akcji i 70.000 akcji po cenie 1 PLN za jedną.
Hyperion - prezes spółki, jej wiceprezes i prokurent kupili w ramach programu motywacyjnego odpowiednio 100.000 akcji, 34.000 akcji i 10.000 akcji po cenie 1 PLN za sztukę.
MCI - spółka zależna (MCI BioVentures) zwiększyła swoje zaangażowanie w DNA Serwis do 31 proc.
Jago - członek rady nadzorczej nabył 10.000 akcji po cenie jednostkowej 4,40 PLN.
Cashflow - przyjął do finansowania niewymagalną wierzytelność o wartości 151 tys. PLN.

PROGNOZA GIEŁDOWA
Indeksy w USA zakończyły notowania na niższych poziomach niż można było mieć na to nadzieję w czasie końcówki wczorajszej sesji u nas. Końcówki, która przyniosła zaskakująco silny (na takim rynku) wzrost WIG20. Mimo wzrostów w Azji, ten wczorajszy wystrzał optymizmu może zostać dziś na otwarciu skorygowany. Ale nie przekreśla to szans na ewentualne dalsze zwyżki. Inwestorzy nie będą dziś bombardowani nowymi danymi makro, więc jeśli otwarcie przyniesie niewielki tylko spadek, a podaż będzie równie bierna co wczoraj, to jest szansa na wyprowadzenie indeksów na plus.
Z naciskiem na "szansa", bo zawsze jest też ryzyko, że wyższe ceny akcji zostaną szybko uznane za okazję do pozbycia się papierów. Dlatego wciąż w dłuższym terminie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest trend boczny, któremu towarzyszyć będzie niewielka aktywność inwestorów.

WALUTY
Euro osiąga rano nowe rekordowe poziomy notowań wobec dolara - wspólna waluta jest wyceniana na 1,529 USD, ale wcześniej było to nawet powyżej 1,53 USD. Słabe dane z amerykańskiego rynku pracy, ale nade wszystko ponura ocena stanu gospodarki przez Fed sprawiły, że część inwestorów ma nadzieję na 75-pkt obniżkę stóp procentowych przez amerykański bank rezerw federalnych jeszcze w marcu. To oczywiście osłabia dolara.
Jen umocnił się do dolara o 0,3 proc. i o 0,2 proc. wobec euro.
U nas dolar spadł do 2,303 PLN i jest najtańszych od prawie trzynastu lat. Euro trzyma się w okolicach 3,52 PLN, frank spadł do 2,227 PLN.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Open Finance
KOMENTARZE
(0)