Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

EBC nie zawiódł. Zadowoleni inwestorzy rzucili się do zakupów

0
Podziel się:

GPW była dziś jedną z najmocniej zyskujących giełd w Europie.

  Damian Słomski , analityk Money.pl 
  Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.
Damian Słomski , analityk Money.pl Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.

Stało się. EBC idzie w ślady FED i będzie drukował pieniądze. Na skup obligacji wyda blisko bilion euro. To więcej, niż oczekiwała większość analityków, stąd na giełdach obserwowaliśmy dzisiaj wzrosty.

Wszystkie najważniejsze indeksy z warszawskiego parkietu zyskały na wartości. Najwięcej WIG20, którego kurs na zamknięciu wyniósł 2319 punktów (+1,38 procent). Sytuacja więc wraca powoli do tego co obserwowaliśmy przed ogłoszeniem zaskakującej decyzji Banku Szwajcarii.

Dobrze radziły sobie dziś banki. Zdecydowanym liderem wśród blue chipów okazał się Alior (+5,28 procent). Za nim uplasował się Lotos i PZU. Po przeciwnej stronie rynku znalazły się walory Kernela i BZ WBK, choć w ich przypadku skala ruchu nie była już tak duża. Po kiepskim początku sesji na solidny plus wyszła JSW, która będzie musiała się zmierzyć z protestującymi związkowcami. Referendum w sprawie podjęcia czynnej akcji protestacyjnej odbędzie się w poniedziałek i wtorek.

Zmiany wartości najważniejszych indeksów europejskich parkietów

Podobne nastroje jak na GPW panowały również w Niemczech i Francji. Wyraźnie ponad 2 procent zyskiwała za to giełda w Mediolanie. Jedynie w Szwajcarii kurs SMI nie zdołał wyjść nad kreskę, choć trzeba przyznać, że po decyzji EBC wystrzelił mocno w górę, odrabiając niemal całe straty z pierwszej części dnia.

W skrócie decyzję EBC można streścić w kilku zdaniach. EBC chce od marca wydawać kwotę 60 miliardów euro miesięcznie, wobec oczekiwanych 50 miliardów. Potwierdziły się również informacje, że EBC będzie skupował obligacje poszczególnych krajów proporcjonalnie do ich udziału w kapitale banku centralnego. W ramach programu będzie skupował także obligacje o ujemnej rentowności i nie ma specjalnych zasad wobec greckiego długu. Program będzie zdecentralizowany, a EBC będzie pełnił głównie rolę koordynatora zakupów dokonywanych przez banki centralne należące do Eurosystemu.

Wszystkie inne wydarzenia rynkowe nie miały dzisiaj większej siły przebicia, choć warto wspomnieć o ciekawych wnioskach płynących z minutes RPP. Okazuje się, że Rada na ostatnim posiedzeniu głosowała obniżki stóp procentowych nawet o 100 punktów bazowych. Z kolei z USA napłynęły nieco gorsze od oczekiwań dane z rynku pracy. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 307 tysięcy, wobec prognozowanych 300 tysięcy.

#

Nerwowo na rynkach. WIG20 mocno w górę po decyzji EBC, ale...

Damian Słomski, godz. 15:05

Europejski Bank Centralny zdecydował o uruchomieniu programu skupu obligacji w kwocie 60 mld euro miesięcznie. Pierwsza reakcja inwestorów to wzmożone zakupy akcji. WIG20 przekroczył 2325 punktów. Niestety nie na długo.

Program QE rozpocznie się w marcu i potrwa do końca 2016 roku. Główny czynnikiem, na który EBC będzie zwracał uwagę jest oczywiście inflacja, która docelowo ma być zbliżona do 2 procent. Ostatni odczyt wskazał na deflację na poziomie 0,2 procent.

Przy okazji Mario Draghi zapowiedział rozszerzenie uruchomionego już w październiku program zakupu aktywów obejmujący papiery wartościowe zabezpieczone aktywami. Stopy procentowe pozostały za to na niezmienionym poziomie.

Całkowita wartość programu QE to ponad bilion euro, czyli bliżej górnej granicy oczekiwań analityków. To dobre wieści dla inwestorów giełdowych, co widać po pierwszej reakcji na głównych indeksach europejskich. W większości są one na dziennych maksimach. Również WIG20 w pierwszym momencie wybił w górę w okolice 2325 punktów, co oznacza wzrost na poziomie 1,7 procent. W okolicach 15:00 równie szybko widać jednak realizację zysków i kurs wrócił w okolice 2300 punktów.

Zmiany wartości głównych indeksów giełd Europy

W obliczu decyzji EBC, na drugi plan schodzą pozostałe wydarzenia. Warto jednak zauważyć, że o 14:00 poznaliśmy treść sprawozdania z ostatniego posiedzenia RPP. Co ciekawe, członkowie Rady zgłosili dwa wnioski o obniżkę stóp procentowych, w tym nawet aż o 100 punktów bazowych. Choć nie uzyskały one aprobaty większości, to nie wykluczone, że na taki ruch RPP zdecyduje się już za dwa tygodnie.

Nieco gorsze dane napłynęły w międzyczasie z USA. W ubiegłym tygodniu po zasiłki zgłosiło się po raz pierwszy 307 tysięcy osób, podczas gdy analitycy oczekiwali wyniku na poziomie 300 tysięcy. Kontrakty terminowe na główne indeksy z Wall Street zyskują na wartości około 0,5 procent.

#

Niewielkie zmiany przed EBC. Pozorny spokój

Łukasz Pałka, godz. 12:40

Zgodnie z tym, czego można było się spodziewać, czwartkowa sesja na warszawskim parkiecie nie przynosi do tej pory zdecydowanych ruchów indeksów. Inwestorzy wstrzymali oddech przez konferencją prezesa EBC.

Decyzję EBC w sprawie stóp procentowych poznamy o godzinie 13.45. Zdecydowanie ważniejsze będzie wystąpienie Mario Draghiego, prezesa EBC, który o 14.30 najprawdopodobniej przedstawi główne założenia programu skupu obligacji rządowych krajów strefy euro. Jeżeli skala okaże się duża, wówczas można spodziewać się wzrostów na rynkach akcji.

WIG20 na tle indeksów w Europie podczas czwartkowej sesji

O godzinie 14. inwestorzy poznają też najnowsze dane GUS o koniunkturze gospodarczej w Polsce, a także treść protokołu z ostatniego posiedzenia RPP, podczas którego nie doszło do obniżki stóp procentowych. Wczorajsze dane o produkcji przemysłowej wskazują, że RPP może jednak dalej wstrzymywać się z cięciem stóp, choć z drugiej strony za obniżką przemawia przedłużający się okres deflacji.

GPW: Inwestorzy czekają na decyzję EBC

Łukasz Pałka, godz. 9.35

Inwestorzy w dość dobrych nastrojach oczekują na decyzję Europejskiego Banku Centralnego. Dziś właściwie żadne inne doniesienia rynkowe nie mają dla nich znaczenia.

Na niewielkich plusach rozpoczęły czwartkową sesję główne indeksy na europejskich giełdach. W Polsce WIG20 zyskuje rano około 0,3 procent i jest tuż poniżej poziomu 2300 punktów. Inwestorzy oczekują teraz na informacje, które napłyną po posiedzeniu EBC.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20

Decyzję EBC poznamy o godzinie 13.45. Potem zaplanowana jest konferencja prasowa prezesa EBC Mario Draghiego. Rynek oczekuje, że EBC ogłosi dziś rozpoczęcie programu skupu obligacji, QE, co powinno stanowić zachętę do kupowania akcji. Można jednocześnie spodziewać się zamieszania na rynku walutowym.

Od początku sesji najsłabiej w indeksie WIG20 zachowują się akcje spółki JSW. Wyraźnie zyskuje za to Lotos.

Ważna sesja na GPW. EBC zachęci do kupowania akcji?

Łukasz Pałka, 21.01, godz. 22.20

Właściwie tylko jedna osoba może w czwartek zdecydować o nastrojach na rynkach finansowych. To szef Europejskiego Banku Centralnego, Mario Draghi, który prawdopodobnie ogłosi start programu skupu rządowych obligacji krajów strefy euro. Do wydania ma nawet ponad 1 bilion euro.

Takie są przynajmniej oczekiwania inwestorów, którzy liczą na to, że po miesiącach spekulacji EBC wreszcie ogłosi rozpoczęcie programu QE. Według nieoficjalnych informacji, które napływały na rynki, skala skupu miałaby wynieść 50 miliardów euro miesięcznie do końca 2016 roku. To więcej od wcześniejszych oczekiwań inwestorów. Ale jednocześnie mniej niż na skup obligacji wydawał bank centralny USA. Przypomnijmy, że w ramach programu QE3 było to 85 miliardów dolarów miesięcznie.

Decyzję EBC poznamy o godzinie 13.45. O 14.30 jest zaplanowana konferencja prasowa prezesa EBC. Można założyć, że do tej godziny niewiele się wydarzy. Potem jednak możliwych jest wiele scenariuszy. Jeżeli np. skala QE okazałaby się znacznie większa od prognoz, wówczas należałoby oczekiwać wyraźnego osłabienia euro i jednocześnie umocnienia franka szwajcarskiego. Dla samych inwestorów giełdowych QE okaże się z kolei zachętą do kupowania akcji.

Dotychczas spekulacje na temat uruchomienia skupu obligacji w strefie euro poprawiały nastroje wśród inwestorów. Po ostatnich spadkach, spowodowanych zamieszaniem wokół kondycji banków w kontekście umocnienia franka szwajcarskiego, w środę mieliśmy do czynienia z wyraźnym odbiciem.

Główne indeksy GPW podczas sesji w środę

W kontekście spodziewanych wydarzeń związanych z decyzjami EBC raczej drugorzędne znaczenie dla inwestorów będzie miała środowa sesja na nowojorskiej giełdzie. W jej trakcie główne indeksy zyskiwały.

W czwartek inwestorzy nie poznają też żadnych bardzo istotnych danych GUS z polskiej gospodarki. Będą mogli zapoznać się tylko z informacjami o koniunkturze w budownictwie. Warto jednak zwrócić uwagę, że w kwadrans po decyzji EBC inwestorzy obecni na polskiej giełdzie poznają też treść protokołu z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Wówczas nie zmieniła ona stóp procentowych, ale opinie członków RPP mogą być teraz dla inwestorów istotne pod kątem tego, kiedy można spodziewać się dalszego cięcia stóp procentowych.

Opublikowane w środę informacje na temat produkcji przemysłowej w Polsce były mocno zaskakujące. Wzrost produkcji w grudniu o 8,4 procent r/r wskazuje na wyraźne ożywienie. Z drugiej jednak strony m/m produkcja przemysłowa spadła. Większość ekonomistów spodziewa się, że tym co przeważy o cięciu stóp w Polsce będzie przedłużający się okres deflacji.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)