Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

GPW czeka na decyzję Fed. Inwestorzy spokojni

0
Podziel się:

Zobacz, jak przebiegła poniedziałkowa sesja na giełdzie.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Indeks WIG20 zdołał w poniedziałek obronić poziom ostatniego zamknięcia. W drugiej części sesji było widać jego wzrost, i to nawet pomimo słabszych danych z USA.

Zakończenie poniedziałkowej sesji na warszawskim parkiecie przyniosło nieduże wzrosty głównych wskaźników. Tymczasem na Wall Street indeksy utrzymują się poniżej poziomu ostatniego zamknięcia, a inwestorzy odpoczywają po bardzo mocnych wzrostach.

Po południu gracze poznali najnowsze dane z USA. Okazało się, że najnowszy odczyt wskaźnik PMI dla sektora usługowego spadł do poziomu 57,3 pkt. z 58,9 pkt. miesiąc wcześniej. Nie miało to jednak negatywnego wpływu na nastroje wśród inwestorów w Warszawie, widać było za to osłabienie dolara.

Główne indeksy GPW podczas sesji w poniedziałek Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Najważniejszym wydarzeniem dla rynków będzie jednak dopiero środowa decyzja po nowym posiedzeniu banku centralnego USA. W środę wieczorem szefowa Fed Janet Yellen poinformuje zapewne o całkowitym zakończeniu programu skupu obligacji QE3.

Wall Street odpoczywa po wzrostach. A GPW...

Łukasz Pałka, godz. 15.40

Handel na nowojorskiej giełdzie rozpoczął się od niewielkiej korekty ostatnich wzrostów. W Polsce sesja przebiega spokojnie. Inwestorzy wyczekują doniesień po posiedzeniu Fed, które napłyną na rynek dopiero w środę.

Po bardzo udanym tygodniu na Wall Street dzisiaj przyszedł czas na odreagowanie wzrostów. Główne indeksy notują od początku sesji nie wielkie spadki. Przed rozpoczęciem handlu na nowojorskim parkiecie wyniki kwartalne podała spółka farmaceutyczna Merck. Zysk netto wyniósł 90 centów na akcję, co okazało się rezultatem lepszym od wcześniejszych prognoz analityków. Jak podaje Bloomberg, do tej pory aż 80 procent spółek publikujących wyniki za trzeci kwartał na Wall Street, podało wyniki lepsze od oczekiwań.

Główne indeksy w Europie Zachodniej notują dzisiaj niewielkie spadki. WIG20 walczy o obronę poziomu z ostatniego zamknięcia.

Główne indeksy GPW podczas poniedziałkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Euforia nie trwała długo. WIG20 jeszcze broni się przed spadkiem

Damian Słomski, godz. 13.25

Niewiele zostało po wzrostach z pierwszych minut handlu na GPW, choć to i tak dobry wynik na tle Europy. Główne indeksy w większości są już na wyraźnych minusach. Negatywnie na nastroje wpływają słabe dane z Niemiec.

Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców, spadł w październiku do poziomu 103,2 punktów wobec 104,7 punktów miesiąc wcześniej. To najgorszy wynik od grudnia 2012 roku. Zawód jest tym większy, że analitycy spodziewali się spadku wskaźnika tylko do 104,5 punktów.

Najbardziej zainteresowani wskaźnikiem Niemcy dali wyraz niezadowolenia. DAX jest już 0,5 procent pod kreską. Dużo gorzej wygląda sytuacja na parkietach we Włoszech i Hiszpanii, gdzie przecena na FTSE MIB i IBEX-ie sięga 1,5 procent.

Zmiany wartości głównych indeksów giełd Europy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na półmetku sesji na zielono świecą notowania WIG20, choć przez chwilę kurs był już poniżej piątkowego zamknięcia. Wśród blue chipów wyróżnia się ukraiński Kernel, którego papiery drożeją ponad 4 procent. W czołówce trzyma się od rana PKO BP. Mniej powodów do zadowolenia mają akcjonariusze BZ WBK i Alior Banku. Ich akcje tracą prawie procent.

#

Mocne otwarcie banków. Wzrosty na giełdach w Europie

Damian Słomski, godz. 09:20

Dobre nastroje z ostatnich dni są kontynuowane. Główne indeksy giełdowe w Europie zyskują na wartości blisko 0,5 procent. W centrum uwagi są banki, a to za sprawą weekendowej publikacji wyników stress testów. Dobrze pod tym względem wypadł krajowy sektor bankowy.

Wczoraj EBC ogłosił wyniki stress testów. Wystarczających buforów bezpieczeństwa nie ma 25 banków w strefie euro, więc prawie co piąty badany. Choć to niepokojące dane w kontekście obaw o wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego na świecie, to jak pokazują dzisiejsze notowania akcji banków, inwestorzy spodziewali się gorszego wyniku.

Zwyżki na giełdach w Niemczech i Francji w pierwszych minutach handlu oscylują w okolicy 0,5 procent. Podobnie wygląda sytuacja na warszawskim parkiecie.

Dzisiejsze notowania indeksu WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Względnie dobrze wypadły właśnie polskie banki. Wyniki stress testów i AQR potwierdzają dużą odporność polskich banków na sytuacje szokowe - poinformował wczoraj KNF. Komisja ocenia, że sektor bankowy w Polsce jest stabilny i wiarygodny. Zdecydowana większość z 15 zbadanych banków przekroczyła oczekiwane poziomy współczynnika wypłacalności, zarówno z uwzględnieniem badania jakości aktywów, jak i testów warunków skrajnych.

W przypadku dwóch banków poziom współczynnika CET1 ukształtował się nieco poniżej oczekiwanych wartości i były to Getin Noble Bank oraz BNP Paribas Bank Polska. Co ciekawe, akcje Getinu zyskują ponad 3 procent. To jeden z lepszych wyników na GPW w ramach sektora. Zwyżki na bankach notowanych w WIG20 nie przekraczają 2 procent.

#

Stress testy banków i Fed w centrum uwagi inwestorów

Damian Słomski, 26. października godz. 19:10

W weekend poznaliśmy wyniki stress testów. Prawie co piąty duży bank strefy euro nie spełnił minimalnych wymogów bezpieczeństwa. To niepokojący wynik, który za pewne znajdzie odzwierciedlenie na starcie jutrzejszej sesji. Najważniejszym wydarzeniem ostatniego tygodnia października jest posiedzenie amerykańskiego banku centralnego, który najprawdopodobniej ostatecznie zakończy program QE3.

Za nami bardzo dobry tydzień na giełdach w Europie. Najważniejsze indeksy zyskały nawet do 3 procent. Jednym ze słabszych indeksów był WIG20, który zresztą w ostatnim czasie charakteryzował się raczej mniejszą zmiennością.

Najwięcej powodów do zadowolenia mieli inwestorzy z Wall Street. Wzrosty tydzień do tygodnia na poziomie 4,1 procent na S&P 500 i zwyżka na Nasdaqu rzędu 5,3 procent robią wrażenie. Tym bardziej, że w przypadku pierwszego z indeksów mamy do czynienia z najsilniejszym ruchem w górę od prawie dwóch lat. S&P500 od psychologicznej bariery 2000 punktów dzieli tylko 35 punktów, czyli mniej więcej 1,7 procent.

Bilans minionego tygodnia na najważniejszych parkietach giełdowych Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Może być jednak trudno utrzymać aż tak dobre nastroje. Dzisiaj w południe Europejski Bank Centralny opublikował wyniki stress testów największych banków strefy euro. Można mówić raczej o zawodzie. Spekulowano, że testy mogłoby oblać około 20 instytucji, tymczasem wystarczających buforów bezpieczeństwa nie ma 25 banków, więc prawie co piąty.

Wynik testów raczej nie może napawać optymizmem, tym bardziej, że szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi, który spotkał się z przywódcami państw eurolandu w piątek, ostrzegł przed _ nawrotem recesji _. Zaapelował o wspólne wysiłki, łączące reformy, inwestycje, dyscyplinę budżetową i stymulowanie popytu wewnętrznego. Jego zdaniem już na grudniowym szczycie należałoby przyjąć harmonogram koniecznych reform, aby zniwelować ryzyko ponownej recesji.

Negatywne informacje o kondycji banków, a także widmo recesji powinny wzbudzić jeszcze większy niż do tej pory niepokój w EBC. Nie wykluczone, że najbliższe posiedzenie banku centralnego upłynie pod znakiem jeszcze śmielszych ruchów w kierunku luzowania polityki monetarnej. Mowa przede wszystkim o przyspieszeniu rozpoczęcia skupu obligacji skarbowych.

W najbliższych dniach w centrum uwagi będzie także Fed. Wszystko za sprawą środowego posiedzenia, po którym najprawdopodobniej zapadnie decyzja o ostatecznym wygaszeniu programu QE3. Przynajmniej do tego rynki były przygotowywane już od co najmniej kilku miesięcy.

Mając w portfelu akcje lub posiadając otwartą pozycję na foreksie warto jednak zachować ostrożność. Obawy o spowolnienie gospodarcze na świecie sprawiły, że wśród lokalnych szefów Fed pojawiły się wątpliwości, że może powinno się z tą decyzją jeszcze poczekać. W takim wypadku na pewno można się spodziewać rajdu na akcjach i zwiększonego zainteresowania aktywami rynków wschodzących takich jak Polska.

Apropos krajowego rynku, warto przypomnieć, że rozkręca się sezon wyników największych spółek z GPW. Raporty w ostatnim tygodniu października opublikują m.in. Lotos i mBank. Karty odkryje także sama giełda. Z kolei za oceanem wynikami pochwalą się tacy giganci jak Chevron, Exxon Mobil, a także Facebook i Twitter. Raport ostatniej ze spółek poznamy już w poniedziałek. Według prognoz zysk na akcję w trzecim kwartale był na poziomie zaledwie centa.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)