Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: Rekordowa deflacja, drogi dolar oraz EBC

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl zobacz, jakie wydarzenia dominowały na rynku finansowym w tym tygodniu.

 Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl
 
Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.
Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.

Największy spadek cen, skup obligacji przez EBC oraz najdroższy od 11 lat dolar. Oto najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce w tym tygodniu na rynku finansowym. Wprawdzie WIG20 nie może zaliczyć ostatnich pięciu sesji do udanych, ale wskaźniki małych i średnich spółek ustrzegły się gwałtownych spadków.

Indeks WIG20 ma za sobą słaby tydzień. O wiele lepiej i to nie tylko w tym tygodniu radziły sobie mWIG40 oraz sWIG80. Za nami garść wyników spółek. Poznaliśmy raporty m.in. Bogdanki oraz Tauronu.

Jeden z największych polskich dostawców energiizarobił w czwartym kwartale więcej rok do roku, jednakże pogorszyły się jego wyniki roczne. Słabo wypadły przychody, co świadczy o tym gdyż firma sprzedała mniej energii. W raporcie czytamy również, że powodem tego jest spadek cen.

Z kolei Bogdanka w czwartym kwartale zarobiła mniej niż rok wcześniej, ale sporo więcej od prognoz. Tak jak w przypadku spółki Tauron, wyniki roczne wypadły gorzej rok do roku 17 procent). Cieszą jednak większe o 6 procent przychody.

Zobacz, jak wyglądał ten tydzień na GPW

W piątek opublikowano odczyt GUS dotyczący inflacji. Tak wielkiego spadku cen w naszej gospodarce jeszcze nie było. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny w lutym spadły o 1,6 procent rok do roku, czyli o 0,2 punktu procentowego więcej niż przewidywali analitycy. W stosunku do stycznia ceny były niższe o 0,1 procent. Od 8 miesięcy mamy zatem deflację.

EBC w akcji

Rynki Europy zachodniej żyły od początku tygodnia kwestią EBC. W poniedziałek rozpoczął się program skupu aktywów przez Europejski Bank Centralny. Podczas pierwszych dni działań, EBC kupowało obligacje francuskie, belgijskie, holenderskie oraz niemieckie.

Proces rozpoczęty przez bank centralny strefy euro zmienił nieco układ sił na rynku. Kurs wymienionych wcześniej obligacji zaczął bowiem rosnąć. Konsekwencją był spadek ich rentowności. Miesięcznie EBC zamierza przeznaczyć na skup 60 mld euro. Zaplanowano, że działania będą kontynuowane do września 2016 roku.

Od najbliższego tygodnia publikowane mają być cotygodniowe raporty dotyczące wolumenu nabywanych walorów. Do tego dojdą również comiesięczne sprawozdania o ich państwowym pochodzeniu, dzięki czemu kwestia działań EBC będzie bardziej przejrzysta.

W założeniu skup ma wywołać zwiększoną akcję kredytową banków, co sprawi, że pieniądze te trafią do konsumentów i przedsiębiorstw w postaci kredytów. EBC chce także zapobiec utrwaleniu się deflacji.

Spadek cen obserwujemy nie tylko w strefie euro, ale także w Polsce. Świadczy o tym najnowszy raport GUS o którym wspomniałem wcześniej.

Program skupu obligacji pomaga europejskim parkietom. DAX powoli zbliża się po poziomu 12 tysięcy punków i cały czas jest blisko historycznych szczytów. W tym tygodniu zyskał ponad 2,5 procent. Najwyżej od 7 lat jest indeks francuskiej giełdy CAC.

Notowania europejskich indeksów w tym tygodniu

Do tematów europejskich dochodzi również kwestia Grecji. Pojawiło się bowiem żądanie Aten o szybszą wypłatę części pieniędzy w ramach międzynarodowej pomocy. Ministra Finansów strefy euro nie przekonał list wysłany przez Yanisa Varoufakisa w piątek, w którym grecki minister wskazał siedem planowanych wskaźników. Wskazywano bowiem, że lista greckich reform jest zbyt ogólna.

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych rośnie

Po ubiegłotygodniowych danych z amerykańskiego rynku pracy inwestorzy stwierdzili, że kwestia podwyżek zbliża się nieubłaganie. Na niepokój mogą wskazywać spadki głównych indeksów z Wall Street. Patrzą od początku tego tygodnia do pierwszych godzin piątkowej sesji, S&P500 stracił ponad procent. Tak samo jest w przypadku Dow Jones oraz Nasdq.

Dodatkowo sytuacje pogarsza umacniający się dolar. Mocna waluta szkodzi przedsiębiorstwom zarabiający przede wszystkim na eksporcie swoich wyrobów. Amerykańska waluta jest najdroższa od 11 lat.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)