Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

GPW: Spadki po wyborach w Grecji. A w KGHM...

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl zobacz, jak przebiegła sesja na giełdzie.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Końcówka sesji na warszawskiej giełdzie przyniosła nieco głębszy spadek głównego indeksu. WIG20 zdołał jednak obronić poziom 2300 punktów.

Handel na europejskich parkietach upłynął dzisiaj pod znakiem spekulacji na temat tego, jaką politykę będzie prowadził nowy rząd Grecji, po wygranej partii Syriza we wczorajszych wyborach parlamentarnych. Wygląda na to, że inwestorzy przyjęli informacje dość spokojnie, co widać było m.in. po stabilizacji notowań franka szwajcarskiego.

Główne indeksy GPW podczas sesji w poniedziałek

Podczas poniedziałkowej sesji na rynek nie napłynęły żadne istotne informacje makroekonomiczne. Zupełnie inaczej będzie we wtorek, gdy inwestorzy poznają m.in. dane na temat dynamiki PKB w Polsce za 2014 rok oraz najnowsze informacje na temat bezrobocia i sprzedaży detalicznej.

Handel na Wall Street rozpoczął się w poniedziałek od niewielkich spadków głównych indeksów. Obecnie wahają się one bardzo blisko poziomu ostatniego zamknięcia, co pokazuje również spokojną reakcję na doniesienia z Grecji.

Jeżeli chodzi o spółki notowane na warszawskiej giełdzie, to ciekawa informacja napłynęła po południu. Jak podała agencja Bloomberg, górnicy z należącej do KGHM kopalni Sierra Gorda zagrozili rozpoczęciem strajku, bo nie porozumieli się w sprawie wynagrodzeń.

GPW: Wynik greckich wyborów nie wywołał paniki

Łukasz Pałka, godz. 15.43

Wygrana Syrizy w greckich wyborach parlamentarnych nie wywołała dzisiaj gwałtownej wyprzedaży na giełdach. Nie widać dużego niepokoju również na nowojorskim parkiecie.

Wyniki wczorajszych wyborów parlamentarnych w Grecji to w poniedziałek temat numer jeden na rynkach finansowych. Na warszawskiej giełdzie widać dziś wyprzedaż akcji, ale WIG20 utrzymuje się powyżej poziomu 2300 punktów. Rozpoczęta właśnie sesja na Wall Street rozpoczęła się od niewielkiej przeceny akcji.

WIG20 na tle głównych indeksów w Europie

Jak podaje PAP, Komisja Europejska jest gotowa do współpracy z nowym rządem Grecji i będzie analizować jego życzenia - zadeklarował w poniedziałek szef KE Jean-Claude Juncker. Ocenił przy tym, że temat ewentualnej redukcji greckiego zadłużenia nie jest pilną kwestią.

Wśród spółek notowanych w WIG20 mocny spadek notuje dzisiaj mBank. Widać też wyraźną przecenę akcji PKN Orlen. Koncern podał w piątek wyniki, w których pokazał stratę netto na poziomie 1,22 miliarda złotych w czwartym kwartale 2014 roku wobec 0,42 miliarda złotych rok wcześniej.

GPW: Grecja nie taka straszna, ale nie dla wszystkich

Przemysław Ławrowski, godz. 13.10

Główne parkiety europejskie nie notują dziś wielkich spadków. Po dobrych danych z Niemiec mocno rośnie indeks DAX. Z kolei para EUR/USD odreagowuje ostatnie spadki.

Słabość warszawskiej giełdy jest nadal widoczna. WIG20 traci około 0,9 procent. Najbardziej przecenionym walorem są akcje mBanku. Z kolei najbardziej wzrostową spółką jest Orange Polska.

Ponownie zielony kolor zagościł na niektórych zachodnioeuropejskich parkietach. Najlepiej radzi sobie DAX, który notuje historyczne rekordy i znajduje się już 700 punktów powyżej poziomu 10 tysięcy. Na czerwono świeci się dziś FTSE100. Blisko poziomu piątkowego zamknięcia znajduje się giełda w Mediolanie.

Na tym przykładzie widać, że reakcję na wybory w Grecji załagodziła ubiegłotygodniowa decyzja EBC. Z kolei rynki, których program QE bezpośrednio nie dotyczy, dziś notują straty.

Przed południem poznaliśmy również dane dotyczące nastrojów niemieckich przedsiębiorców. Indeks Ifo wyniósł 106,7 pkt., co daje już trzeci miesiąc z rzędu wzrost. Wynik jest również lepszy od prognoz (106,2 pkt.). Jest to drugi czynnik, który stymuluje dziś giełdę we Frankfurcie nad Menem.

Notowania europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji

Na rynku walutowym widać odbicie po porannych i piątkowych spadkach. Za jedno euro trzeba w tej chwili zapłacić około 1,12 dolara.

Rynek finansowy reaguje na wybory w Grecji

Przemysław Ławrowski, godz. 9:39

Wraz z wyborami w Grecji na rynku pojawił się nowy czynnik. Jak dotąd wpłynął on głównie na notowania pary walutowej EUR/USD, ale negatywne nastroje na starcie sesji na parkietach europejskich także można z tym powiązać.

Czynnik grecki da o sobie znać jeszcze w przyszłości. Wszystko zależy od dalszych poczynań nowego rządu związanych z zagraniczną pomocą oraz programem oszczędnościowym.

Po kwadransie sesji CAC, DAX oraz FTSE100 spada mniej niż pół procent. Inwestorzy z giełdy w Atenach wyglądają jednak na zadowolonych z decyzji wyborców. Indeks ASE rośnie na starcie sesji o ponad 6 procent.

Notowania indeksu WIG20 podczas dzisiejszej sesji

Na GPW sesja rozpoczęła się od spadków. WIG20 traci około 0,8 procent. Indeks średnich spółek spada o niespełna 0,5 procent, a sWIG80 znajduje się blisko poziomu piątkowego zamknięcia.

Jeszcze przed południem na rynku pojawią się informacje dotyczące niemieckiej gospodarki. Opublikowany zostanie indeks Ifo pokazujące nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców.

Wybory w Grecji i wyniki spółek. GPW ma szansę na wzrosty?

Przemysław Ławrowski, 26 stycznia, godz. 15:50

Wybory w Grecji z pewnością będą najważniejszym wydarzeniem początku nowego tygodnia na rynkach finansowych w Europie. Gwałtownych zmian cen jednak nie należy się spodziewać, gdyż ważniejsze będą dalsze działania nowego greckiego rządu. Tydzień zdominują również wyniki kwartalne amerykańskich spółek, których będzie szczególnie dużo we wtorek oraz czwartek.

Na początku nowego tygodnia rynek finansowy Europy będzie bacznie przyglądał się Grecji. Na niedziele bowiem zaplanowano wybory. Wprawdzie wyniki poznamy dopiero wieczorem, ale sam wynik wydaje się być przesądzony. Pytanie tylko, czy stawiana za faworyta partia Syriza, osiągnie taki poziom poparcia, aby samodzielnie rządzić? Zapowiadała ona bowiem wcześniej, że porzuci politykę oszczędności. Na to natomiast bardzo entuzjastycznie zareagowali obywatele pogrążonego w kryzysie państwa. Warto sobie jednak przypomnieć, że gdyby nie one, nie udzielona zostałaby zagraniczna pomoc, bez której krajowi groziłoby bankructwo.

Sama wygrana Syrizy w niedzielnych wyborach nie wywoła paniki na rynkach. Nie ma co się spodziewać wielkich zmian wartości europejskich indeksów oraz walut w pierwszych godzinach poniedziałkowej sesji. Po pierwsze rynek przyzwyczaił się już do złej sytuacji, w jakiej jest gracka gospodarka. Po drugie element jakim jest zwycięstwo wspomnianej partii jest już przez inwestorów wkalkulowany w ryzyko.

Należy do tego dodać fakt, że 76 procent greckiego długu znajduje się w rękach MFW, EBC oraz krajów strefy euro, co prawdopodobnie nie pozwoli Gracji zerwać negocjacji. Podsumowując, ważniejsze dla rynku będzie to, jakie działania w przyszłości podejmie rząd niż sam fakt wyborów.

W dłużej perspektywie hipotetyczne wyjście Grecji ze strefy euro wywołałoby umocnienie europejskiej waluty. To natomiast nie jest na rękę ani EBC, ani krajom posługującym się walutą wspólnotową. W obecnej sytuacji gospodarczej mocne euro, w szczególności do dolara, osłabiłoby konkurencyjność europejskiego eksportu.

Co dalej z indeksem WIG20?

Warszawski indeks blue chipów ze względu na sytuację związaną z frankiem szwajcarskim nieco ostatnio ucierpiał. Ciężko zatem mówić w tym roku o tzw. efekcie stycznia, który zwykle wiązał się ze wzrostami. Trzeba jednak pamiętać, że rynek ma jeszcze tydzień. W przypadku kalendarza makroekonomicznego nie znajdziemy danych, które mogłyby wspomóc byki. Z technicznego punktu widzenia jest szansa na wzrost do poziomu około 2360 punktów.

Notowania indeksu WIG20 w styczniu 2015 roku

Poniedziałek nie będzie obfitował w dane makroekonomiczne. Jedynie o 10:00 pojawi się niemiecki indeks Ifo pokazujący nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców. Pod tym względem więcej będzie się działo we wtorek. Rano GUS opublikuje szacunkowe dane dotyczące zmiany polskiego PKB w 2014 roku. Opublikowana zostanie również stopa bezrobocia za grudzień oraz zmiana poziomu sprzedaży detalicznej. Według prognoz polska gospodarka urosła w 2014 roku o 3,4 procent, a odsetek osób bez pracy wyniósł w ostatnim miesiącu roku 11,6 procent. Popołudniu natomiast poznamy serię danych z USA dotyczących zamówień oraz rynku nieruchomości.

Ważny dla europejskich parkietów będzie również koniec tygodnia. Wówczas Eurostat opublikuje wskaźnik bezrobocia za grudzień. Także w piątek pojawi się odczyt wstępny PKB Stanów Zjednoczonych za czwarty kwartał.

Tydzień z wynikami na Wall Street

Przez cały nadchodzący tydzień rynkom będą towarzyszyć wyniki kwartale spółek z amerykańskiego parkietu. Jako jedna z pierwszych, zyskiem pochwali się spółka Microsoft. We wtorek przed startem notowań ciągłych, raport opublikuje m.in. 3M oraz Caterpillar, a po sesji producent gier komputerowych Electronic Arts, Yahoo oraz Apple.

W środę poznamy wyniki Boeinga oraz Facebooka, a w czwartek Alibaby, Amazona, Forda, Google oraz Visa. Tydzień zakończy raport spółki Xerox i MasterCard.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)