Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Grecy niezmiennie straszą rynki. WIG20 poniżej ważnego poziomu

0
Podziel się:

W Money.pl zobacz, jak przebiegła sesja na warszawskiej giełdzie.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

W słabych nastrojach inwestorzy kończą środowy handel na warszawskiej giełdzie. Powodem wyprzedaży akcji ponownie są rosnące obawy o to, co przyniosą najbliższe dni w sprawie Grecji.

W drugiej części sesji na warszawskim parkiecie indeks WIG20 zaczął wyraźnie spadać i znalazł się poniżej poziomu 2.400 punktów. To wyraźna oznaka słabości i tego, że wielu inwestorów nie chciało zostać z akcjami na długi weekend. W czwartek nie ma bowiem sesji na GPW, w piątek jest normalnie zaplanowana.

Główne indeksy GPW podczas sesji w środę

Już teraz jest dość jasne, że czwartek i piątek upłyną na rynkach pod znakiem nerwowego wyczekiwania na doniesienia, czy Grecy wreszcie porozumieli się z wierzycielami w sprawie spłaty zobowiązań i dalszej pomocy. Na razie doniesienia mówią o tym, że 5 czerwca Grecja nie spłaci raty zobowiązań wobec MFW. Strony nie informują też o żadnym postępie w negocjacjach.

Po południu inwestorzy poznali też najnowsze dane z amerykańskiej gospodarki. Raport ADP pokazał, że w ubiegłym miesiącu w sektorze prywatnym USA poza rolnictwem przybyło 201 tysięcy miejsc pracy. To dobry wynik, który był zgodny z prognozami. Dodatkowo sugeruje, że również piątkowe doniesienia z rynku pracy w USA będą dobre, co spowodowało umocnienie dolara. Jednocześnie jest to argument dla tych, którzy twierdzą, że Fed szybko zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych.

Główne indeksy na Wall Street od początku notowań w środę notują wzrosty.

W Polsce RPP nie zdecydowała się dziś na zmianę stóp procentowych. Podobnie postąpił Europejski Bank Centralny, który jednocześnie prowadzi program skupu obligacji państw strefy euro.

RPP nie zaskoczyła inwestorów z GPW

Przemysław Ławrowski, godz. 13.05

Nie widać na razie reakcji na najnowszą decyzję RPP. Dzięki dobrym danym gospodarczym, na zachodnioeuropejskich giełdach zagościły wzrosty mimo obaw o Grecję.

Poznaliśmy nową decyzję RPP w sprawie stóp procentowych. Tak, jak można było się tego spodziewać, pozostały one bez zmian. Podobnie zareagowała warszawska giełda, której indeksy znajdują się w połowie dzisiejszej sesji, w pobliżu poziomu wczorajszego zamknięcia. Liderem wzrostów wśród dużych spółek jest Eurocash.

W Europie zachodniej nastroje poprawiły się na fali najnowszych danych gospodarczych. Stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła w kwietniu 11,1 procent, czyli o 0,1 procent mniej od prognoz. Również sprzedaż detaliczna w strefie euro zaskoczyła pozytywnie.

Notowania europejskich indeksów podczas środowej sesji

O ponad 0,5 procent rosną główne indeksy giełdy niemieckiej oraz francuskiej. To także zasługa pozytywnych odczytów za maj dotyczących nastrojów w sektorze usługowym. Analogiczne wskaźniki wypadły słabiej dla gospodarki włoskiej i hiszpańskiej.

Na światowym rynku tanieje dziś ropa naftowa. Powodem są obawy przed piątkowym posiedzeniem OPEC, która według analityków Barclays, zwiększy limit dostaw tego surowca.

Grecja nie wywołała euforii na rynku. Na razie...

Przemysław Ławrowski, godz. 10:30

Europejskie giełdy rozpoczęły sesję dość neutralnie. Większość parkietów w tym GPW znajduje się na poziomie zbliżonym do poprzedniego zamknięcia. To efekt oczekiwania na porozumienie w sprawie Grecji.

Według plotek, Komisja Europejska, Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz Europejski Bank Centralny przygotowały własne porozumienie, które miałoby uwzględniać interesy obu stron. Nie obędzie się jednak bez cięć finansowych.

Porozumienie z Grecją oznacza dla polskiego rynku droższe euro. Mimo braku oficjalnej wiadomości na temat porozumienia, w środę od rana obserwujemy umocnienie europejskiej waluty wobec złotego.

Notowania indeksu WIG20 podczas środowej sesji

Rano poznaliśmy odczyty indeksów PMI dla sektora usług. Lepiej od oczekiwań wypadły wskaźniki dla Francji oraz Niemiec. Inwestorzy z rodzimego rynku czekają decyzję dotyczącą stóp procentowych.

Jeszcze przed południem zostanie przedstawiona stopa bezrobocia dla strefy euro.

Nie tylko decyzja RPP wpłynie na rynki

Przemysław Ławrowski, 2. czerwca, godz. 22:31

Wydarzeniem dnia dla polskiego rynku kapitałowego będzie decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Wydaje się jednak, że wszystkie zaplanowane publikacje nie będą w stanie przykryć ewentualnych informacji związanych Grecją.

Indeks WIG20 w końcówce wtorkowej sesji spadł znacznie poniżej poziomu 2450 punktów. Patrząc na wykres widać, że ma teraz otwartą drogę do poziomu 2400 punktów, a następnie - 2370 punktów.

Notowania indeksu WIG20 od początku marca 2015 roku

W kontekście sytuacji banków, które stanowią znaczą część dużych spółek na GPW i szczególnie dołowały w minionym tygodniu, bardzo ważna będzie środowa decyzja w sprawie stóp procentowych RPP. W ich notowania szczególnie uderzyły ostatnio niepokoje związane z kredytami we frankach, natomiast słabsze wyniki za pierwszy kwartał to skutek niskich stóp procentowych. W trakcie wtorkowej sesji akcje mBanku lekko zyskały, natomiast PKO BP straciły.

Koszt kapitału w polskiej gospodarce jest najniższy w historii. Główna stopa procentowa (referencyjna) znajduje się na poziomie 1,5 procent. Na majowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać je na niezmienionym poziomie. Podczas najbliższej sesji, dalszych obniżek nie ma się co spodziewać. RPP już wcześniej zapowiedziała, że ostatnia, marcowa obniżka zamykała cykl.

Taka decyzja raczej nie będzie miała wpływu na notowania warszawskich indeksów. Możemy mieć do czynienia z lekkimi ruchami umacniającymi złotego.

Źródło: Money.pl, na podstawie danych NBP

Pozostaje się zastanowić, kiedy będziemy mieli do czynienia podwyżką? Jako prawdopodobny termin, wymieniana jest końcówka tego roku, gdyż wtedy ma się w polskiej gospodarce pojawić inflacja. RPP na pewno nie zdecyduje się na jakikolwiek ruch, dopóki ceny spadają.

Dane z sektora usług

Przed inwestorami z Europy ważne odczyty dotyczące m.in. sektora usług. Trzeba jednak mieć na uwagę, że mogą one zostać nieco pominięte ze względu na zmieszanie wokół Grecji, która musi do 5 marca zapłacić kolejną ratę na rzecz MFW.

Przed południem poznamy majowe indeksy PMI z sektora usług dla m.in. takich gospodarek jak Niemcy, Francja czy Wielka Brytania. Ważniejszym odczytem z punktu widzenia pierwszych dwóch rynków mogą okazać się dane dotyczące stopy bezrobocia oraz sprzedaży detalicznej ze strefy euro. Według prognoz, publikacje za kwiecień mają być lepsze niż miesiąc wcześniej. Odsetek osób bez pracy, według przewidywań rynkowych, wyniesie 11,2 procent, a wartość sprzedanych dóbr i usług w tzw. detalu wzrośnie o 2 procent rok do roku i 0,6 procent miesiąc do miesiąca.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)