Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Niewielkie zmiany na GPW. Ale ważne dane...

0
Podziel się:

W Money.pl zobacz, jak przebiegła dzisiejsza sesja na GPW.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Wskaźnik WIG20 na warszawskiej giełdzie zakończył sesję praktycznie na niezmienionym poziomie. Po słabszych danych z rynku pracy w USA inwestorzy poznali jednocześnie lepszy odczyt wskaźnika ISM.

Po publikacji kolejnych, istotnych danych z amerykańskiej gospodarki główne wskaźniki na nowojorskiej giełdzie nieznacznie zyskują. Najpierw na rynek napłynęły informacje o słabszych od prognoz z raportu ADP, ale potem listopadowy odczyt wskaźnika ISM dla sektora usługowego okazał się najwyższy od sierpnia, na poziomie 59,3 punktu.

Na warszawskiej giełdzie główne indeksy nie odnotowały dzisiaj wyraźniejszych zmian wartości.

Główne indeksy GPW podczas sesji w środę Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W indeksie WIG20 najmocniej traciły dzisiaj spółki Kernel oraz JSW. Kurs akcji kopalni zatrzymał się pod koniec sesji na poziomie 20 złotych.

W komunikacie po posiedzeniu RPP możemy przeczytać, że jeżeli dane gospodarcze z Polski nie będą pokazywać poprawy, to RPP nie wyklucza kolejnego cięcia stóp procentowych.

GPW: Słabe dane z USA. JSW już poniżej 20 złotych

Łukasz Pałka, godz. 15.06

Przed rozpoczęciem sesji na nowojorskim parkiecie, na polskiej giełdzie WIG20 zaczął notować stratę. Pretekstem do pogorszenia nastrojów są m.in. gorsze od prognoz dane z USA.

Po południu inwestorzy poznali najnowsze doniesienia z amerykańskiego rynku pracy. Według comiesięcznego raportu ADP w ubiegłym miesiącu w sektorze prywatnym przybyło 208 tysięcy miejsc pracy wobec prognozy na poziomie 228 tysięcy i odczytu za październik na poziomie 233 tysięcy.

Dodatkowo Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych, co jest decyzją zgodną z oczekiwaniami ekonomistów.

Główne indeksy GPW podczas sesji w środę Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród spółek z WIG20, które dzisiaj najwięcej tracą, jest ukraiński Kernel oraz po raz kolejny Jastrzębska Spółka Węglowa. Kurs akcji JSW spadł już do poziomu poniżej 20 złotych.

Rozczarowujące dane z Europy. Z kolei na giełdach...

Paweł Zawadzki, godz. 11.52

Najnowsze dane z europejskiej gospodarki mocno nie zmieniły obrazu notowań na giełdach Starego Kontynentu. Najważniejsze europejskie indeksy w dalszym ciągu utrzymują się na minimalnych plusach. Skala podobna, aczkolwiek większe zróżnicowanie jest widoczne na krajowym parkiecie.

Indeks PMI obrazujący aktywność gospodarczą w sektorze usługowym strefy euro w listopadzie spadł z 52,3 do 51,1 punktu. Analitycy oczekiwali spadku, aczkolwiek nieco mniejszej skali, bo do 51,3 punktu.

Gorzej od prognoz w Eurolandzie wypadły również najnowsze dane o sprzedaży detalicznej. Ta w październiku w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,4 procent, podczas gdy rynkowe szacunki zakładały dynamikę wzrostu na poziomie +0,6 procent.

Mimo tego, najważniejsze indeksy giełd w Paryżu (CAC), czy Frankfurcie (DAX) rosną po 0,1-0,3 procent. Wokół kreski oscylują także krajowe wskaźniki. WIG20 i WIG30 są poniżej swoich wczorajszych zamknięć, WIG50 i WIG250 znajdują się nieznacznie nad nimi.

**Zobacz, jak przebiega dzisiejsza sesja na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wszystkie indeksy GPW na plusie. Europejski gigant już zadebiutował**

Paweł Zawadzki, godzina 9:18

Po lekko wzrostowej sesji w Azji nad kreską notowania rozpoczęły także krajowe indeksy. Uwagę rodzimych inwestorów przykuwa też pojawienie się na GPW jednego z największych banków w Europie - Banco Santander.

Akcje hiszpańskiego giganta po kilkunastu minutach handlu drożeją o ponad 2 procent. Obroty akcjami Santandera na ten moment wynoszą niespełna 500 tysięcy złotych.

Nad kreską znajdują się także wszystkie krajowe indeksy. Tutaj wzrosty jednak są znacznie mniejsze. Sięgają od 0,1 procent (WI20) do 0,3 procent (WIG50).

Zobacz dzisiejsze notowania WIG20 i WIG30 na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wzrostami zakończyła się również sesja w Azji. Japoński Nikkei zyskał 0,3 procent, a chiński Shanghai Composite niespełna 0,6 procent. W centrum uwagi tamtejszych graczy były nieznacznie lepsze niż przed miesiącem dane o kondycji sektora usługowego.

#

Przed nami kluczowe dane. To będzie ważna sesja dla GPW

Przemysław Ławrowski, 2 grudnia, godzina 22:50

Decyzja w sprawie stóp procentowych, dane z amerykańskiego rynku pracy oraz nastroje europejskich przedsiębiorców z branży usługowej. Oto najważniejsze punkty kolejnej sesji. Na GPW uwadze inwestorów nie umknie również debiut akcji hiszpańskiego Santandera. Ostatni wzrost daje indeksowi WIG20 szansę na wzrosty. W przypadku złotego dalsze umocnienie jest możliwe, o ile decyzja RPP będzie zgodna z oczekiwaniami.

Wtorkowa sesja była pomyślna zarówno dla GPW, jak i polskiej waluty. W pierwszej części sesji mocno w stosunku do euro i franka szwajcarskiego zyskał polski złoty. Takie umocnienie naszej waluty to zapewne efekt oczekiwań, jakie ma rynek w stosunku do decyzji dotyczącej stóp procentowych NBP. Według Reutersa, który przeprowadził ankietę wśród analityków, Rada Polityki Pieniężnej nie obniży w grudniu stóp procentowych.

W środę na polskim rynku dominować będzie właśnie ta informacja. O ile decyzja będzie zgodna z oczekiwaniami, to nadal możemy się spodziewać lekkiego umacniania się złotego w stosunku do euro i franka. Inna sytuacja jest w przypadku dolara, który w tej chwili jest bardzo mocny m.in w stosunku do waluty wspólnoty europejskiej.

Za wstrzymaniem dalszych obniżek stóp procentowych przemawiają ostatnie stosunkowo dobre odczyty makroekonomiczne. W ubiegły piątek potwierdzona została informacja, że polska gospodarka w trzecim kwartale urosła o 3,3 procent rok do roku. Z kolei panująca deflacja może mieć charakter przejściowy. Głównym czynnikiem ją wspomagającym jest spadająca cena ropy naftowej.

Notowania WIG20 od początku listopada Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wtorkowy impuls, jaki pojawił się w drugiej części sesji wywindował indeks blue chipów do poziomu nie widzianego prawie od miesiąca. Przełamał on ważny poziom i ma teraz szansę na wzrost w kierunku poziomu 2470 punktów.

Santander notowany na GPW?

W środę ważną informacją dla polskiego sektora bankowego oraz giełdy będzie również debiut Santandera. Wejście hiszpańskiego banku na warszawski parkiet wynika jednak z ustaleń poczynionych wcześniej z Komisją Nadzoru Finansowego, a nie z chęci pozyskania kapitału. Taki obowiązek nałożono na niego, kiedy dwa lata temu kontrolowany przez niego BZ WBK przejmował Kredyt Bank. Nie jest to pierwsza tego typu sytuacja. Wcześniej te same działania przeprowadzono w stosunku do spółki Unicredit.

Są ku temu dwa powody. Debiut spółki-matki połączonych podmiotów zwiększa transparentność. Jest to również promocja naszego rynku. Dopuszczono do obrotu ponad 12,5 mld akcji zwykłych o wartości nominalnej 0,5 euro każda.

Wśród środowych danych, które są warte uwagi, należy odnotować publikację zmiany poziomu sprzedaży detalicznej w strefie euro w październiku. Rynek spodziewa się wzrostu rok do roku o 1,4 procent.

Pojawi się również seria indeksów PMI z sektora usług dla najważniejszych europejskich gospodarek. Poprawa spodziewana jest w Wielkiej Brytanii i Francji. We Włoszech, Niemczech, Hiszpanii rynek przewiduje pogorszenie. Europa czeka jednak na ważniejsze informacje. W czwartek odbędzie konferencja EBC po posiedzeniu, na którym podjęta będzie decyzja dotycząca dalszego losu stóp procentowych oraz programu stymulacji gospodarki.

Z kolei popołudniu poznamy odczyt ADP z USA, który uznaje się za preludium do piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy za listopad. Dane mają być zbliżone do odczytu z przed miesiąca.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)