Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Spokojny tydzień na GPW. Zaskoczyły wyniki spółek

0
Podziel się:

W Money.pl czytaj, jak minął inwestorom tydzień na giełdzie.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Niemiecki parlament wyraził w piątek zgodę na przedłużenie programu pomocowego dla Grecji - to najważniejsza informacja dla rynków z mijającego tygodnia. Wieści, które w ostatnich dniach napłynęły z USA nie okazały się dla inwestorów zaskoczeniem.

Niemiecka zgoda na pomoc dla Grecji przyszła w ostatnim momencie. Pierwotnie program finansowania Grecji przez międzynarodowe instytucje kończył się w piątek. Jednak w wyniku ustaleń z ostatnich dni pomoc zostanie przedłużona o kolejne cztery miesiące.

Na razie można więc powiedzieć, że inwestorzy odetchną z ulgą, choć na dłuższą metę decyzja niewiele zmienia. Wątpliwości budzi m.in. to, czy grecki rząd rzeczywiście zacznie wprowadzać reformy, do których się zobowiązał. Można więc być pewnym, że za kilka miesięcy na rynki znów wróci temat prawdopodobnego bankructwa Grecji i wyjścia tego kraju ze strefy euro.

Inwestorzy obecni na warszawskiej giełdzie zakończyli ostatni tydzień lutego w neutralnych nastrojach. Indeks WIG20 zyskał nieznacznie. Wyraźnie w górę poszły za to notowania małych spółek.

Główne indeksy GPW w mijającym tygodniu

W mijającym tygodniu inwestorzy wsłuchiwali się też w słowa szefowej banku centralnego USA. Janet Yellen przed amerykańskim Kongresem zdawała relację z polityki monetarnej banku centralnego.

Najważniejszy wniosek dla inwestorów jest taki, że Fed w ciągu najbliższych miesięcy raczej nie zmieni poziomu stóp procentowych. Janet Yellen mówiła o tym, że bank będzie cierpliwy w sprawie terminu podwyżki stóp procentowych. Rynek zinterpretował to w ten sposób, że Fed podniesie stopy najwcześniej w czerwcu. Jej słowa to również potwierdzenie sformułowań zawartych w raporcie z ostatniego posiedzenia Fed. Wynikało z niego, że Fed może utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie nawet dłużej niż do czerwca.

Deklaracja szefowej Fed nie miała większego wpływu na nastroje wśród inwestorów. Ogólnie są one jednak pozytywne, o czym świadczy chociażby fakt, że indeksy na nowojorskiej giełdzie po raz kolejny poprawiły w tym tygodniu swoje rekordy.

Tymczasem informacje, które napłynęły w tym tygodniu z polskiej gospodarki, powinny raczej utwierdzić inwestorów w przekonaniu, że Rada Polityki Pieniężnej podczas najbliższego posiedzenia zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych. Według GUS PKB w Polsce w czwartym kwartale ubiegłego roku wzrósł o 3,1 procent r/r. Z kolei stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 12 procent, co jest wynikiem nieco gorszym od wcześniejszych prognoz.

Ostatni tydzień lutego upłynął inwestorom pod znakiem publikacji wyników spółek za ostatni kwartał. Uwagę zwróciły m.in. gorsze od oczekiwań wyniki GPW. Warto jednak zaznaczyć, że zarząd GPW w planach na 2015 rok zapowiedział rozwój rynku towarowego. Więcej na ten temat można przeczytać w Money.pl.

Wśród dużych spółek wyniki opublikował też producent obuwia CCC. W czwartym kwartale 2014 roku spółka CCC wyraźnie poprawiła swoje zyski.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)