Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

WIG20 na dużym minusie. Gorzej tylko w Grecji

135
Podziel się:

Zobacz podsumowanie najważniejszych wydarzeń rynkowych dnia.

  Damian Słomski , analityk Money.pl 
  Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.
Damian Słomski , analityk Money.pl Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.

To była jedna z najgorszych sesji ostatnich tygodni dla posiadaczy akcji największych spółek z GPW. Kurs WIG20 spadł o 2,22 proc. Gorsza okazała się tylko giełda w Atenach.

Indeks krajowych blue chipów w ostatnich minutach spadł do 1723 pkt., co jest nie tylko dziennymi minimum, ale i najgorszym wynikiem od stycznia. Nie często widuje się przecenę największych spółek sięgającą nawet 6 proc. w przypadku Taurona. Niewiele mniejsze straty liczą akcjonariusze Energi, Alior Banku, LPP i PGNiG - wszystkie znalazły się ponad 4 proc. pod kreską.

W drugiej części sesji jedynie PKN Orlen odrobił straty i nawet akcje wyskoczyły na plus 0,43 proc. Spółka podpisała z Rosneft Oil Company aneks do umowy, przewidujący dostawę do 5 mln ton ropy naftowej rocznie do Unipetrolu do połowy 2019 roku. Paliwowy koncern jest jedną z niewielu spółek, która od kilku tygodni trzyma się w miarę stabilnie. Kurs od maja oscyluje w okolicach 68 zł.

Warszawska giełda wypada fatalnie na tle konkurencji, która i tak nie była dzisiaj zbyt mocna, ale na większości najważniejszych parkietów Europy straty były na poziomie około 1 proc. Jedynym pocieszeniem może być fakt, że gorzej od naszych blue chipów zachowywały się spółki notowane w Atenach. Biorąc jednak pod uwagę postrzeganie przez inwestorów Polski i Grecji jest to marne pocieszenie.

Czwartek na giełdach w Europie

Ewidentnie rynki akcji są pod presją zbliżającego się referendum na Wyspach. Inne tematy schodzą raczej na drugi plan, nawet stopy procentowe w USA, które pozostają w przedziale 0,25-0,5 i po wczorajszym komunikacie Fed można wnioskować, że nie jesteśmy bliżej podwyżki, co nie jest dla giełdowych graczy złą wiadomością.

Za nami kilka publikacji, które na pewno nie przybliżają nas do szybkiego zacieśniania polityki pieniężnej w USA. Mowa o zasiłkach dla bezrobotnych, których liczba wzrosła z 264 tys. do 277 tys (o 7 tys. więcej od prognoz) oraz inflacji, która zarówno miesiąc do miesiąca jak i rok do roku jest mniejsza o 0,1 pkt. proc. względem oczekiwań. Wyniosła odpowiednio 0,2 i 1 proc.

Po niecałych dwóch godzinach handlu na Wall Street również trudno o optymizm. Główne indeksy tracą niecały 1 proc. _ _

_ _Aktualizacja: 14:49

WIG20 najniżej od lutego. Rośnie strata

Autor: Damian Słomski

Za nami już połowa sesji na GPW. Pierwsza nie należała do najlepszych z punktu widzenia kupujących akcje, a druga wcale nie zapowiada się lepiej.

Z każdą godziną WIG20 osuwa się coraz bardziej w dół. Kurs spadł już wyraźnie poniżej 1750 pkt. i tym samym wyznacza nowe kilkumiesięczne minima.

Na zniżkujący już blisko 2 proc. indeks blue chipów zapracowały głównie: PZU, Tauron, PGNiG i LPP. Wszystkie tracą na wartości ponad 3,5 proc. W przypadku odzieżowej grupy akcje tanieją już ponad 5 proc. Żadnej spółce nie udaje się ustrzec przed przeceną.

Przebieg czwartkowej sesji na GPW

Niewiele lepiej mają się małe i średnie firmy notowane na GPW. Przy przekraczających 3 mln zł obrotach 5 proc. pod kreską jest Grupa Azoty. Podobnie wygląda sytuacja akcjonariuszy Wieltonu.

Większego wpływu na notowania na giełdzie nie mają najnowsze dane GUS, które jednak warto odnotować. Dynamika wynagrodzeń lekko zawiodła. Wzrost rok do roku wyniósł 4,1 proc. wobec oczekiwanych 4,7 proc.

Niespodzianki nie było w danych na temat inflacji w strefie euro. Nie zaskoczył też protokół z posiedzenia Banku Anglii. Spotkanie bankierów zakończyło się pozostawieniem stóp procentowych bez zmian.

_ _Aktualizacja: 10:41

Złoto najdroższe w tym roku. Akcje w dół

Autor: Łukasz Pałka

Spekulacje na temat wyniku referendum w Wielkiej Brytanii nie pozwalają głównym indeksom na wzrosty. WIG20 traci od rana ponad 1 procent. Wyprzedaż akcji dominuje również na innych parkietach w Europie.

Inwestorom obecnym na rynkach finansowych nie pomogła decyzja Fed, który wczoraj wieczorem zdecydował, by nie podnosić stóp procentowych. Do kupowania akcji nie zachęcił też graczy określany jako "gołębi" wydźwięk komunikaty po posiedzeniu władz monetarnych USA. Główne indeksy europejskich giełd spadają, a powód tego zachowania jest dość jasny.

Już za tydzień Brytyjczycy zdecydują w referendum o tym, czy chcą, by ich kraj pozostał w Unii Europejskiej. Sam wynik głosowania, jeżeli obywatele opowiedzą się za opuszczeniem Wspólnoty, nie będzie oczywiście oznaczał, że nastąpi to z dnia na dzień. Nie zmienia to jednak faktu, że dla graczy na rynkach temat Brexitu jest doskonałym pretekstem, by znów uciec od rynku akcji w stronę tzw. bezpiecznych przystani - stąd widzimy franka szwajcarskiego po ponad 4 złote, a także złoto na swoim tegorocznym maksimum.

Sytuacja spółek w WIG20 wygląda z tego powodu dość kiepsko - wyraźnie tracą dzisiaj np. notowania producenta odzieży LPP, któremu nie sprzyja osłabienie złotego. Na minimalnych plusach są na razie tylko Lotos oraz Tauron.

Obserwuj bieżące notowania WIG20

_ _Aktualizacja: 07:35

GPW: Brexit nie zachęca do kupowania akcji

Łukasz Pałka

Najnowsze dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w Polsce opublikuje dziś Główny Urząd Statystyczny. Uwaga inwestorów wciąż skupia się jednak przede wszystkim na zaplanowanym na kolejny czwartek referendum w Wielkiej Brytanii.

Amerykańskie władze monetarne nie zdecydowały się wczoraj na podwyżkę stóp procentowych. Taka decyzja była zgodna z wcześniejszymi oczekiwaniami uczestników rynku. Warto przypomnieć, że na razie Fed zdecydował się tylko na jedną podwyżkę stóp - było to w grudniu ubiegłego roku, gdy stopy w USA poszły w górę po raz pierwszy od 2006 roku.

Na razie ciężko przewidzieć, kiedy bank centralny USA zdecyduje się na kolejny taki krok. Fed wstrzymuje się z podwyżkami ze względu na niepewną sytuację gospodarczą (wczoraj obniżono prognozy wzrostu gospodarczego), ale jedna lub dwie podwyżki jeszcze w tym roku wcale nie są wykluczone.

Tymczasem inwestorzy obecni na giełdach zwracają uwagę przede wszystkim na doniesienia dotyczące tego, co w przyszłym tygodniu wydarzy się w Wielkiej Brytanii. Obywatele tego kraju mają zdecydować w referendum o tym, czy chcą, by Wielka Brytania pozostała w Unii Europejskiej. Obawy związane z głosowaniem są spore, co znajduje efekt m.in. w umocnieniu franka szwajcarskiego i spadkach na giełdach. Do czasu zaplanowanego na 23 czerwca referendum z pewnością można spodziewać się bardzo dużej zmienności na rynkach, podsycanej wynikami kolejnych sondaży.

Inwestorzy obecni na warszawskim parkiecie poznają dzisiaj najnowsze dane GUS na temat wynagrodzeń oraz zatrudnienia w Polsce. Zostaną one opublikowane o godzinie 14. Według prognoz średnie wynagrodzenie w maju miało być o 4,7 procent wyższe niż przed rokiem. W tym czasie zatrudnienie wzrosło o 2,8 procent.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(135)
ateista-reali...
8 lat temu
Ale na walutach się robią jajca, te górki i dołki w parę godzin, fascynujące.
ateista-reali...
8 lat temu
Za godzinę trza Polsata odpalić, co by nie podwyższać statystyk oglądalności reżimówce.
The Game Is O...
8 lat temu
Indeks bankructw w Stanach Bloomberga jest na najwyższym poziomie od 6. lat. Przewodzą w nim spółki z sektora naftowego.
spredaje się ...
8 lat temu
tak było z jedną elektrownią w X mieście transakcję powinno się udaremnić albo ... tacy są cudzoziemcy !!
ganianie się ...
8 lat temu
wkurzające jest takie wyprzedawanie wszystkiego co się rusza . nie wiedziałam , ze Polska ma jeszcze coś do sprzedania ...!!!!i ciekawe na jakich warunkach pewnie jak zwykle likwidacja tego co mogłoby zagrozić niemcom
...
Następna strona