Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

WIG20 w ogonie Europy. Za nami wyniki PZU i GTC

59
Podziel się:

W komentarzu money.pl zobacz, jak wyglądała środowa sesja na rynkach akcji.

 Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl
 
Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.
Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.

Warszawski indeks WIG20 stracił w środę 0,24 procent i wylądował na poziomie 1786 punktów. To słabszy wynik w porównaniu do innych europejskich rynków. W dół idą również notowania ropy naftowej, której zaszkodziły ostatnie dane o zapasach paliw w USA. Za nami publikacje wyników PZU, Grupy Azoty oraz GTC.

Polska giełda traciła w środę na wartości podobnie, jak inne rynki pochodzące z gospodarek rozwijających się. Jak pisaliśmy wcześniej jest to efekt oczekiwań inwestorów na piątkowe wydarzenia w Jackson Hole. Redukują oni bowiem swoje pozycje na bardziej ryzykownych aktywach przed wystąpieniem szefowej Fed. Nie ma jednak gwarancji, że cokolwiek przełomowego się wydarzy. Już nieraz bowiem głośne zapowiedzi wystąpień członków Rezerwy Federalnej kończyły się standardową konkluzją. W tym przypadku byłyby to sława dotyczące amerykańskiej gospodarki oraz obserwacji bieżącej sytuacji na rynkach finansowych.

Polskiej giełdzie nie pomogły nawet dobre dane GUS, które poznaliśmy o godzinie 10:00. Według raportu, bezrobocie w Polsce w lipcu wyniosło 8,6 procent. To najlepszy wynik do 25 lat. Tym razem pomogły nie tylko prace sezonowe, ale i pozytywne tendencje panujące w gospodarce.

Zobacz, jak wyglądała środowa sesja na GPW

Wśród blue chipów najsłabszy była Energa oraz LPP, które straciły odpowiednio 3,32 i 2,83 procent. Z kolei z drugiej strony skali znajdowały się Cyfrowy Polsat i PZU. Pierwsza z nich opublikuje w czwartek raport półroczny, a druga pochwaliła się nim w środę. Największy polski ubezpieczyciel zarobił 166 mln złotych, wobec 380 mln złotych rok wcześniej. Wprawdzie nie pojawiły się żadne deklaracje dotyczące przejęć kolejnych banków przez spółkę, ale poinformowała ona, że chce mieć 140 mln złotych aktywów bankowych do 2020 roku. Prezes mówił również, że inwestycja w banki to najlepszy sposób spożytkowania nadwyżki kapitału. Akcje PZU zyskały w środę 1,10 procent.

Warto również zwrócić uwagę na dobre wyniki GTC, której akcje poszybowały w górę aż o 5,38 procent. Spółka w drugim kwartale poprawiła wynik z 7,94 mln złotych w ubiegłym roku, do 83,34 w tym roku.

Takie indeksy jak DAX, CAC, FTSE-MIB czy IBEX zyskały w piątek na wartości. Z grona rozwiniętych rynków, w tyle został brytyjski FTSE100. Wśród giełd rozwijających się na czerwono sesję zakończył turecki rynek.

Notowania europejskich indeksów w środę

Spadkami rozpoczęła się również sesja na Wall Street. Tamtejsze indeksy tracą około 0,2 procent.

Trzeba również zwrócić uwagę na notowania ropy. Wzrost zapasów o 2,5 mln baryłek w ciągu tygodnia sprawił, że surowiec traci na wartości ponad procent. Większe spadki notuje ropa Crude, notowana w Stanach Zjednoczonych.

Ropa kontynuuje on odwrót od ostatnich spadków. Przecena rozpoczęła się w tym tygodniu, po nieustanym wzroście cen w pierwszych trzech tygodniach sierpnia.

_ _Aktualizacja: 14:35

Giełdy rynków rozwijających się zostają w tyle

Przemysław Ławrowski

Rynki akcji krajów rozwijających odstają w środę od pozostałych europejskich giełd. Inwestorzy zdecydowali się bowiem sprzedać część ryzykowniejszych aktywów przed piątkowym wystąpieniem szefowej Fed w Jackson Hole.

Indeks WIG20 tuż po godzinie 14:00 tracił 0,2 procent i znajdował się na poziomie niespełna 1790 punktów. Tracił też indeks średnich spółek mWIG40. Obok warszawskiej giełdy, "pod kreską" znajdował się również rynek akcji na Węgrzech w Turcji i Grecji. Inwestorzy najwyraźniej lekko redukują pozycję na aktywach uznawanych za bardziej ryzykowne, przed piątkowym wystąpieniem Janet Yellen w Jackson Hole.

Na zachodnioeuropejskich rynkach akcji, główne indeksy w większości świecą się na zielono. O około 0,5 procent pnie się w górę niemiecki DAX oraz francuski CAC. Jeszcze lepiej radzą sobie giełda w Madrycie i Mediolanie.

Zobacz, jak przebiega sesja w Europie

Rano poznaliśmy odczyt PKB Niemiec za drugi kwartał. Według danych finalnych, gospodarka naszych zachodnich sąsiadów urosła w tym okresie o 3,1 procent rok do roku.

W środę pojawi się jeszcze publikacja Departamentu Energii dotycząca zapasów paliw w USA. Po mocnym wzroście zapasów w ubiegłym tygodniu według API, dziś notowania ropy naftowej tracą i ponownie znajdują się poniżej poziomu 50 dolarów za baryłkę.

_ _Aktualizacja: 10:15

PZU traci po wynikach. Kredyt Inkaso w górę

Łukasz Pałka

Około 2 procent tracą od rana notowania PZU po publikacji wyników ubezpieczyciela. Inwestorzy poznali też najnowsze dane dotyczące bezrobocia w Polsce.

Według danych opublikowanych właśnie przez GUS, stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w lipcu 8,6 procent. Wynik jest zgodny z wcześniejszymi oczekiwaniami ekonomistów i jednocześnie o 0,2 pkt. proc. lepszy niż czerwcu.

Inwestorzy obecni na warszawskiej giełdzie żyją dzisiaj kolejnymi wynikami spółek. Najważniejsza dziś publikacja to wyniki PZU, a także strategia ubezpieczyciela na kolejne lata. Inwestorzy mogą czuć się rozczarowani - zysk spółki spadł bowiem o ponad połowę r/r, o czym szerzej piszemy w money.pl. W swojej strategii PZU zapowiada z kolei, że będzie budować grupę bankową, która ma znaleźć się w pierwszej piątce w Polsce. Na razie kurs akcji PZU spada o około 2 procent, co oznacza, że PZU jest na razie jedną z najsłabszych spółek w WIG20.

Rano inwestorzy dowiedzieli się także, że po pierwszej części wezwania na akcje Kredyt Inkaso fundusz Waterland przekroczył już próg 60 procent akcji. Zapłaci za nie po 25 złotych za sztukę. Kurs spółki rośnie o prawie 3 procent i przekroczył cenę 23 złotych za sztukę. Warto zauważyć, że w ubiegłym roku, gdy akcje kupował obecny kluczowy akcjonariusz (Krzysztof Borusowski, Best), za akcje musiał zapłacić 40 złotych od sztuki.

_ _Aktualizacja: 07:15

WIG20 poniżej ważnego poziomu. Czas na wyniki

Łukasz Pałka

Na najnowsze dane o dynamice PKB w Niemczech będą mogli zwrócić uwagę inwestorzy obecni na warszawskiej giełdzie. Warto pamiętać, że kolejne duże spółki publikują w środę swoje wyniki. Wśród nich jest PZU.

O PZU sporo mówi się w kontekście możliwej inwestycji w przejęcie pakietu banku Pekao od włoskiego UniCredit. Według doniesień w najbliższy czwartek szefowie PZU, a także Polskiego Funduszu Rozwoju mają spotkać się z przedstawicielami UniCredit, by negocjować warunki przejęcia banku.

Przy okazji prezentacji wyników PZU ma z kolei w środę zaprezentować swoją strategię. Można przypuszczać, że znajdą się tam odniesienia do planów tej instytucji w kwestii przejmowania spółek z sektora bankowego.

Inwestorzy na razie ostrożnie podchodzą do tego tematu. Podczas wtorkowych notowań PZU był najsłabszą spółką w WIG20 - notowania ubezpieczyciela spadły o ponad 3 procent. O ponad 2 procent w dół poszedł też kurs Pekao.

Publikację raportów finansowych zapowiedziały na środę również m.in. Grupa Azoty oraz Asseco.

Wciąż gorąco jest również wokół spółki windykacyjnej Kredyt Inkaso. Spór zarządu spółki z głównym akcjonariuszem się zaostrza. Tymczasem trwa wezwanie do sprzedaży akcji spółki ogłoszone przez zagraniczny fundusz Waterland. Inwestorzy, którzy do wtorku nie odpowiedzieli na wezwanie po cenie 25 złotych za akcję, od środy również mają możliwość odpowiedzi - z tą różnicą, że od dzisiaj oferowana cena to 20 złotych za akcję.

Inwestorzy obecni na warszawskiej giełdzie poznają w środę dane o dynamice PKB w Niemczech w drugim kwartale. Na godzinę 10 została również zapowiedziana publikacja najnowszych danych o stopie bezrobocia w Polsce.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(59)
ZT
8 lat temu
A Stany od prawie dwóch miesięcy konsolidują się na szczytach wszechczasów , ciekawe czy to dystrybucja czy akumulacja. Jak myślicie? Niebawem w którąś stronę pipnie.
ZT
8 lat temu
A jak tam beret różowy Jasiu? Pasuje?
bitcoiniarz
8 lat temu
W USA szał euforii ulicy najmniej krótkich pozycji od roku jeden George Soros dziadek nieprzytomny pewnie nabrał akurat putów za 830 mln USD.
ateista-reali...
8 lat temu
Po co się męczyć, wywalcie od razu wszystkie komentarze hurtem...
slaby74
8 lat temu
To sie dzisiaj nadzialo - zmiana o cale 0.2 % :) Mogliby zrobic ze 2 - 3 sesje w tygodniu jak w latach 90' i na jedno by wyszlo :)))
...
Następna strona