Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Wreszcie mocne odbicie na GPW. WIG20 w górę o 2 procent

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl sprawdź, jak przebiegła czwartkowa sesja na giełdzie.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Mocne przebudzenie kupujących na warszawskim parkiecie. Po okresie zastoju i marazmu dzisiaj na giełdzie powiało optymizmem. WIG20 okazał się dzisiaj najsilniejszym wskaźnikiem w Europie.

Sesja na nowojorskiej giełdzie ruszyła po południu od niewielkiego wzrostu głównych indeksów. Inwestorzy za oceanem poznali również dość optymistyczne dane na temat najnowszego wskaźnika PMI dla amerykańskiego przemysłu. Wstępny wynik na poziomie 56,2 punktu okazał się lepszy od oczekiwań rynku. Poznaliśmy też najnowsze doniesienia z amerykańskiego rynku pracy. Według nich w ubiegłym tygodniu do urzędów pracy po raz pierwszy zgłosiło się 326 tysięcy osób, co jest wynikiem wyższym od prognoz na poziomie 310 tysięcy.

Warto zwrócić uwagę na to, że również poranne doniesienia z Chin dały inwestorom pretekst do wzrostów: odczyt PMI dla przemysłu w Chinach znalazł się na poziomie 49,7 punktu. Chociaż taki wynik wskazuje na spowolnienie dynamiki wzrostu, to jednak był lepszy od poprzedniego odczytu.

Tym sposobem po okresie marazmu na GPW inwestorzy zabrali się dzisiaj do kupowania akcji. Spowodowało to bardzo wyraźny wzrost indeksu WIG20, który okazał się dziś jednocześnie najmocniejszym wskaźnikiem w Europie.

WIG20 na tle indeksów w Europie podczas czwartkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Taki wynik indeksu blue chipów zawdzięczamy przede wszystkim bardzo wyraźnemu skokowi notowań instytucji finansowych. Przez cały dzień w czołówce WIG20 były takie spółki jak BZ WBK, mBank, PKO BP, PZU, czy Alior.

Wśród ważnych informacji ze spółek, które napłynęły w czwartek na rynek, warto wspomnieć o tym, że Grupa Kęty ma przeznaczyć na dywidendę prawie 94 miliony złotych. Z kolei Polska Grupa Energetyczna przymierza się do emisji euroobligacji na kwotę 2 miliardów euro. Warto też zwrócić uwagę na nowe kontrakty spółki Newag. Firma liczy na umowy, których wartość przekroczy 350 milionów złotych.

WIG20 na czele europejskich indeksów. Najsilniejsze banki

Damian Słomski, godz. 12.42

Prawie na półmetku sesji rozjechały się indeksy GPW z ich konkurentami z zachodniej Europy. Zwyżka na WIG20 przekraczała już nawet procent. Tymczasem niemiecki DAX czy francuski CAC40 są pod kreską.

Pierwsza reakcja na bardzo niepokojące dane z Francji, gdzie indeksy PMI zarówno dla przemysłu jak i usług spadły poniżej granicy 50 pkt, nie była zbyt wyraźna. Wyprzedaży jeszcze kilka godzin temu nie widzieliśmy we Frankfurcie, gdzie przemysłowy PMI zawiódł rynkowych analityków. Kolejne godziny handlu przynoszą jednak powolną realizację zysków. Tabela prezentująca notowania najważniejszych indeksów w Europie jest zdominowana przez czerwony kolor.

W międzyczasie na rynek napłynęły też informacje dotyczące PKB Wielkiej Brytanii. Wzrosło ono w pierwszym kwartale o 3,1 procent rok do roku. Nie miało to jednak wielkiego wpływu na zachowanie inwestorów. Odczyt okazał się bowiem zgodny z oczekiwaniami. Warto jednak zauważyć, że gospodarka brytyjska rozwija się w tempie najszybszym 2008 roku.

Zmiany wartości najważniejszych indeksów giełd Europy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Zieloną wyspą jest WIG20. Na pozycję lidera wśród rodzimy blue chipów wyszedł BZ WBK. Zwyżka jego akcji przekracza już 3 procent. Co ciekawe, w pierwszej czwórce najlepszych spółek są same banki.

Powody do zadowolenia mają też akcjonariusze Tauronu. Muszą oni jednak trzymać rękę na pulsie. Pół roku temu kurs był niemal w tym samym miejscu, co również było lokalnym szczytem. Wtedy obserwowaliśmy odwrót od spółki. Zobaczymy jak będzie tym razem, ale generalnie nastawienie do spółek z tej branży jest bardzo pozytywne.

#

Przemysł w Europie rozczarował. Jak reagują giełdy?

Damian Słomski, godz. 10:00

W bardzo dobrych nastrojach rozpoczęli handel inwestorzy z Europy. To w dużej mierze skutek bardzo dobrych danych z Chin. W ciągu pierwszej godziny sesji napłynęły analogiczne informacje z Europy.

Wczorajsze silne wzrosty na Wall Street i również udana sesja w Azji natchnęła inwestorów z GPW do zakupów akcji. WIG20 zyskuje ponad 0,5 procent, co jest jednym z lepszych wyników wśród parkietów w Europie.

Wśród największych spółek jedynie cztery tracą na wartości i skala tego ruchu nie przekracza procenta. Przy prawie 40 mln zł obrotu około 1,5 procent w górę idą notowania Pekao.Tuż za nim plasuje się Eurocash.

Dzisiejsze notowania indeksu WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Być może zwyżki w Europie byłyby większe gdyby nie w większości słabe odczyty dla indeksów PMI. Poniżej 50 punktów spadł wskaźnik dla zarówno przemysłu jak i usług we Francji. Zdecydowanie poniżej oczekiwań wypadł też wynik dla niemieckiego przemysłu (odczyt: 52,9 pkt.; prognoza: 54 pkt.) i tegoż sektora dla strefy euro ogółem (odczyt: 52,5 pkt.; poprzednio: 53,2 pkt.).

#

GPW: Nastroje przedsiębiorców zdecydują o kierunku sesji

Przemysław Ławrowski, 21. maja godz. 22:57

Kluczowe dla rynku akcji w czwartek będą dane o nastrojach wśród przedsiębiorców z różnych zakątków świata. Zostaną one pokazane od Chin przez Europe, aż po Stany Zjednoczone. Impulsem podczas pierwszych minut handlu będzie również środowa sesja na Wall Street.

Podczas ostatnich trzech sesji wiele się nie wydarzyło na polskim rynku kapitałowym. Zmienność indeksów była niezbyt duża. GPW nie otrzymało w tym czasie żadnego impulsu, który poruszyłby cały rynek. Bez echa przeszły również dane makroekonomiczne z polskiej gospodarki.

Nieco więcej powinno się dziać w czwartek. Do wzrostów w pierwszej godzinie sesji może popchnąć rynek środowa sytuacja za Oceanem. Amerykański rynek akcji zaliczył dobry dzień. Nasdaq, Dow Jones i S&P500 zyskały prawie procent. Dobre nastroje na Wall Street panowały już od początku sesji. W opublikowanym o godzinie 20-tej protokole z ostatniego posiedzenia FOMC pojawiła się wzmianka o konieczności wyjścia z rekordowo niskich stóp procentowych. Konkretnej daty nie wymieniono. Fed cały czas bada kilka podejść do zaostrzenia polityki monetarnej.

Środowe notowania indeksów na Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Impulsem do rozruszania nie tylko polskiego rynku będą czwartkowe wstępne odczyty indeksów PMI za maj. Najpierw poznamy nastroje wśród chińskich przedsiębiorców z branży przemysłowej. W kwietniu wskaźnik ten miał wartość 48,1 punktów.

Wraz ze startem handlu na starym kontynencie, pokazane zostaną dane z dla sektora usług i przemysłu z Niemiec, Francji oraz strefy euro. Wszystkie prognozowane wartości są wyższe niż 50 punktów, co oddziela rozwój od kurczenia się danego sektora gospodarki. Jednocześnie rynek spodziewa się, że poziomy indeksów osiągną wartości niższe w stosunku do odczytów pokazanych ostatnio. Z perspektywy tej publikacji, cały czas dobrze radzi sobie niemiecka gospodarka, która może zaskoczyć inwestorów.

Informacje te nie będą publikowane dla polskiego gospodarki. W zamian, popołudniu pokazane zostaną dane o koniunkturze gospodarczej, a także protokół z ostatniego posiedzenia RPP. Prawdopodobnie dowiemy się z niego, że perspektywa podnoszenia stóp procentowych jest nadal odległa.

Notowania indeksu WIG20 od początku tygodnia Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Rano odbędzie się wystąpienie szefa RPP. Już w środę Marek Belka mówił, że przystąpienie do strefy euro jest interesujące z punktu widzenia politycznego, ale ekonomicznie jest bardzo ryzykowne.

Chwilę przed rozpoczęciem kolejnej sesji w USA pokazane zostaną cotygodniowe dane z rynku pracy. Dotyczą one ilości wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Po starcie notowań dowiemy się jakie nastroje w maju panują w amerykańskim przemyśle (wstępny wskaźnik PMI dla przemysłu).

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)