Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Łukasz Pałka
|

Analityk o skutkach Brexitu: Polska na nim straci

20
Podziel się:

Wynik brytyjskiego referendum w sprawie Brexit spowodował w piątek bardzo duże zamieszanie na rynku walutowym.

Analityk o skutkach Brexitu: Polska na nim straci
(Flavio Leone / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))

- Strefa euro może wejść w długoletnią stagnację, przerywaną co jakiś czas kolejnymi politycznymi kryzysami - bo to, że czekają nas kolejne referenda w innych krajach w ciągu najbliższych lat, nie jest wykluczone - uważa Marek Rogalski, analityk walutowy DM BOŚ.

Wynik brytyjskiego referendum w sprawie Brexit spowodował w piątek bardzo duże zamieszanie na rynku walutowym. Funt spadł w porównaniu do dolara w okolice poziomu z 1985 roku. Zawirowanie rynkowe uderzyło również w złotego - kurs dolara przekroczył 4 złote, z kolei frank szwajcarski doszedł nawet do poziomu 4,20 złotego.

Kurs złotego do głównych walut w ostatnim tygodniu

- W sytuacji, kiedy Brexit stał się tak prawdopodobny jak nigdy dotąd, złoty wypadł słabo na tle regionu. Z jednej strony to kwestia skali zaangażowania na naszym rynku inwestorów zagranicznych za sprawą głębokości naszego rynku, a z drugiej potencjalnych strat gospodarczych, jakie może ponieść Polska, jeżeli Wielka Brytania rzeczywiście opuści Unię Europejską - twierdzi Marek Rogalski, analityk DM BOŚ.

Wskazuje on, że Londyn był do tej pory trzecim największym płatnikiem składek do UE, co może odbić się na skali przyszłych funduszy unijnych kierowanych do naszego kraju. - Nie należy też zapominać o tym, że Wielka Brytania to też trzeci największy partner handlowy Polski, więc potencjalne utrudnienia w wymianie handlowej najpewniej będą zauważalne. Kluczem jest też fakt, że strefa euro może wejść w długoletnią stagnację, przerywaną co jakiś czas kolejnymi politycznymi kryzysami - bo to, że czekają nas kolejne referenda w innych krajach w ciągu najbliższych lat, nie jest wykluczone - uważa analityk.

- Bez spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego się nie obejdzie. Pytanie też, czy w międzyczasie nastrojów na rynkach nie zepsują też inne czynniki poza Brexitem, jak sytuacja w Chinach, czy też obawy związane z wynikiem wyborów prezydenckich w USA, które będą rosnąć proporcjonalnie do terminu tego wydarzenia. Co ważne, to fakt, że "gołębie" podejście FED do perspektyw podwyżek stóp procentowych w USA ma teraz znacznie mniejsze znaczenie. Mechanizm ten ma sens wtedy, kiedy rynki są gotowe na akceptację większego ryzyka inwestycyjnego, a teraz będzie odwrotnie - wskazuje Marek Rogalski.

giełda
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
grzesiek
8 lat temu
Najbardziej mnie bawą po tym brexicie wypowiedzi ogromnej ilości "specjalistów" którzy wiedzą najlepiej co się stanie na wyspach i w europie ha,ha,ha.
olo
8 lat temu
Nie rozumiem co tu roztrząsać wiadomo było iż Brytyjczycy zdradzą dla własnych korzyści
równowaga
8 lat temu
Ciekawe jaką wściekłość Pokazała pani prokurator Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie odsuwając panią prokurator od remontówki i łapówek Sędziowie nie będą POcieszeni jak koryta braknie.Jedyna nadzieja w ekspercie od sztabek złota Burym zł...z PSL
sake
8 lat temu
lewacka Unia wcale się nie rozpada,gorzej zamierza wszystkich wziać za mordę,zlikwidować państwa narodowe i rządzić centralnie z Brukseli aby już bez pytania wsadzać imigrantów.
rezo
8 lat temu
Nie rozumiem wszystkie zmiany w Europie zawsze uderzają w Polskę przecież jesteśmy krajem który przeszedł przez kryzys najlepiej mamy stabilny rynek dlaczego zmiany w Anglii mają nas dotykać co my mamy z tym wspólnego. Ciągle to samo W USA kryzys Polska dostaje po doopie na Węgrzech kryzys to samo w Anglii kryzys Polska traci co jest jesteśmy jakimiś niewolnikami UE chyba my też powinniśmy wyjść z tego kołchozu. Tym bardziej że 6 krajów pokazuje gdzie ma resztę. Teraz znowu Niemcy ustalą coś po za nami i będą narzucać swoją politykę tak się nie da Polska powinna się zastanowić nad referendum. Lewacka UE się rozpada.