Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BOŚ Bank: W tym tygodniu w centrum uwagi będą dane z Polski i USA

0
Podziel się:
BOŚ Bank: W tym tygodniu w centrum uwagi będą dane z Polski i USA

Inwestorzy skupią swoją uwagę w tym tygodniu przede wszystkim na danych z USA, a także na krajowych publikacjach: PKB za I kw., wstępnym szacunku majowego wskaźnika CPI, oraz majowym wyniku indeksu koniunktury w przemyśle PMI, uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).

"W przypadku gospodarki USA najistotniejsze będą comiesięczne dane nt. rynku pracy, indeks inflacji PCE, indeksy koniunktury ISM, miesięczne dochody i wydatki gospodarstw domowych. Choć wobec wydźwięku protokołu FOMC z majowego posiedzenia trudno oczekiwać by komitet zmienił zdanie co do powszechnie oczekiwanej czerwcowej podwyżki stóp Fed, niemniej publikacje danych będą istotne z punktu widzenia dłuższej perspektywy polityki Fed, gdyż będą kształtować oczekiwania członków FOMC co do ścieżki kolejnych podwyżek stóp, jak i oczekiwanego momentu rozpoczęcia normalizowania bilansu Fed oraz tempa tego procesu" - napisali analitycy w raporcie.

W przypadku strefy euro, wstępne dane inflacyjne za maj będą bardzo istotne z punktu widzenia retoryki rady EBC, w szczególności w kontekście nawracających od jakiegoś czasu spekulacji dotyczących możliwości wysłania przez radę silniejszego sygnału co do perspektywy normalizacji polityki monetarnej EBC już podczas czerwcowego posiedzenia EBC.

"Oceniamy, że jeśli zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi wskaźnik inflacji bazowej HICP powróci w okolice 1,0% r/r, to przy bieżącym silnym kursie euro w relacji do dolara, potencjał do zaostrzenia retoryki EBC podczas czerwcowego posiedzenia rady EBC będzie bardzo ograniczony. Oprócz danych z USA i strefy euro, w tym tygodniu planowana jest też publikacja majowych odczytów indeksów koniunktury PMI w Chinach" - czytamy dalej.

W bieżącym tygodniu zaplanowane są także publikacje dot. krajowej gospodarki: kolejna publikacja PKB za I kw. (wraz ze struktura tworzenia PKB), wstępny szacunek majowego wskaźnika CPI, oraz majowy wynik indeksu koniunktury w przemyśle PMI.

"Wydaje się, że wymienione publikacje mają ograniczony potencjał do wpływu na notowania aktywów na krajowym rynku. W przypadku publikacji wstępnego szacunku inflacji majowej oczekujemy stabilizacji na poziomie 2,0% r/r (z ryzykiem wyniku 1,9%), niemniej wobec dotychczasowej bardzo łagodnej retoryki RPP publikacja ta wydaje się bez większego znaczenia dla notowań papierów skarbowych. Tym samym dla krajowego rynku finansowego pierwszoplanowe będą globalne tendencje rynkowe" - uważają analitycy BOŚ Banku.

Analitycy nadal widzą ryzyko korekty oczekiwań co do tempa ożywienia gospodarki światowej, m.in. w kontekście oczekiwanej korekty w dół oczekiwań co do ekspansywnej polityki fiskalnej w USA, jak i ograniczonego potencjału do przyspieszenia wzrostu gospodarczego w Chinach.

"Dodając do tego wciąż potencjalne ryzyko polityczne w USA, nieznane skutki polityczne oraz ekonomiczne Brexitu, a także ryzyka specyficzne dla poszczególnych rynków wschodzących (o czym ostatnio przypomniały - obniżenie ratingu Chin, czy też kryzys polityczny w Brazylii), podtrzymujemy ocenę ograniczonego potencjału dla dalszego silnego napływu kapitału zagranicznego na rynki wschodzące, co może ciążyć polskim aktywom w dalszej części roku" - podsumowali analitycy.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)