Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polscy internauci: szósta siła w Unii

0
Podziel się:

Z sieci korzysta ponad 20 milionów Polaków. Nasz wkład w światową sieć wysoko notuje amerykańska CIA.

Polscy internauci: szósta siła w Unii
(Dreamstime.com)

Z sieci korzysta ponad 20 milionów Polaków. Nasz wkład w światową sieć wysoko notuje amerykańska CIA. Mamy dwunaste miejsce na świecie pod względem liczby internetowych adresów.

Dziś ministrowie: spraw wewnętrznych oraz infrastruktury, a także przedstawiciele UKE, NASK i Polskiego Towarzystwa Informatycznego będą debatowali na stanem polskiego internetu.

MSWiA szykuje pakiet przepisów ułatwiających inwestowanie i wykorzystywanie sieci w naszym kraju. Na początku czerwca do Sejmu mają trafić projekty nowelizacji ustawy o informatyzacji i zmiany w kodeksie postępowania administracyjnego. Eksperci rynku telekomunikacyjnego podkreślają, że nie koszty czy dostęp do technologii, ale złe prawo hamuje rozwój internetu w Polsce.

Money.pl sprawdził, jak prezentuje się internet w naszym kraju, po ponad 17 latach od przyłączenia Polski do globalnej wioski.

O internecie w Polsce mówi się najczęściej w kontekście dostępności do sieci. Trudno się temu dziwić, bo choć wyprzedziliśmy już Włochy i Portugalię, kraje ze zdecydowanie dłuższym unijnym stażem, to wciąż plasujemy się w ogonie unijnej stawki.

źródło: Komisja Europejska, dane za rok 2008

Sytuacja nie jest jednak tak zła, jak zwykło się ją oceniać tylko na tej podstawie. Wbrew pozorom, nie brak nam również w internecie powodów do zadowolenia. Według badania Internet World Stats jesteśmy szóstą siłą w Unii Europejskiej, jeśli brać pod uwagę liczbę użytkowników sieci.

źródło: Internet World Stats

Wypada oczywiście pamiętać, że na liczoną wprost liczbę użytkowników internetu trzeba patrzeć przez pryzmat liczby mieszkańców poszczególnych krajów. Dlatego - biorąc pod uwagę fakt, że jesteśmy szóstym co do wielkości narodem w Unii Europejskiej - nasza pozycja w tym zestawieniu to właściwe miejsce w szeregu.

Warto też podkreślić inny aspekt, którego nie musimy się wstydzić w internetowej społeczności. Od roku 2000 do końca roku 2008 liczba użytkowników w naszym kraju powiększyła się o 615 procent. Również pod tym kątem jesteśmy w europejskiej czołówce.

źródło: Internet World Stats

Nie tylko korzystamy. Też tworzymy sieć

Polacy nie są tylko biernymi użytkownikami internetu. Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza stawia nas w światowej czołówce rankingu krajów, w których zarejestrowana jest największa liczba internetowych adresów IP.

W skali całego świata, czyli na 231 uwzględnionych krajów, znaleźliśmy się na 12 pozycji. W Europie zajmujemy piąte miejsce, niewiele ustępując Brytyjczykom.

Najwięcej adresów internetowych IP
kraj liczba adresów w milionach
1. Stany Zjednoczone 316,0
2. Japonia 39,9
3. Niemcy 22,6
4. Włochy 17,7
5. Chiny 14,3
6. Francja 14,2
7. Australia 11,1
8. Holandia 10,9
9. Meksyk 10,6
10. Brazylia 9,5
11. Wielka Brytania 8,2
12. Polska 7,8
13. Tajwan 5,2
14. Kanada 5,1
15. Rosja 4,8

źródło: CIA, The World Facebook

Wysoką lokatą pochwalić możemy się również i w mniej chlubnych zestawieniach. Według wyliczeń producenta programów antywirusowych Panda Security, jesteśmy w ścisłej czołówce producentów spamu.

źródło: Panda Securities

Z opublikowanego w kwietniu raportu innej znanej firmy zarabiającej na chronieniu komputerów - Symantec - nasi rodacy są też liderami w internetowej przestępczości. Plasujemy się w czołówce wszystkich najważniejszych kategorii:

  • 1 miejsce wśród krajów przechowujących największą liczbę stron wykorzystywanych do ataków typu _ phishing _, * 1 miejsce z największą liczbą zainfekowanych komputerów złośliwym oprogramowaniem o nazwie _ Brisv _ - koniem trojańskim infekującym pliki multimedialne, * 4 miejsce *wśród krajów o największej liczbie komputerów-zombie, * *6 miejsce wśród krajów o największej intensywności destrukcyjnej działalności.

źródło: Symantec,
_ Raport o zagrożeniach bezpieczeństwa pochodzących z Internetu, 2009 _

Nasza pozycja w internecie, po siedemnastu latach nie wypada więc najgorzej, choć nie zawsze na chlubnych płaszczyznach.

Wiele jest jeszcze do zrobienia, jeśli chodzi o dostęp do internetu na wsi. Ale każdy pomysł na upowszechnienie sieci - jak choćby obowiązek instalowania sieci w nowych budynkach - jest wart uwagi. Tym bardziej, że Unia Europejska chce nam w tym pomóc finansowo.

Raporty Money.pl
*Cenzury sieci nie będzie. Na razie * Kontrowersyjny Pakiet Telekomunikacyjny - Telecoms Package - wróci do Parlamentu Europejskiego jesienią. Zajmą się nim już nowi europarlamentarzyści, wybrani w czerwcu na nową kadencję.
*Połowa reklamowych budżetów małych firm trafia do internetu * Przedsiębiorcy wydają na promocję w sieci ponad 2 razy więcej niż na reklamę w prasie i prawie 20 razy więcej niż w radiu i telewizji.
*To już 17 lat. Zobacz historię internetu w Polsce * 20 grudnia 1991 roku USA zniosły blokadę na połączenia komputerowe z naszego kraju.
internet
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)