Na skróty
  • Na żywo w Money.pl:
Money.plGospodarkaRaportyPKB Polski jednym z najlepszych na świecie
2009-05-29 10:03

PKB Polski jednym z najlepszych na świecie

PKB Polski jednym z najlepszych na świecie
[fot: PAP/Leszek Szymański ]

Dziś GUS opublikował dane za I kw. 2009 roku. PKB w skali roku wzrosło o 0,8 proc., co jest wynikiem nieco słabszym od przewidywań rynkowych. Analitycy liczyli na jednoprocentowy wzrost.

Sprawdziły się więc przewidywania premiera Tuska oraz ministra finansów Jacka Rostowskiego (na zdjęciu), którzy zapowiadali w Sejmie, że nasza sytuacja gospodarcza jest jedną z lepszych na świecie.

Złoty rośnie po danych

Nasza waluta wyraźnie rośnie po opublikowaniu danych przez GUS. Złoty zyskiwał w stosunku do euro prawie 6 groszy, kurs EUR/PLN spadł do poziomu 4,45. To dowód na to, że rynek pozytywnie przyjmuje dane o PKB, mimo tego, że były one niższe niż średnia prognoz analityków.

Giełda na żywo

Rezerwy złota w Szwajcarii. Sondaż przed referendum

Poznaj argumenty zwolenników i przeciwników złotej inicjatywy.

Giełda na żywo

Sesja na Wall Street. EBC i Ludowy Bank Chin wsparły indeksy

Takich działań chiński bank centralny nie podejmował od lipca 2012 roku. Dwa...

Giełda na żywo

Tydzień przebiegał pod dyktando banków centralnych

Poznaliśmy dane z Japonii, strefy euro oraz Polski.

Jesteśmy w czołówce

Mimo, że tempo wzrostu PKB wyraźnie spada, jest się z czego cieszyć. Na tle krajów europejskich (zresztą nie tylko ich) jesteśmy w naprawdę dobrej sytuacji.

Dane za I kw. 2009 r. w ujęciu rocznym opublikowało dopiero 9 państw. Ale nawet na podstawie tej niewielkiej próbki widać, że nasza gospodarka ma się o wiele lepiej niż pozostałe kraje UE. Z dotychczas podanych danych jedynie Cypr mógł pochwalić się wzrostem PKB w minionych trzech miesiącach. W pozostałych przypadkach gospodarka kurczyła się:

Kraj Wzrost PKB w I kwartale w ujęciu rocznym [proc.]
Cypr 1,4
Polska 0,8
Francja -3,1
Hiszpania -3,3
Austria -3,6
Holandia -4,5
Słowacja -5,4
Węgry -6,4
Niemcy -6,7
Litwa -12,6

Żródło: Eurostat

Jeszcze lepiej Polska wypada jeśli pod uwagę weźmiemy zmianę PKB w stosunku do poprzedniego kwartału, czyli do IV kw. 2008 roku. Według danych OECD na 18 państw na świecie, które dotychczas opublikowały wyniki, jedynie jedno ma dodatni wzrost: Korea (0,05 proc.).

Kraj Wzrost PKB w I kwartale w ujęciu kwartalnym [proc.]
Słowacja -11,25
Japonia -4,04
Niemcy -3,80
Czechy -3,47
Holandia -2,80
Austria -2,77
Włochy -2,44
Hiszpania -1,90
Wielka Brytania -1,90
Belgia -1,60
USA -1,57
Portugalia -1,50
Francja -1,20
Grecja -1,17
Izrael -0,91
Chile -0,62
Norwegia -0,45
Korea 0,05
Polska 0,4

Źródło: OECD

Według tych statystyk Polska jest w najlepszej sytuacji wśród dotychczas opublikowanych danych. Nasze PKB w ujęciu kwartał do kwartału wzrosło bowiem o 0,4 procent.

Mimo więc, że dane są nieporównywalnie słabsze niż w poprzednich latach - jest się z czego cieszyć.

Zdaniem PiS założenia ustawy budżetowej są nierealne

Komentując dane GUS Aleksandra Natalli-Świat wskazuje, że rzeczywista sytuacja finansowa państwa i założenia, na których oparto ustawę budżetową dramatycznie się rozmijają. Posłanka Prawa i Sprawiedliwości  podkreśla konieczność szybkiej nowelizacji budżetu.

POSŁUCHAJ ALEKSANDRY NATALII ŚWIAT:

 

 

Zdaniem Aleksandry Natalli-Świat, są bardzo małe szanse na to, by taki wzrost został osiągnięty w następnych kwartałach.

Komentarz Money.pl

Paweł Satalecki, analityk

Dane o PKB Polski za I kwartał okazały się słabsze od przewidywań analityków. Były równocześnie takie, jak zapowiadali przedstawiciele rządu. Tak czy inaczej mamy się z czego cieszyć. Z powyższych zestawień wynika, że naprawdę należymy do ścisłej czołówki na świecie. Oczywiście nie wszystkie kraje opublikowały jeszcze swoje dane za pierwsze trzy miesiące roku, ale już teraz widać, że Polska będzie w elitarnym gronie.

Jakoś radzimy sobie więc w kryzysie. Ciekawe czy zagraniczni inwestorzy docenią nas za to. Na razie GPW radziły sobie dobrze - WIG20 wzrastał o 1,59 procent.


 

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi:Polska, pkb, gospodarka, kryzys, gus, dane, świat
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: PKB Polski jedno z najlepszych na świecie

kikkik / 95.48.191.* / 2011-07-27 22:10
A PNB (Produkt narodowy brutto) ? Już nie podają, bo zagraniczne firmy trzeba by przestać liczyć...

Re: PKB Polski jedno z najlepszych na świecie

max2408 / 83.3.147.* / 2010-03-09 07:33
Wzrost PKB powinno zestawiać się z inflacja. Ciekawe, czy uwzględniane są przeliczenia walutowe przy porównaniu?
prostak / 83.16.208.* / 2011-03-16 17:08
Przecież wzrost PKB wyraża się w ujęciu realnym, czyli uwzględniającym inflację...

Re: PKB Polski jedno z najlepszych na świecie

Bernard+ / 83.22.124.* / 2009-08-18 00:12
Ale kłamliwy tytuł fe takie kłamstwa pisać na poważnym portalu.To wszystko nie zmienia jednak faktu, że wydajność 38 milionowego narodu polskiego w którym milion młodych zdemoralizowanych a uprzywilejowanych emerytów zajmujących się przed otrzymaniem emerytur głównie strajkowaniem i wypracowywaniem strat do pokrywania przez budżet ma najwyższe emrytury a wydajnośc gospodarki jest nadal jedną z 4 najniższych w Europie. Polska mając 312 685 km2 powierzchni głównie nizinnej nadającej się do uprawy oraz 38 622 660 mieszkańców. Wytwarza PKB stanowiące 1/3 PKB Hiszpanii, która ma 504 782 km² powierzchni w 90 % pokrytej górami, na której 27% upraw rolnych wymaga sztucznego nawadniania i na której żyje 40,2 mln ludności a wytwarza roczny Produkt Krajowy Brutto 3 krotnie większy niż Polska. Polski PKB za 2008 rok jest równy zaledwie PKB Szwecji mającej tylko 9 006 405 mieszkańców żyjących na powierzchni 449 964km2 głównie składającej się z obszarów górzystych i podbiegunowych o bardzo zimnych warunkach klimatycznych z dużymi opadami śniegu i niskimi temperaturami średniorocznymi. Jeżeli więc na każdego żyjącego Hiszpana przypada rocznie 3 razy taki dochód jak na każdego polaka to chyba nic dziwnego, że nas Polaków nie stać na to, aby tyle samo wydawać rocznie na ochronę zdrowia na oświatę i naukę na obronność czy na budowę dróg, co wydają Hiszpanie. Jeżeli z takiego samego dochodu rocznego utrzymuje się 38 milionów Polaków i 9 milionów Szwedów to jasne jest, że Szwedów stać na zabezpieczenie socjalne na poziomie tyle razy wyższym niż Polaków ile razy więcej dochodu na głowę mieszkańca mają Szwedzi a mają go, 38/9 czyli 4,22 razy więcej niż ma Polacy.
Bernard+ / 83.22.124.* / 2009-08-18 00:17
Ale jest coś, czego my Polacy mamy najwięcej w Europie w przeliczeniu na jeden milion ludności. My Polacy mamy w każdym milionie ludności najwięcej emerytów i rencistów, najwięcej zarejestrowanych i dotowanych oraz utrzymywanych przez budżet niby to rolników, mamy najwięcej nierentownych miejsc pracy w wielkich państwowych zakładach przemysłowych i najwięcej urzędników i niepotrzebnych pracowników sfery budżetowej oraz najwięcej etatowych działaczy związkowych w każdym milionie ludności chociaż mamy mniej członków związków zawodowych niż inne kraje np niz Szwecja to mamy więcej etatowych działaczy związkowych i o dziwo istnieją oni głównie w tych zakładach, w których są najwyższe płace i luksusowe pakiety socjalne oraz w sferze budżetowej a nie ma ich tam gdzie warunki płacy i pracy są dla pracujących najgorsze a zwolnienia bez jakichkolwiek odpraw najczęstsze.
Polski Współczynnik aktywności zawodowej w pierwszym kwartale 2009 r., według danych Głównego Urzędu Statystycznego, wyniósł 54,5%, co oznacza spadek o 0,2 pkt. proc. w porównaniu z IV kwartałem 2008 r. Wskaźnik zatrudnienia wyniósł 50,0%, a stopa bezrobocia 8,3%. Liczba osób pracujących i bezrobotnych ukształtowała się na poziomie odpowiednio 15 714 tys. i 1 414 tys.
W stosunku do IV kwartału 2008 r. liczba osób aktywnych zawodowo spadła o 31 tys. osób, tj. o 0,2%, a populacja biernych zawodowo wzrosła o 51 tys. osób tj., o 0,4%. Wśród aktywnych zawodowo znacznie wzrosła liczba osób bezrobotnych - o 260 tys., tj. o 22,5%, a populacja pracujących zmniejszyła się o 291 tys., tj. 1,8%. W wyniku tych zmian na rynku pracy liczba osób niepracujących przypadających na 1000 osób pracujących (bezrobotnych, jak i biernych zawodowo w wieku 15 lat i więcej) wzrosła w stosunku do poprzedniego kwartału. W I kwartale 2009 r. wskaźnik ten wynosił 998, podczas gdy w analogicznym okresie poprzedniego roku na 1000 osób pracujących przypadało 1025 osób niepracujących, a w IV kwartale 2008 r. – 961
W 2007 roku PKB średnie na osobę dla całej Unii Europejskiej wynosiło 32300 USD.
PKB polskie przeciętne na mieszkańca w 2007 roku to średnio tylko 16300 USD na osobę, Węgrzy mieli 19000 USD, Irlandia 43100, Szwecja 36500, Hiszpania 30100, Grecja 29200, Czechy 24200, Portugalia 21700, Słowacja 20300,
Jak widać z powyższego zestawienia w 2009 roku niewiele Polska zyska nawet, jeżeli nasze PKB wzrośnie o 4% w stosunku do 2007 roku a PKB całej UE zmaleje o 7% to i tak średnia dla UE wyniesie 30039 USD a dla Polski tylko 16952 USD na osobę. Czesi będą mieli nawet przy spadku o 10% 21780 a Słowacja również przy spadku o 10% jeszcze będzie miała 18270 USD na głowę mieszkańca, czyli o 1318 dolarów więcej niż Polska. Jeżeli Słowacy te pieniądze przeznaczą na różne cele rozwojowe to i tak będą się szybciej rozwijać niż my.
Widać, więc wyraźnie, że podstawowym problemem naszego kraju jest niska wydajność zbiorowa społeczeństwa i państwa, jako całości. Przyczyny tej niskiej wydajności są znane, ale ich usuwanie jest nadal zbyt powolne i niekonsekwentne. Za dużo uchwalono praw dających strajkującym zawodowo prawo do nic nierobienia i otrzymywania dobrych emerytur lub apanaży z budżetu, a za mało jest tych, którzy uczciwie pracują i płacą podatki i składki do ZUS. Jak długo będziemy utrzymywać skostniałe skanseny struktur PRL w przemyśle i rolnictwie oraz armię niepotrzebnych urzędasów tak długo będziemy wyganiać z Polski na emigrację zarobkową 2 milionową najzdolniejszą i najbardziej mobilną część społeczeństwa polskiego pozbawiając się dochodów, które wypracowują dla innych narodów. I tym samym nadal konserwujemy przyczyny naszej biedy na tle innych narodów Europy.
bronchilda / 83.11.41.* / 2009-09-23 23:49
Ze ci sie tate tyle pisać chciało to trzeba mieć cos pod kopułą niezle zwichrowane heheeh
Beck's / 83.29.233.* / 2009-09-17 15:05
widac dysponujesz zlymi danymi!! PKB na osobe w polsce wynioslo 17300 dolarow w 2007 roku, a w 2008 okolo 18000 dolarow!! wiecej precyzji i znajomosci danych, a potem sie prosze wypowiadac panie kolego!!

Re: PKB Polski jedno z najlepszych na świecie

xxons / 89.108.202.* / 2009-06-20 16:47
Nakarmy nasze dzieci wzrostem PKB! Podziekujemy Bogu za NBP, który chroni nas przed deflacją! Wyższe ceny moją wiarą i zyciem!
zenada ;d / 79.184.234.* / 2009-07-01 13:05
haha,jesli u nas w kraju jest tak zle,a w rankingu uplasowalismy sie na dobrym mijescu,to co musi byc w innych krajach! haha jakas totalna bida ;d

Re: PKB Polski jedno z najlepszych na świecie

ch / 77.253.147.* / 2009-06-02 22:40
alem się obśmiał dobre - toż to potęga ta POLSKA hehehe.
Beck's / 83.29.233.* / 2009-09-17 15:06
jest potega, ale szkoda, ze w tym kraju mieszka duzo nieudacznikow zyciowych, ktorzy nie potrafia zarobic wiecej niz 1000 zeta!! ale w sumie to ich problem, nie warto sobie glowy zaprzatac takimi ludzmi
beniawika / 89.75.102.* / 2010-03-27 18:39
jakiś ty mądry jesteś skoro mój pracodawca wiecej mi nie daje to zkąd ja ma wziaść wiecej.Wszystkich prywaciaży powystrzelać złodzieji j******* sami gruba kase zgarniaja a ludzia ochłapy daja a zapoinaja o najważniejszym o ludziach ktorzy na nich robia
arch / 2009-08-28 15:13 / Tysiącznik na forum
Polska walczy z kryzysem -"Na Niedźwiedzia"
leżymy nic nie robimy i myślimy, że się nam uda ...

--A pospólstwu nad Wisłą wciskają dalej ciemnotę !
-Wzrost PKB nastapił dzięki gigantycznemu osłabieniu złotówki

Re: PKB Polski jedno z najlepszych na świecie

liderl / 79.191.165.* / 2009-06-02 11:47
Co za bzdurny tytul, czy ten pan nie zna sie na ekonomii???? Tylko wzrost PKB jest lepszy niz gdzie indziej. PKB daleko w tyle za innymi krajami
Beck's / 83.29.233.* / 2009-09-17 15:03
widac zna sie lepiej od ciebie kretynie!! lepiej nie zabieraj glosu w dyskusji jak nie masz o niczym pojecia!!

Re: PKB Polski jedno z najlepszych na świecie

szarkiszark / 213.158.199.* / 2009-06-01 19:02
Dostawaliśmy łupnia od 100 lat z zachodu i wschodu,teraz nasza kolei pokazać tym bogaczom kto tu wyżej lata......oni na kolanach i przygarbieni my możemy założyć cylindry i zapalić cygara...............POLSKA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
mexx / 94.42.64.* / 2009-08-28 17:05
zgadzam się, za 20-30 lat zakładamy cylindry i zapalamy cygara... bo tyle czasu jesteśmy w tyle.

Re: PKB Polski jedno z najlepszych na świecie

historyk / 80.50.180.* / 2009-06-01 17:14
no to mamy raj nie trzeba juz nic robic po co jakieś działania czy ustawy antykryzysowe

Re: PKB Polski jedno z najlepszych na świecie

po / 93.105.86.* / 2009-05-30 18:50
Ta pani od basenów bylaby konntent gdyby w Polsce PKB wynosił - 8.0 ( minus osiem).To jakaś paranoja tak nie myślą polacy.Działania PiS przypomina mi V kolumnę w czasie II wojny światowej.
86-745 / 212.122.206.* / 2009-05-31 14:12
To ze mamy taki wynik PKB to zasluga PISu , obnizajac podatki od wynagrodzen ,ulgi na dzieci itd, razem wyszlo tego 30 miliardow rocznie.Ten zastrzyk gotowki na rynku ,ratuje nas. I takie gadanie ze PISowcy chca minusowego PKB jest smieszne. Mozemy tylko dziekowac wyborcom ze trzy lata temu wybrali PIS.
jurka / 77.253.247.* / 2009-06-01 10:34
Czy wiesz, że zadłużenie Polski przez 2 lata rządów pis wzrosło o prawie 100%? Gdyby pis dalej rzadził, mielibyśmy teraz PKB w okolicy -25%
historyk / 80.50.180.* / 2009-06-01 17:16
a ile wzrosło zadłużenie po kredycie Funduszu Walutowego na stabilizacje złotówki wzietym przez rząd Tuska w kwietniu
taki tam / 87.205.69.* / 2009-05-31 07:37
Czy tuskomatołek chociaż wie ile wynosi błąd statystyczny GUS i dlaczego Eurostat na rok 2009 przypisał nam wzrost PKB w wysokości minus 1,4 proc.???

Re: PKB Polski jedno z najlepszych na świecie

Paweł79x / 95.108.6.* / 2009-05-30 12:10
Czytam sobie poniższe komentarze i aż strach mnie ogarnia poziom wiedzy ekonomicznej piszących, jest to poprostu żałosne. podejrzewam, że zadna osoba pisząca nie ma bladego pojęcia co to jest dokładnie choćby PKB. Gdybyście mieli sie podpisac pod komentarzem z imienia i nazwiska nigdy byscie tego nie zrobili bo poruta na cały kraj.
Beck's / 83.29.233.* / 2009-09-17 15:08
dobrze powiedziane!! ci idioci maja odwage pisac bzdury ale juz jej nie maja by sie przedstawic!!
historyk / 80.50.180.* / 2009-06-01 17:17
wspaniały merytoryczny argument godny wykształconych elit i
nastawionych na porozumienie członków rządzącej partii
po / 93.105.86.* / 2009-05-30 18:53
Jest okazja wyjaśnić - czekam.

Re: PKB Polski jedno z najlepszych na świecie - Czy aby NA PEWNO???!

EcoHuman / 188.33.60.* / 2009-05-30 08:23
Może "zadałby sobie KTOŚ trud" i policzył 'nasze' PKB w ostatnich 5 latach w EURO lub Dolarach, porównał odpowiadające sobie okresy, i ... czy ono wtedy na pewno WZROSŁO?
Piotr Wysoki / 82.177.111.* / 2009-06-01 10:46
Dokładnie! w ubiegłym roku na koniec marca EUR był po 3,5PLN. Jaki byłby PKB Polski dzisiaj gdybyśmy wówczas związali złotówkę z euro?
nie / 77.113.9.* / 2009-05-30 12:19
dla mnie dollar nie awtorytet. euro tez.
dsoop / 62.69.219.* / 2009-05-30 10:52
PLN jestprawnym srodkiem platniczym, wiec sie nieosmieszaj. Wylicz sobie PKB w jenach i juanach glabie.
xdsfasdf / 83.25.133.* / 2009-05-30 10:42
chłopie to liczył GUS - myślisz że ma to cokolwiek wspólnego z rzeczywistością? Kiedyś dostałem od nich ankietę do wypełnienia bo moją firmę wytypowano do jakiegoś badania, wypełniłem ją w kolejce gdy zdawałem zeznanie vat-7 w US bez jakiegokolwiek patrzenia w dane, potem doniosłem do GUS-u, mają statystyków niech sobie przeliczają, żaden normalny przedsiębiorca nie będzie marnował czasu na takie p******* które nic mu nie wnoszą do firmy a tylko marnują czas.

Re: PKB Polski jedno z najlepszych na świecie

Jan3 / 217.153.161.* / 2009-05-30 06:53
Wyobraźmy sobie, że ktoś zarabia 10000zł. i traci 10% z tej kwoty wskutek recesji. Pozostaje mu 9000zł. Ktoś inny zarabia 1000zł. i w czasie tej samej recesji zyskuje 0,8%. Teraz jest teraz szczęśliwy bo zarabia 1008zł. Tak to wygląda praktycznie. To jest zwykła manipulacja. Tak nas traktowano w czasie realnego socjalizmu. A realia. Likwidacja zakładów pracy. Wzrost bezrobocia. Coraz to większa drożyzna. Ochrona zdrowia najgorsza od lat. Gorsza niż w czasach realnego socjalizmu.
lewar2 / 87.207.40.* / 2009-05-30 07:02
Skąd się Ty człowieku urwałeś? A może masz pretensje do Tuska, że jednak nie robi nam drudiej Irlandii?
Nie bierz więcej kasy od PISu
historyk / 80.50.180.* / 2009-06-01 17:18
wspaniały merytoryczny argument godny wykształconych elit i
nastawionych na porozumienie członków rządzącej partii
taki tam / 87.205.65.* / 2009-05-30 08:12
Pokrzyczałeś sobie lewarku, a teraz napisz spokojnie o co ci chodzi, bo nijak się ciebie nie daje zrozumieć.
Że co? Nie wolno mieć pretensji do Tuska o Irlandię, czy co cię gryzie?
Może cię gryzie to, skąd kolega Jan3 się urwał? A może pewność, że on bierze pieniądze od PiS nie daje ci spać? Skąd pewność, że bierze i
o co ci właściwie chodzi? Czyżbyś się bał, że twój idol traci poparcie?

Re: PKB Polski jedno z najlepszych na świecie

pan władek / 89.231.106.* / 2009-05-29 20:17
jak to? tak słabo? W styczniu panie rostowski mówiłeś pan, że będzie ponad 4% a dziś 0,8% uważasz pan za wielki sukces?

Re: PKB Polski jedno z najlepszych na świecie

kaczordonald / 81.157.44.* / 2009-05-29 20:11
I co to daje ze jedno z najlepszych na swiecie.Chyba tylko to ze milo posluchac.Poziom zycia spoleczenstwa na przedostatnim miejscu w EU.Koszt zycia jak w Niemczech a zarobki 3-4 krotnie nizsze.Bieda.Nedza.Niedojadajace dzieci.Propaganda.Jakos na temat zrownania cen z bogatymi krajami eurolandu przy kilkakrotnie nizszych zarobkach nic nie ma.Nikt nie zadaje pytan ani nie daje odpowiedzi na temat tego fenomenu.A szkoda.Pod koniec tego roku pewne15% bezrobocie.Zubozeje spoleczenstwo.Czy jest z czego sie cieszyc lub probowac przedstawiac to jako sukces.Propaganda.
Warszawiak 7878 / 80.55.35.* / 2009-05-30 00:28
Mnie zastanawia czy kiedykolwiek byłes na zachodzie ze takie stereotypy gadasz. Pewnie oni płacą tyle co my tylo zarobki mają 4 razy takie, tylko ciekawe skąd te ich zarobki się biorą. Polecam ruszyć głową. Aha we Franci naprzykład idz do Mcdonalda i kup sobie zestaw za 12zł jak w Polsce.. Zdziwiony ze kupisz tylko hamburgera ? A mnie dziwi ze piszesz takie głupoty.
kaczordonald / 86.140.144.* / 2009-05-30 10:40
W Wielkiej Brytanii mieszkam z rodzina od 6 lat.Zestaw w Mcdonald to 2.99 GBP.dwa zlote drozej jak w Polsce.Zrom tam wszystke nieroby jak i wielodzietne samotne matki bedace na zasilkach.Sniadanko w Mcdonald a obiadek w KFC[dwa kurczaki,frytki,cola-3.49-sa i tansze zestawy..Przybieraja na wadze i zrom dalej.Samotna matka z dzieckiem ma jakies 650 GBP zasilku miesiecznie.Obserwuje to od wielu lat a obecnie zaczalem starac sie o obywatelstwo. Ostatnie zdanie odnosnie tego ze chyba nigdy nie bylem za granica.Panie Warszawiak to pan piszesz glupoty i jestes pan zupelnie niezorientowany i zieloniutki jesli chodzi o stosunek cen do zarobkow na zachodzie.A zapomnialem jeszcze dodac ze odziez i elektronika w Uk sa realnie tansze niz w Polsce.Problem w tym ze pan jestes przekonany o czyms o czym nie masz pan zadnego pojecia.Wystarczy popytac emigrantow dlaczego pracujac za 75% stawki rodowitego anglika nie chca wracac do Polski.
beck's / 83.29.233.* / 2009-09-17 15:12
mam rodzine w angli(brata z zona) i cos wiem na temat UK. tam panie kolego za 10 funciakow kupisz mniej niz u nas za 50 zeta!! wynajem pokoju w londku to koszt dwukrotnie wyzszy niz w krakowie. tansze sa tylko perfumy, ciuchy i elektronika. idz lepiej wypij sobie piwo i nie pisz juz wiecej bzdur bo sie tylko osmieszasz!!
Gollas / 83.109.135.* / 2010-03-06 16:03
ale jesteś tępy beck's jestem w UK już ponad 3 lata a wcześniej pracowałem w Polsce oto różnica.
w Polsce zarabiałem 2500zl (praca od 7:00do 17:00 + gratisowki godzina czasami 2 dwa trzy razy w tyg. soboty raz dwa razy wolne na miesiąc i dwie niedziele robocze na miesiac za normalna stawkę) za mieszkanie kawalerkę płaciłem 800zl nie licząc innych kosztów na żarcie ubranie inne p******* zostawało mi 1700zl
w UK zarabiałem 6000zl za kawalerkę płaciłem 1800zl i zostawało mi 4200zl oto różnica 1700zl a 4200zl widzisz!!!!!!!!!!!! nie pisz o tym o czym nie masz pojęcia.Wydajać na życie w UK 2000zl na miesiąc nie przymierając głodem i można wyskoczyć raz na miesiąc na zakupy oryginalnych !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ciuchów odkładam na czysto spokojnie 2000zl żyjąc w średnim standardzie. to teraz odpowiedz ile zostanie ci w Polsce po zapłaceniu mieszkania z 1700zl. w moim przypadku jak odłożyłem na czysto z miesiąca 500zl było dobrze. oto różnica 4 razy więcej na koncie w UK . OTO jakie zakupy zrobiłem jesieni za śmieszne 100 fontów: buty nike model 2009 przecenie jesiennej z 80F na 24,99F ;). w Polsce takie same w październiku widziałem za 249zl w przecenie. Buty do spacerów (nie szpinaczki bo w Anglii maja tylko Cliffy przynajmniej tam gdzie mieszkam) po górach firmy Karrimor za 15F niższy model ale nie przemakają i noga się nie poci i w miarę dobra przyczepność na kamykach, w Polsce 149zl ten sam model. 2 bluzy lonsdale i everlast. oraz 3 koszulki umbro, everlast, lacosta. po pól roku używania nie ma mowy żeby buty się rozkleiły a koszulki i bluzy puszczały farbę w praniu (jak to w Polsce kupiłem adidosy ordzinalne ;) za 350zl po miesiącu jak zaczęły się rozklejać oddałem na gwarancje do sklepu po dwóch tygodniach wróciły te same z karteczka ze buty nie były używanie zgodnie z zaleceniami producenta i nie podlega to gwarancji) dziękuje!!!
a co do elektroniki to ostatnio zakupiłem aparat cyfrowy marki sony za 250F w Polsce kosztuje może taniej bo widziałem takie około 1000zl w tym sklepie NIE DLA IDIOTÓW ale w Anglii ten aparat co kupiłem po tygodniu testowania i stwierdzenia ze ma za słaba stabilizacje obrazu moglem iść do sklepu i w sklepie pani sprzedawczyni po okazaniu paragony zapytała czy chce zwrot pieniędzy czy chce wymienić na inny model. ot i to jest różnica beck's (człowieku który się wypowiadasz na tematy o których nie masz pojęcia) a o prawach pracowników to mogę jeszcze opowiedzieć jak masz jeszcze jakieś wątpliwości później ale powiem tylko tyle te prawa istnieja. a w Polsce niech każdy sobie odpowie może ktoś usłyszał takie zdanie od pracodawcy "nie pasuje DO WIDZENIA czekają następni na twoje miejsce " no i po 4 latach pracy odszedłem ku szefa zdziwieniu a to w sprawie w której się kłóciłem za nie zapłacone nadgodziny WO GULE tzw. praca charytatywna za darmo. w Anglii za każda nadgodzinę powyżej 39 godzin na tydzień mam 150% stawki podstawowej + za prace w niedziele 200% stawki podstawowej (w miesiącach od kwietnia do lipca jest dużo nadgodzin wiec moja pensja wzrasta z 6000zl do 8000-9000zl ot taka różnica beck's głąbie. Moze twoja rodzinka pracuje u Polaka w Anglii jak czarnuch i nie walczy o swoje może nie zna języka i nie może walczyć. ja po roku doszlifowałem język sprawdziłem się na swoim stanowisku (pracuje w szklarni przy obsłudze systemów nawadniających) co roku przysługuje mi podwyżka ustawowa + premia uznaniowa i oczywiście co roku od zarobionej przez cały rok kwoty brutto wakacyjne. A kasy do Polski nie wysyłam bo kupuje w Anglii mieszkanie na ktore zostało mi przyznane dofinansowanie z socjalu i po 25latach (zrobili mi symulacje w banku wg moich zarobków z ostatnich 3 lat mam 3 pokojowe mieszkanie na własność a ta kasę co płaciłem za wynajem kawalerki (jakiemuś ciapatemu) 1800zl mogę przeznaczyć na spłatę rat mieszkania to i tak co miesiąc odłożę więcej niż w Polsce i będę miał na czarna godzinę bo wiem ze sytuacja na świecie w żadnym kraju nie jest kolorowa i nie ma pewności stabilnego życia ale zawsze się można dostosować. Pozdrawiam tych co wiedza bo tego doświadczyli a nie tych co ktoś tam im coś powiedział

Czad! ten rostkowski to musi byc lepszy SZAMAN....

zapobiegliwy / 83.10.234.* / 2009-05-29 19:21
.... że tak ludzi ruszyło,
Pa, kończę - bo biegnę do banku wypłacic resztę pieniędzy zanim Sawicka sobie z nich ukręci Lody!

Re: PKB Polski jedno z najlepszych na świecie

Kibic / 77.254.137.* / 2009-05-29 18:04
Że też duża część Polaków nie umie się nigdy cieszyć. Przecież nikt nie mówi, że jest dobrze,ale "...nie najgorzej jest!". Ja tam wolę "nieudolność" Tuska niż populizm Kaczyńskich. Pierwszy daje mi realną nadzieję, a drugi tylko wciska wyborczy kit.
Gollas / 83.109.135.* / 2010-03-06 16:18
wyborczy kit to dawał tusk posłuchaj sobie jego obietnice przed wyborami KIBICU tuska. wypowiedzi Kaczyńskiego przynajmniej są realne a to co zapodał tusk jak się przyznajesz ze w to wierzysz to niezły z ciebie matoł.
Greeder / 213.199.198.* / 2009-05-30 15:47
Chyba nierealną nadzieję. Realnie to za Kaczora miałem coraz więcej w kieszeni. A za Tuska mam tylko nierealne nadzieje POwyborców.
grzesiu_box:): / 193.108.194.* / 2009-06-01 08:57
rozumiem, że nie widzisz związku twojej sytuacji z kryzysem na świecie , a jedynie z rządami TUSKA? żeby można było te dwie partie w rządzie porównywać, musiały by rządzić w podobnym otoczeniu, a tak nie jest. Dla jasności nie jestem za żadną opcją, bo wszyscy politycy ciągną w swoją stronę. Ale fakt faktem że jak Kibic nie cierpię populizmu Kaczek a doceniam np. likwidację pomostówek, co na pewno popularności Donaldowi nie przyniosło. Szkoda tylko, ze przed metą uległ nauczycielom z tymi pomostówkami. Co do PKB, to chyba lepiej że jest dodatnie, i nikt mi nie wmówi, że to dzięki Kaczyńskim. Równie dobrze można byłoby powiedzieć, że to dzięki wcześniejszym rządom SLD. Wg mnie to zasługa polskich przedsiębiorców, a rząd tyle się dołożył, że nic nie spiep...ł. i cieszę się, że politycy PO nie sięją paniki, bo podstawa to nie doprowadzić do samospełniającej się przepowiedni. Pozytywne mówienie samo w sobie nie pomoże, ale negatywne może samo zaszkodzić. dla mnie jest to oczywiste. A pozostałym radzę wziąć się do roboty, a nie liczyć na polityków:)
Pozdrawiam optymistów, oby było nas jak najwięcej...
Beck's / 83.29.233.* / 2009-09-17 15:16
po co to piszesz?? przeciez od razu widac, ze 90% internautow to debile. widza zwiazek recesji z rzadami tuska, ale za to wzrost z poprzednich lat powiazany z rzadami hoherkowych kaczorkow. szkoda tylko, ze nie widza zwiazku ze swiatowa koniunktura(pewnie nawet nie rozumieja tego kreslenia). pozdrawiam
Gollas / 83.109.135.* / 2010-03-06 16:14
JEJ znowu PO ubek beck's durniu PKB jakie osiągnęła Polska to wynik rządów poprzednich lat zobaczymy na ktorym mniejscu bedzie Polska po 2 latach rzadu twojego wypromowanego przez kasę rzydkow na media idola tuska. może będzie i dodatnie ale nie da się zejść niżej od tego co mamy bo nawet jak niemcy czy francja czy nawet czesi mieli by minus 10 czy nawet minus 20% a Polska na + to i tak na jednego Polaka i tak samo na jednego głąba jak ty beck's niestety przypada dużo mniej kasy niż w krajach UE
akaska / 83.30.205.* / 2009-05-30 11:20
popieram kibica. ktos z wypowiadajacych sie w ogole sluchal konferecji?? bo jesli tylko wiadomosci zaraz po konferenji, to musze uswiadomic - nie wiecie wszystkiego, zdania w wiadomosciach zostaly wyrwane z kontekstu(jak zawsze). Tusk z Rostowskim mowiac, ze mamy jedno z wyzszych pkb powiedzieli, ze nie ma sie z czego cieszyc, bo to nie oznacza, ze kryzys nie mial wplywu na gospodarke.
ludzie, pomyslcie, albo upewijcie sie co do wiarygodnosci swoich zrodel zanim sie odezwiecie.
pozdrawiam
hurra!!! / 79.163.106.* / 2009-05-29 19:09
Zdecydowanie popieram takie rozumowanie. Jak sądzę jest to wynik Twojej mądrości, a nie populistycznej zawiści.
Gollas / 83.109.135.* / 2010-03-06 16:22
i kto tu jest populista może kasę która dostały media od cichych sponsorów zęby zrobiły jazdę na Kaczyńskich przed wyborami nie wspomogły populizmu. POMYŚL a i nie wierz w to co ci media wciskają.

Re: PKB Polski jedno z najlepszych na świecie

arsdtfghj / 84.203.36.* / 2009-05-29 17:59
dobrze dobrze...u nas wzroslo a u reszty swiata spada tylko ze u reszty swiata ma z czego spadac....nawet jak im spadnie o 10 % i tak beda o 300 lat przed nami....propaganda!!
akasha / 83.30.205.* / 2009-05-30 11:22
i faktycznie nie ma co sie cieszyc ze doganiamy ich, nawet jesli malymi kroczkami? rozumiem, ze nie chcesz, zeby zmiknely powody do nazekania?
typowy polak!

PKB Polski jedno z najlepszych na świecie

teoretyk-praktyk / 2009-05-29 17:41 / portfel / Toddler giełdowy
Znakomicie: zasłona gardą, Tusk nie opuszcza, przeciwnik wydaje się walić w mur nie do przejścia, widać, że ręce mu słabną, prawa Tuska raz zarazem celnie ląduje osłabiając rywala, którydaje wyraźne oznaki słabnięcia. Jak wiemy walka jest zakontaktowana na 15 rund, znawcy przypuszczają, że Amerykanin będzie liczony w 10-11 rundzie, to tyle z komentarza z ringu. Teraz przenosimy się na ring Strong Menów... .

Nie mieszać, nie ogłupiać!

pamiętam Gierka / 83.20.35.* / 2009-05-29 17:27
PKB Polski (na osobę) jest tak niskie, że bieda aż piszczy. I mało ma znaczenie, czy przyrosło nam 0,000x, czy ubyło 0,000y. Skończcie tę durną propagandę.
Beck's / 83.29.233.* / 2009-09-17 15:25
to ty skoncz durna propagande kleski malkontencie!! moze ty klepisz biede(pewnie z wlasnej winy), aj nie znam nikogo takiego. pozdrawiam!!

Re: PKB Polski jedno z najlepszych na świecie

Piqś / 89.76.76.* / 2009-05-29 17:24
Panowie BRAVO!!!!
Tymi komentażami ,że tak powiem "strzeliliście gola!" - szkoda tylko ,że do swojej bramki!(ale zawsze gol) . Poczekajmy do lipca- co wtedy będziecie pisać,aż strach się bać!
akasha / 83.30.205.* / 2009-05-30 11:25
ludzie gadajcy tutaj o propagandzie albo nie maja zbyt wysokiego wyksztalcenia (z pewnoscia nie ekonomicznego) albo powtarzaja cudze opinie. pomijajac fakt, ze nazwanie czegos propaganda w dzisiejszych czaasach jest po prostu modne...
Beck's / 83.29.233.* / 2009-09-17 15:19
a mnie sie czasem wydaje, ze polacy lubia sobie ponarzekac by...znalesc pretekst do picia alkoholu:D a dla mnie czeste szukanie pretekstu do picia to alkoholizm
Paweł79x / 95.108.6.* / 2009-05-30 12:27
niestety masz rację, poziom wiedzy makroekonomicznej Polaków jest naprawde niski, zaraz po Balcerowiczu Rostowski jest najlepszym ministrem finansów po 89 roku, strach pomysleć co by sie działo gdyby przy władzy w okresie światowego kryzysu był np PIS, Polacy narzekają, że zapowiadany był wzrost na poziomie ponad 3%, ale nie zdają sobie sprawy z siły oddziaływania tzw. efektu oczekiwać i samo spełniającego się proroctwa,....długo by pisać, konserwatywna polityka Rostowskiego w okresie silnego spowolnienia wydaje się być najlepszym rozwiązaniem
szron / 83.4.65.* / 2009-05-30 19:46
jesli 79 to twoj wiek to nie dziwi mnie twoje uwielbienie dla balcerowicza i rostowskiego. Nie mozesz pamietac jak w ciagu nocy rozwalil gospodarke, kladac ja na lopatki wysokimi stopami procentowymi. To co w czechach na slowacji i wegrzech jeszcze dlugo dzialalo i powoli zostalo sprywatyzowane u nas zostalo zalatwione blyskawicznie, I przejete przez obcy kapital lub cinkciarskie kolesiorstwo, lub po prostu zniszczalo i teraz na terenie kraju strasza opuszczone hale fabryczne i pgry. dla mnie obaj panowie naleza do grupki kolesiow pseudoliberalow, ktorzy na transformacji ustrojwej calkiem dobrze sie ustawili mimo ze na makroekonomii niewiele sie znali. Tak tak Pawelku.

Re: PKB Polski jedno z najlepszych na świecie

jakija / 89.78.253.* / 2009-05-29 16:48
PKB czy przyrost PKB? Ktoś tu chyba pojęcia myli.

Bananowy rząd - Bananowa propaganda

zorro25 / 89.228.69.* / 2009-05-29 16:48
Propaganda w stylu TVN. Gdybyśmy postraszyli że będzie np minus 3% to mielibyśmy jeszcze większy sukces.
Przypomnę, że miało być 3,5% wzrostu PKB r/r - tak więc mówienie o sukcesie jest najzwyklejszym ściemnianiem.
A to, że ten rząd "nic nie robi", to prawda. A czy to dobrze czy źle to już inna kwestia. Temu rządowi nic nie wychodzi więc może i lepiej, że nic nie robi.
polonek / 84.38.99.* / 2009-05-29 22:35
W calym roku mialo byc 3,5%, a 0,8% to dane za pierwszy kwartal.

Re: PKB Polski jedno z najlepszych na świecie

hahahahahahahahaha / 83.20.18.* / 2009-05-29 16:37
W innych krajach nikt nie rozsprzedaje majątku państwowego i pozbywa się ziemi ojczystej !!!
a ci to wszystko sprzedadzą .
bo jak jest kasa, to i ukraść się da :-))))
a za kilka latek bujajta się polaczki z niemieckich gruntów,
wy polskie terrorysty !!!!
aleksu / 2009-05-29 16:41 / Bywalec forum
to co napisałeś to rzeczywiście -hahahahahahahaha
hahahahahahaha / 83.20.18.* / 2009-05-29 16:47
przez łzy

Re: PKB Polski jedno z najlepszych na świecie

aleksu / 2009-05-29 16:35 / Bywalec forum
Ciekawe co teraz w orędziu powie wszechwiedzący prezydent. Napewno jest bardzo zaniepokojony obecną sytuacją i tym że rząd "nic nie robi" natomiast brat robi wszystko by było gorzej. Tych dwóch drobnych kombinatorów należy odsunąć od polityki, niech robią coś pożytecznego najlepiej jak zrobią prawo jazdy i zaczną wozić Kurskiego i Karskiego by więcej nie siadali za kierownicę.
taki tam / 87.205.69.* / 2009-05-29 16:42
natomiast brat robi wszystko by było gorzej.
Wiadomo wszystkim tuskolubom, że rządzi teraz Jarek, a nie Donald.
Ale jak Tusku zostanie już premierem, to:
"Już wkrótce Polacy zaczną wracać z emigracji, bo praca tu będzie się opłacać. Będą nas leczyć dobrze zarabiający lekarze i pielęgniarki, dobrze zarabiający nauczyciele będą uczyć nasze dzieci, dobrze zarabiający policjanci będą dbać o nasze bezpieczeństwo.
Przy polskich drogach wyrosną nowoczesne stadiony i pływalnie. Czy to możliwe? Udało się w Irlandii, dlaczego ma nie udać się w Polsce? Przecież Polacy to wielki i mądry naród. Polskę też stać na swój cud gospodarczy."
aleksu / 2009-05-29 18:08 / Bywalec forum
Za dużo jeszcze jest "taki tam" i jemu podobnych, którzy nic nie robią i narzekają. Mnie żyje się o niebo lepiej jak za czasów IVRP. I TV takżę można oglądć bez ryzyka zobaczenia Ziobry, Kurskiego czy Leppera i sądzę że większość tam ma więc IVRP bye.
Greeder / 213.199.198.* / 2009-05-30 15:52
Ojej, to wszechwiedzący jeszcze-nie-premier głosząc swoje obiecanki cacanki nie wiedział, że "karły reakcji" nie będą wspierać jego szlachetnych dążeń z całego serca? Znaczy się, jego program opierał się na założeniu, że jak go wybiorą to "taki tam" i reszta polskiego społeczeństwa weźmie się w końcu do roboty? (bo wiadomo, od '89 tylko bąki zbija). Oświeć nas jeszcze.
taki tam / 87.205.69.* / 2009-05-29 20:25
Mnie żyje się o niebo lepiej jak za czasów IVRP
No tak. Jakby przeprowadzili porządną lustrację, to z pewnością żyło by ci się gorzej.
hahahahahahaha / 83.20.18.* / 2009-05-29 16:50
"Polacy", "nasze" = "Tusk i kolesie", "Tuskowe i jego kolesi" :-((((

Re: PKB Polski jedno z najlepszych na świecie

lexx / 194.114.151.* / 2009-05-29 16:30
chyba nie wierzycie w te brednie co wam GUS wciska, przecież to jest liczone zupełnie inaczej jak to się robi na całym świecie inne kraje uczciwe w swych statystykach podają może i gorzką prawdę, ale to lepiej jak propaganda sukcesu w której Polacy są mistrzami i to już od dawna i jeszcze jest żałosne, żeby pouczać inne kraje które od zarania są gospodarkami wolnorynkowymi i nigdy w swojej historii nawet nie wąchały socjalizmu lub komuny
Ob-Server / 83.5.243.* / 2009-05-30 08:43
A pokaż mi prawdziwa gospodarkę wolnorynkowa na świecie całkowicie wolną od ingerencji państwa i polityków?!

Re: PKB Polski jedno z najlepszych na świecie

mirek3011 / 2009-05-29 14:33 / Tysiącznik na forum
W ubiegłym roku w Afryce było 25 krajów, w których wzrost przekraczał 5 proc. W tym roku
liczba ta wzrośnie do 31 państw. Zwiększy się także liczba krajów, w których wzrost PKB
mieści się w granicach 3 – 5 proc. (w 2007 r. – 13, w 2008 r. – 16).
Źródło : Rzeczpospolita

Szkoda że w tym rankingu nie uwzględniono państw afrykańskich do których Polska się zalicza
[Ten komentarz został zgłoszony do usunięcia przez 1 osobę - ksaniak.]
KAP / 2009-05-29 15:17 / Tysiącznik na forum
a w Zimbabwe maja lokaty oprocentowane na parenascie tysiecy % . to jest dopiero czad...
FirezeuG / 2009-05-29 14:38 / Tysiącznik na forum
Mam wrażenie że już to napisałeś w komentarzach więc w jakim celu się powtarzasz ?
mirek3011 / 2009-05-29 14:45 / Tysiącznik na forum
W celu edukacyjnym abyśmy czasami nie weszli w samozadowolenie i uwierzyli w "cuda"

Re: PKB Polski jedno z najlepszych na świecie

andowc / 83.5.113.* / 2009-05-29 14:26
Złote "przeboje" socjalizmu.
Mazowsze - "Ukochany kraj"

http://szasad.wrzuta.pl/audio/3xc26iYC7p6/mazowsze_-_ukochany_kraj
andowc / 83.5.113.* / 2009-05-29 19:46
Autor słów,- Gałczyński Konstanty Ildefons
Autor muzyki,- Sygietyński Tadeusz

Re: PKB Polski jedno z najlepszych na świecie

toj / 79.186.231.* / 2009-05-29 14:07
frustracje PISowczyków z tego powodu nie znają granic..niestety
Cóż! To tylko potrafią.

Re: PKB Polski jedno z najlepszych na świecie

pletwonogi / 83.5.54.* / 2009-05-29 14:03
.... eeee tam...idzie gore niech idzie a Balcerowicz(przepraszam Rostowski) musi odejsc:)
taki tam / 87.205.69.* / 2009-05-29 14:29
Tuskoluby nie odróżniają pójścia w górę od bycia na plusie?
Czemu tu się dziwić.

Re: PKB Polski jedno z najlepszych na świecie

MN4 / 217.96.42.* / 2009-05-29 13:55
He he 121 komentarzy. Ale numer. Niektórzy nawet pod zminionymi nickami.

PKB w linii prostej w dol za rzadow PO

Kierrro / 77.56.108.* / 2009-05-29 13:53
Nalezy zwrocic uwaga na to, ze za czasow rzadow Donka i kolesi PKB idzie systematycznie w dol
zniesmaczowny / 95.48.73.* / 2009-05-29 14:49
zwróć uwagę najpierw na swoją głupotę bo widać u ciebie zaburzenia inteligencji poznawczej, rodzę nad tym popracować, a później się wypowiadać,!!!!!
KAP / 2009-05-29 14:30 / Tysiącznik na forum
PO winna kryzysowi w USA ?-:)
nie / 77.114.230.* / 2009-05-29 14:12
.... i to calemu swiatu. nie ma co majom chlopcy krepe.
KAP / 2009-05-29 15:18 / Tysiącznik na forum
to warto na nich glosowac. moga wszystko -:)

Brawo PO!!!!

Wprowadzić euro! / 79.187.163.* / 2009-05-29 13:46
Brawo Polacy! Dobrze, ze rząd nie dał sie populistom i nie zadłużył na maksa naszego kraju. Czekam tylko na kolejne wybory za 1,5 roku a potem do Parlamentu za 2 lata i wtedy powiemy baju baj pis... :)
polki / 77.56.108.* / 2009-05-29 13:56
W tym czasie, o ktorym mowisz, to jesli chodzi o PO, to bedzie znajdowac sie w sytuacji LPR albo SO. Ludzie beda wtedy dokladniej wiedziec jak rzadzi partia kolesi.
FRC / 79.186.122.* / 2009-05-29 15:08
Chodźby Tusku z towarzsyszami nakradli, nakombinowali, naprzekupywali itp. to i tak ich wole niż Kaczory z Ziobrem. Sorry, ale nie mam zamiaru znowu żyć w PRLu.
hahahahahahhahahjah / 83.20.18.* / 2009-05-29 17:23
FRC, pełna micha, to jest sens twojego żywota ???
włazić do tyłka temu, co da michę ????

a honor i uczciwość ?
taki tam / 87.205.69.* / 2009-05-29 15:17
Złodziej złodzieja zawsze popiera.
Wprowadzić euro! / 79.187.163.* / 2009-05-29 14:02
pomarzyć o powrocie PISu do władzy, dobra rzecz... :)

Re: PKB Polski jedno z najlepszych na świecie

HubertMikol / 62.121.112.* / 2009-05-29 13:46
Dane Poslki sa wg. GUS, reszty wg. eurostat. Eurostat obetnie ten wynik w dół zapewne.
FirezeuG / 2009-05-29 13:48 / Tysiącznik na forum
Według eurostatu wychodzi 0,4 co nadal daje plus :)

Kampania wyborcza PO

GG355 / 89.125.10.* / 2009-05-29 13:41
kłamstwa i tylko kłamstwa

Kampania money dla PO jest żałosna

Benny222 / 89.125.10.* / 2009-05-29 13:38
gdy ten kraj upadnie pójdziecie na dno razem ze złodziejami i kłamcami z PO
nie / 77.113.9.* / 2009-05-30 13:00
to ze kraj upadnie to nic , byli by razem z po upad. patryota to nie ten kturemu lerzy na serdcu dobro polski a ten komu partja najdrozsza.
KAP / 2009-05-29 15:20 / Tysiącznik na forum
zapomniales wpisac "nareszcie upadnie"

Zły tytuł!

Robert M. / 83.142.207.* / 2009-05-29 13:08
Tytuł artykułu jest fałszywy w 100%. Bo czy to nasz PKB na pewno jest jednym najlepszych na świecie czy dynamika jego zmian? Myślę że wielu z nas wolałoby aby Polska miała malejący o 2% PKB na poziomie Niemiec czy Wielkiej Brytanii niż ten obecny o 2% rosnący. Nie mylcie wartości względnych i bezwzględnych. No, chyba że ten tytuł miał być kontrowersyjny, zachęcający do lektury. Ale tak czy siak jest niesie fałszywy przekaz.
Mimo tego cieszę się że jest jakiś pozytyw w tych trudnych czasach.
:)))))))))))) / 193.109.244.* / 2009-05-29 15:46
Przynajmniej jeden mądry komentarz :)
studentMIM / 2009-05-29 13:20 / Tysiącznik na forum
Dla większości ludzi ten przekaz nie jest fałszywy, gdyż utożsamiają PKB z jego wzrostem.
maxymili / 2009-05-29 13:19 / Tysiącznik na forum
Trafna uwaga :) ale w potocznej mowie zwykło się używać określenia PKB w znaczeniu zmiana PKB. Faktycznie błędnie ale zwyczajowo.
W tej sytuacji nie ma co kopać po kostkach autora tekstu.
Nie ma też co ukrywać, że brakuje nam 30 lat intensywnego wzrostu gospodarczego do nadrobienia strat jakie dzielą nas i Niemcy przy zachowaniu obecnej pasywnej polityki gospodarczej Niemiec.

Re: PKB Polski jedno z najlepszych na świecie

best / 2009-05-29 13:06
Ktoś mówił o tej nowej wyspie kilka miesięcy temu a inni się
śmiali...
Aloha Wyspiarze - Polska, Cypr i Malta tylko na plusie... :-)

Niemcy -6,7 a Polska +0.8 - 7,5 % różnicy !!!
2 lata temu Niemcy 4% a Polska 6.7% - 2.7% różnicy...słabo
???

ps. W których latach zbliżamy się bardziej do Państw
zachodnich oceńcie sami ..... :-)
maxymili / 2009-05-29 13:22 / Tysiącznik na forum
Otóż to :D
Ale sam wolał bym Polska 8% Niemcy 6% i doganiać ich dłużej a rozwijać się szybciej. Ale dogonienie Niemiec jest dla Polski sprawą strategiczną i godną wyrzeczeń.

Re: PKB Polski jedno z najlepszych na świecie

gienas1 / 2009-05-29 13:03
widać, że autorowi tekstui trudno jest połączyć niektóre fakty.
proponuję, by rozważył sytuację Niemiec, czy też każdego kraju strefy euro po deprecjacji EUR do gąównych walut o tyle co osłabił się PLN. Czy wtedy też mieliby aż taki spadek PKB ? A może jednak notowali by jego zwiększenie?

Co by nie mówić, forum jest obciążone POpapranym myśleniem i przedstawianiem jedynej i najprawdziwszej POprawdy.

POprawcie swoje funkcje myślowe !!!

Re: PKB Polski jedno z najlepszych na świecie

man13 / 2009-05-29 13:02 / Tysiącznik na forum
Jak widać Rostkowski mmiał znowu rację. Brawo.....

Re: PKB Polski jedno z najlepszych na świecie

Jarosław K. / 157.25.157.* / 2009-05-29 12:54
D... blad! A tak liczyłem, że będzie gorzej. Chyba za mało z bratem na mszę daliśmy.

Aż strach pomyslec jak byli bysmy daleko gdybyśmy nie mieli GŁĄBA za ministra finansów!

ikamidanantor 678 / 83.10.243.* / 2009-05-29 12:47
Po prostu - druga Irlandia - prawda Rudy?
[Ten komentarz został zgłoszony do usunięcia przez 1 osobę - ksaniak.]

Aż strach pomyśleć jak byli bysmy daleko gdyby ministrem finansów nie był GŁĄB!

kabeks kleks / 83.10.243.* / 2009-05-29 12:45
Po prostu druga Irlandia - Prawda Rudy?

Re: PKB Polski jedno z najlepszych na świecie

Mr Bear / 217.98.12.* / 2009-05-29 12:43
No to zdrówko Panie Rostowski (na zdjęciu) i oby było tylko lepiej. Jeśli złotówka się nie skoryguje, a może nawet dalej się umocni, to będzie dobrze.

Re: PKB Polski jedno z najlepszych na świecie

strzelec / 2009-05-29 12:43 / Bywalec forum
To jest bardzo niedobra prognoza dla PiS przed nadchodzącymi wyborami do Euro Parlamentu. Prezydent PiS dwoi się i troi szukając haków na PO nawet przygotował spotkanie TAJNE no bo przeciesz bez ministra Rostowskiego. Najlepiej obgadywać poza plecami.
vetoslawklamczynski / 2009-05-29 12:46 / Bywalec forum
Ja się nawet czworzę. :)

VK

Re: PKB Polski jedno z najlepszych na świecie

Joł / 212.2.96.* / 2009-05-29 12:41
> Nasza waluta wyraźnie rośnie po
> opublikowaniu danych przez GUS

Rośnie od rana a nie po publikacji GUS. Rośnie od trzech miesięcy od połoy 28-ego lub 29 każdego miesiąca. Widać do 28-ego rozliczają opcje. Po tym terminie banki odpuszczają z osłabianiem złotego do 15-ego. Potem ponownie podciągają. Cykl będzie trwał dotąd, aż wydoją wszystjkich, których mają na celowniku. Operacja była planowana od pięciu lat i jak widać idzie zgodnie z planem.

PRZESTAŃCIE WRESZCIE PISAĆ, ŻE KURS ZŁ ZALEŻY OD SYTUACJI GOSPODARCZEJ. JEŚLI TAK, TO NASZA WALUTA POWINNA BYĆ NA POZIOMIE Z CZERWCA 2006. DLACZEGO NIE MOŻECIE TEGO POJĄĆ?
Mr Bear / 217.98.12.* / 2009-05-29 12:48
Masz rację, ale trochę zależy.
strzelec / 2009-05-29 12:46 / Bywalec forum
Bo cięszko tłumaczyć takie sprawy jak ekonomia i gospodarka komuś z twoimi kwalifiakcjami :). Zwróć uwagę na jedno GURU ekonomi że odkąd oddzielono Złotówkę od forinta nastąiło umocnienie naszej waluty. Więcej nie będe Ci tłumaczył bo się możesz przegrzać :)
Joł / 212.2.96.* / 2009-05-29 13:19
Nie wiem skad znasz moje kwalifikacje. Może jesteś jasnowidzem?

Kto niby oddzielił zł od forinta? Wierzysz portalom, że ktoś niby nagle dostrzegł różnicę? Wierzysz portalom, że nieświadomi "inwestorzy" panicznie sprzedawali co się da i nie odróżniali co sprzedają?
-s / 217.113.228.* / 2009-05-29 12:55
oj bardzo cięszko, zwłaszcza jak ortografii się nie zna, to jak można znać się na ekonomii
strzelec / 2009-05-29 12:57 / Bywalec forum
POLONISTA się odezwał z Cymańskim w jednej ławce siedziałeś :)

Wirtualny kraj zdrowia i dobrobytu.

dokturek / 80.144.30.* / 2009-05-29 12:27
Lipna propaganda dla nieukow ekonomicznych, a w rzeczywistosci kryzys od wiekow i marne perspektywy dla prowincji europy na najblizsze lata.

Re: PKB Polski jedno z najlepszych na świecie

eurypides / 79.188.238.* / 2009-05-29 11:54
a wizytówką Platformy na samorządowej ochocie jest gminna spólka GGKO !
juz gorszych nie ma !
portal gazeta.pl

Re: PKB Polski jedno z najlepszych na świecie

tabu / 79.185.174.* / 2009-05-29 11:45
TO DLACZEGO NIE JESTEŚMY JEDNYM Z NAJBOGATSZYCH PAŃSTW NA SWIECIE PANIE MINISTRZE?!!!!!!!!!!!!!!!,.
sabu / 80.54.54.* / 2009-05-29 13:06
Bo to panstwo jest pelne takich ludzi jak ty...
Miś K / 79.190.1.* / 2009-05-29 12:30
no masz racje - lipnie to nazwali - przyrost PKB jest jeden z najlepszych na świecie - największe PKB mają USA, Chiny, Niemcy, Japonia - nie pamiętam czy dokładnie w tej kolejności.
FirezeuG / 2009-05-29 12:48 / Tysiącznik na forum
jak widać z tabelek to ma on znak "-" przed wartością.
Trzeba więc dopisać "największe ujemne "PKB mają USA, Chiny, Niemcy, Japonia
FirezeuG / 2009-05-29 12:57 / Tysiącznik na forum
Chociaż to jeszcze nie jest całkowicie potwierdzone :)
taki tam / 87.205.69.* / 2009-05-29 14:17
Miś ma rację.
FirezeuG / 2009-05-29 14:34 / Tysiącznik na forum
a w czym dokładnie ?
taki tam / 87.205.69.* / 2009-05-29 14:40
W tym, że tobie się myli PKB jego wzrostem.
FirezeuG / 2009-05-29 14:47 / Tysiącznik na forum
Proponuję przeczytać całość postów, ale dla przyspieszenia wklejam cytat:

"2009-05-29 13:19:47 | maxymili [ Bywalec forum ]
Trafna uwaga :) ale w potocznej mowie zwykło się używać określenia PKB w znaczeniu
zmiana PKB. Faktycznie błędnie ale zwyczajowo."

Można to opisywać dokładniej czyli "zmiana PKB", tylko czy to zmienia rozumienie przez wszystkich tego skrótu?
taki tam / 87.205.69.* / 2009-05-29 14:57
Proponuję dokładnie przeczytać co napisał Miś K.
FirezeuG / 2009-05-29 15:19 / Tysiącznik na forum
Właśnie dlatego zacytowałem część innego posta.
Zauważ że większość ludzi przez PKB rozumie jego zmianę a nie samą wysokość wyrażoną finansowo. Jeśli trzymać się definicji to faktycznie popełniłem błąd, ale jeśli trzymać się określeń obiegowych (tak jak w przypadku słów "auto" do słowa "samochód") to racje mam ja:)
anty_tabu / 213.17.201.* / 2009-05-29 12:30
Jak nie znasz odpowiedzi na to pytanie to stań przed lustrem. Tam znajdziesz odpowiedź: bo mamy takich ludzi jak ten, którego zobaczysz w lustrze. W lustrze zobaczysz nieuka, debila i człowieka o ptasim móżdżku z dostępem do internetu.
TomBec / 82.0.230.* / 2009-05-29 13:35
Może trochę więcej kultury, skąd ta agresja... A z lustrem masz rację.
anty_tabu / 213.17.201.* / 2009-05-29 14:09
Przepraszam, jestem porywczy jak czytam głupoty.
best / 2009-05-29 12:20
Ktoś mówił o tej nowej wyspie kilka miesięcy temu a inni się śmiali...
Aloha Wyspiarze - Polska, Cypr i Malta tylko na plusie... :-)
Niemcy -6,7 a Polska +0.8 - 7,5 % różnicy !!!
2 lata temu Niemcy 4% a Polska 6.7% - 2.7% różnicy...słabo ???

ps. W których latach zbliżamy się bardziej do Państw zachodnich oceńcie sami ..... :-)
jliber / 2009-05-29 12:19 / Tysiącznik na forum
To wzrost PKB a nie PKB.
LaVega / 2009-05-29 11:54 / portfel / Bywalec forum
Poniewaz odrabiamy 45 lat zastoju finansowego i tłumienia prywatnej inicjatywy..
Krakowa w rok nie wybudowano panie/i tabu
KAP / 2009-05-29 11:51 / Tysiącznik na forum
np, bo mielismy ZygmuntaIII Waze, dwie wojny swiatowe a potem PRL.
aquariuss / 83.11.235.* / 2009-05-29 12:16
a teraz Watykan :(

jeden przykład, dzisiejsza afera gruntowa z KK na dolnym śląsku, szukajcie szybko niusów bo nie długo cenzura wymaże info o tym :)
KAP / 2009-05-29 12:21 / Tysiącznik na forum
polecam tez zatarg wokól prezydenta krakowa i komisji ds zwrotu mienia kosciolowi. wszyscy leza krzyzem przed purpura.

Re: PKB Polski jedno z najlepszych na świecie

yuki / 150.254.212.* / 2009-05-29 11:18
Czy ktoś mi może wyjaśnić, dlaczego niektórzy forumowicze zrobią wszystko, żeby tylko zdeprecjonować jakiekolwiek pozytywne fakty dotyczące Polski?
Gdzie w tym sens?
antypis / 89.77.248.* / 2009-05-29 11:30
Bo im lepiej tym gorzej? Bo tak pan prezes kazał? Bo Polak jak nie narzeka i nie opluje nie jest Polakiem?
taki tam / 87.205.69.* / 2009-05-29 11:46
Bo im lepiej tym gorzej?
Tobie jest oczywiście coraz lepiej, bo tak jest napisane w artykule. Prawda?
KAP / 2009-05-29 11:52 / Tysiącznik na forum
ja sie patrze na wystepy PiS to mi jest coraz gorzej... na szczescie jest aviomarin -:)
taki tam / 87.205.69.* / 2009-05-29 12:06
No widzisz ile mamy obecnie problemów przez rządy PiS?
Nic się nie martw, jak PO dojdzie do władzy, to:
"Już wkrótce Polacy zaczną wracać z emigracji, bo praca tu będzie się opłacać. Będą nas leczyć dobrze zarabiający lekarze i pielęgniarki, dobrze zarabiający nauczyciele będą uczyć nasze dzieci, dobrze zarabiający policjanci będą dbać o nasze bezpieczeństwo.
Przy polskich drogach wyrosną nowoczesne stadiony i pływalnie. Czy to możliwe? Udało się w Irlandii, dlaczego ma nie udać się w Polsce? Przecież Polacy to wielki i mądry naród. Polskę też stać na swój cud gospodarczy."
olśnienie / 195.35.80.* / 2009-05-29 13:56
Skoro tak to tak:
Te wszystkie obietnice były by spełnione, gdyby nie kryzys finansowy na świecie, który nadzsedł wraz z rządami konusów...
Idąc Twoim tokiem rozumowania właśnie PIS jest przyczyną niespełnionych obietnić PO, bo popsuł koniunkture na świecie...
Aha i jeszcze odpowiada za koklusz...
FirezeuG / 2009-05-29 14:00 / Tysiącznik na forum
I oczywiście gradobicie :):):):)
stajon / 79.191.32.* / 2009-05-29 12:39
Dziękuję Bogu za wiele rzeczy, a najbardziej za to, że NIE MAMY rządu PIS.
KAP / 2009-05-29 12:34 / Tysiącznik na forum
a doszlo tak na prawde do wladzy? ciekawe jak zrobisz jakies powazne reformy bez weta brata nawiedzonego Jarka? Poza tym jest kryzys , wiec zdajesie to nieco zmienia priorytety. zwlaszcza ze PiS nie przygotowal zapasów na sytuacje awaryjna a na dodatek jeszcze obsadzil sobie szfa NBP specjalista od strunobetonu wyrazajac w ten sposób swoje pojecie o ekonomii rodem z pracy doktorskiej brata Jaroslawa. Wiec cich PiSor5ku i do Kurskien norki zmiataj cwiczc tam ekonmie na czrnym ludzie. pa.
DESPERADO$ / 212.108.90.* / 2009-05-29 12:13
DO TAKICH TAM. TO NIEUNIKNIONE ZE BĘDZIEMY WIĘCEJ ZARABIAĆ- TYLKO KWESTIA KIEDY. I NIE BĘDZIE TO ZASŁUGA ANI PO ANI PIS TYLKO NAS SAMYCH - KRAJ SIĘ ROZWIJA W JAKIŚ SPOSÓB, STANDARD ŻYCIA WZRASTA, POTRZEBY WZRASTAJĄ, WIEC NA NIC SKOMLENIE
vetoslawklamczynski / 2009-05-29 11:21 / Bywalec forum
Tu nie ma sensu - to jest zwykła zawiść, zazdrość, niechęć, patrzenie na wszystko z negatywnego i niskiego punktu widzenia.

VK
taki tam / 87.205.69.* / 2009-05-29 11:31
Niech żyje propaganda!
Precz z wątpliwościami!!!
Mamy najlepszy rząd na świecie, który nie robi reform w obawie, żeby Prezydent nie zawetował i to nam gwarantuje sukcesy w tym trudnym okresie kryzysu.
__vi__ / 85.221.231.* / 2009-05-29 11:49
Wzrost gospodarczy w tej chwili to sukces. Nie jest to sukces rządu czy prezydenta, ale nasz - zwykłych ludzi, którzy pracują, którzy nie boją się brać kredytów, zakładać działalności gospodarczej itd.
Politycy korzystają tylko ze wzrostu, którzy wypracują ludzie -> jest więcej kasy, to mogą sobie kupić samolot, zorganizować bal, więcej przekrętów zrobić itd.

To, że Rostowski występuje tak jakby on sam ten wzrost wypracował to inna sprawa. Tak samo robił Kaczyński i tak samo będą robili inni.
FirezeuG / 2009-05-29 11:45 / Tysiącznik na forum
Tą kwestię może ci śmiało wyjąsnić vetoslawklamczynski :)
Oczywiście jako osoba wiedząca z pewnego źródła ;)

Co do zmian/reform to sytuację można było śledzić na bierząco jeszcze końcówką zeszłego roku więc może nie kombinuj w tej materii.
taki tam / 87.205.69.* / 2009-05-29 11:48
Tajemniczość wypowiedzi FurezueGa ma za zadanie wprowadzić elementy magii na forum?
A może jakieś konkrety na temat przełożenia działalności rządu na obecny wzrost PKB?
FirezeuG / 2009-05-29 11:55 / Tysiącznik na forum
Rozumiem że nie pamiętasz już projektu który mógł przynajmniej częściowo zniwelować sprawę nieszczęsnych opcji walutowych w firmach?
Mimo że pomysłu nie popierałem to i tak się pojawił.Przecież mógł wpłynąć pozytywnie na wynik PKB w całym tym roku, niestety został ubity na wejściu przez wspomnianego powyżej z racji politycznych a nie gospodrczych.
Taka mała dawka Czary-Mary odemnie.
taki tam / 87.205.65.* / 2009-05-30 08:19
Piszesz jak twój Duce: "przecież mógł". Ty oczywiście pomysłu nie popierałeś, ale był GUT.

Re: PKB Polski jedno z najlepszych na świecie

ala3 / 57.67.141.* / 2009-05-29 11:16
Jak czytam te dyrdymały czarnowidzących nieudaczników
którzy powinni paść krowy na pastwiskach a nie siedzieć w internecie, to mam dla nich radę jedźcie do tych Niemiec i dalej, zobaczycie ten dobrobyt tam z bliska a nie przez szybkę.
taki tam / 87.205.69.* / 2009-05-29 11:33
Nieprzypadkowo Niemcy wybierają się już masowo do Polski, a mapa na spocie PO nie uwzględnia już nawet Szczecina. Tak im tam źle, że przenoszą się masowo do nas.