Na skróty
Region kurpiowski
2008-02-07 13:00

Region kurpiowski

Region kurpiowski

Region kurpiowski oczaruje nas przyrodą i motywami ludowymi. Kulturę tego regionu poznamy zwiedzając lokalne muzea i skanseny. Istnieje też możliwość uczestniczenia w kurpiowskich obrzędach co daje okazję poznania miejscowych zwyczajów.

W Ostrołęce, w zabytkowym klasycystycznym budynku Starej Poczty, mieści się Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Wśród ekspozycji stałych uwagę przyciąga wystawa strojów kurpiowskich i dział poświęcony bitwie pod Ostrołęką w 1831 r. z wojskami rosyjskimi. Jej przebieg ukazuje szczegółowa makieta pola walki. W oddzielnym saloniku znajdują się pamiątki po pochodzącym z Ostrołęki pisarzu - Wiktorze Gomulickim, autorze ,,Wspomnień niebieskiego mundurka", oraz prezentowana jest sztuka polska z 1. połowy XX w.
Muzeum Kultury Kurpiowskiej, pl. gen. J. Bema 8, 029 764 54 43, 10.00-16.00 (wt., czw.), 10.00-18.00 (śr., pt.), 10.00-14.00 (sb.-nd.), bilet normalny 3 zł, ulgowy 2 zł, w niedzielę wstęp bezpłatny

W Myszyńcu, który bywa określany stolicą regionu kurpiowskiego, w ostatnią niedzielę sierpnia jest organizowane Miodobranie Kurpiowskie: widowisko obrzędowe Podbieranie Miodu, występy artystyczne zespołów regionalnych i wystawy rękodzieła ludowego. Hodowcy pszczół oferują świeży miód, a gospodynie pyszne wypieki. W miasteczku zachowało się trochę drewnianej zabudowy, a w centrum dominuje XX-wieczny kościół, wewnątrz dekorowany polichromiami z motywami kurpiowskimi. Obok stoi dzwonnica, uważana za najpóźniejszy przykład gotyku na Mazowszu. Lasy na południe od Myszyńca są pozostałością wielkiego kompleksu w dolinie Narwi zwanego Puszczą Zieloną; w zamierzchłej przeszłości należały do książąt mazowieckich. Dominującym drzewem jest tu sosna, a od lata do późnej jesieni lasy obfitują w grzyby.

Skansen kurpiowski w Nowogrodzie
Skansen kurpiowski w Nowogrodzie
Skansen w Nowogrodzie, pięknie położony na skarpie Narwi, naprzeciw ujścia do niej Pisy, prezentuje tradycyjne budownictwo kurpiowskie, m.in. wiatrak, młyn wodny, olejarnię, spichrze i kuźnię oraz urządzenia związane z bartnictwem i rybołówstwem. Najstarsze obiekty mają ponad 200 lat. W chatach jest prezentowane tradycyjne wyposażenie. W karczmie można skosztować regionalnych potraw, w tym piwa kozicowego - lekko sfermentowanego napoju z owoców jałowca. Do miasta warto wybrać się też na czerwcowe Dni Kultury Kurpiowskiej poświęcone obyczajom regionu.
Skansen Kurpiowski, ul. Zamkowa 25, 086 217 55 62, IV-VI i IX-XI 8.00-16.00 (pn.-sb.), 10.00-17.00 (nd.), VII-VIII 10.00-18.00, bilet normalny 6 zł, ulgowy 4 zł, spacerowy 2,5 zł

Niedziela Palmowa we wsi Łyse na Kurpiach Zielonych słynie z barwnej procesji kościelnej oraz konkursu na najładniejszą palmę. Wykonane z pręta leszczynowego oplecionego roślinnością leśną i kwiatami mają nawet ponad 10 m wysokości. Konkursowi towarzyszą występy zespołów kurpiowskich oraz festyn. Przy okazji na licznych straganach spróbować można regionalnych specjałów, do których należą: rejbak, fafernuchy, piwo kozicowe, różne odmiany chleba, i kupić wyroby twórców ludowych, w tym małe palemki lub wycinanki. Stragany są również wizytówką regionu i prezentują: rzeźby, wyroby z wikliny, rękodzieło; można też uzyskać informacje o wypoczynku w kwaterach agroturystycznych.

Giełda na żywo

Śnieżka rekomenduje wypłatę dywidendy

Zarząd spółki chce wypłacić 2,5 zł na akcje.

Giełda na żywo

PGNiG chwali się poziomem sprzedaży gazu

Spółka podała równiż, że wolumen wydobycia gazu ziemnego wyniósł w pierwszym...

Giełda na żywo

Zapasy ropy w USA wzrosły

Wzrost wynosi 2,6 procent.

W Kadzidle w trzecią niedzielę czerwca wszyscy widzowie stają się mimowolnymi gośćmi widowiska plenerowego Wesele Kurpiowskie, przedstawiającego tradycyjny obrzęd weselny. Można wtedy skosztować potraw i potańczyć z uczestnikami wesela. Ciekawostką jest fakt wykorzystania przez Tadeusza Sygietyńskiego, gdy tworzył Zespół Pieśni i Tańca ,,Mazowsze", niektórych kurpiowskich pieśni. We wsi zajrzeć trzeba też do Zagrody Kurpiowskiej, ukazującej sprzęty, meble i życie codzienne dawnych Kurpiów. Przewodnik pochodzi z rodziny, która mieszkała właśnie w tym obejściu.
Zagroda Kurpiowska, ul. Trasa Mazurska 2, 029 761 82 00, 10.00-17.00 (wt.-nd.)

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Podobne artykuły
Powiązane tagi
Najnowsze w Money.pl