Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Europejski przemysł ostro przyśpieszył. Tak dobrze nie było od pięciu lat

6
Podziel się:

Tak dobrze jak teraz w przemyśle strefy euro nie było od maja 2011 roku. Badania IHS Markit wykazały, że już nie tylko w Niemczech, ale i we Francji przemysł nabrał rozpędu. Kadencja prezydenta Hollande’a zbliża się ku końcowi i gospodarka wyraźnie się z tego ucieszyła.

Europejski przemysł ostro przyśpieszył. Tak dobrze nie było od pięciu lat
(Hermann Bredehorst)

Tak dobrze jak teraz w przemyśle strefy euro nie było od maja 2011 roku. Badania IHS Markit wykazały, że już nie tylko w Niemczech, ale i we Francji przemysł nabrał rozpędu. Kadencja prezydenta Hollande'a zbliża się ku końcowi i gospodarka wyraźnie się z tego korzysta.

Firma analityczna IHS Markit przedstawiła wstępne wyniki badań europejskiej gospodarki za grudzień. Indeks PMI, który powstaje na podstawie ankiet menadżerów do spraw zakupów w firmach, wskazał niewidziany od maja 2011 roku wzrost przemysłu strefy euro.

Indeks PMI, który poziom neutralny ma na poziomie 50 pkt., w przemyśle strefy euro w grudniu miał wartość, której nie spodziewali się najbardziej optymistyczni analitycy. 54,9 punktu to dużo powyżej wartości z poprzedniego miesiąca i tej oczekiwanej przez rynek (53,7 pkt.). Ostatnio tak dobrze gospodarka największych krajów Europy kontynentalnej wyglądała w maju 2011 roku, czyli pięć i pół roku temu.

Motorem wzrostu są oczywiście Niemcy, dla których 55,5 pkt. to najwyższe notowanie od lutego 2014 roku. Ekonomiści przewidywali przyśpieszenie w grudniu, ale nie aż tak duże, tj. prognozowali poziom PMI 54,5 pkt., w porównaniu z 54,3 pkt. w listopadzie.

Zgłaszany jest znaczny wzrost nowych zamówień eksportowych zarówno z Europy, Azji, jak i USA. Ten trend może przełożyć się na naszą gospodarkę, silnie powiązaną z niemiecką jako podproducent, m.in. dla motoryzacyjnych gigantów. Przedsiębiorcy zza naszej zachodniej granicy informują tylko o problemach z rosnącymi cenami surowców, czyli ropy i stali. Firmy podniosły przez to ceny swoich produktów najwyżej od lipca 2011 roku.

Hollande odchodzi, gospodarka się cieszy

Tym razem o tym, że aspiruje do pozycji przemysłowego lidera Unii przypomniała sobie Francja. Pod koniec prezydencji Francoisa Hollande'a, która naznaczona była zmaganiem się z gospodarką, zadziwiającymi pomysłami podatkowymi i w rezultacie jednymi z najsłabszych wyników gospodarczych w Europie, gdy prezydent powoli pakuje walizki, przemysł nabrał nagle wiele optymizmu.

PMI dla przemysłu Francji na poziomie 53,5 pkt. jest najwyższy od maja 2011 roku. W dodatku analitycy nie doszacowali tempa zmian. Prognozowali średnio zaledwie 51,9 pkt. przy 51,7 pkt. w poprzednim miesiącu.

Firmy produkcyjne zaczęły zatrudniać pracowników najszybciej od pięciu i pół roku, a właśnie zatrudnienie było czynnikiem, z którym władza sobie nie radziła.

Może to być przypadek, a może i skutek końca rządów Hollande'a, było nie było przedstawiciela Partii Socjalistycznej. Nowa władza według sondaży powinna być dużo przychylniejsza biznesowi - liderem jest lider Republikanów Francois Fillon, który w drugiej turze zmierzy się prawdopodobnie z szefową Frontu Narodowego Maryną Le Pen.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
wert
7 lat temu
to moze by tak u nas Radziwill odszedl- to sluzba zdrowia przespieszy
Antypis
7 lat temu
Kiedyś mnie uczono przyspieszył ale teraz takie czasy, pochwała nieuctwa i ignorancji. Więc jak już sobie przyszłem tak sobie poszłem.
stan
7 lat temu
Pokażcie w końcu kto odniósł korzyści z lokat w tej piramidzie. Kto zdążył wycofać kasiorę z zyskami. ślady po przelewach bankowych zostały. Złota nikt nie ukradł, bo go nie było. Oprócz syna Tuska ktoś jeszcze wycofał oszczędności. Kto miał zamiar przejąć PZL LOT skoro około 60 mln zł Ambergold utopiło na obniżenie jego wartości.
yeweils
7 lat temu
to znaczy przyspieszył ten przemysł którego jeszcze nie wyrzucono do Chin czy też przyspieszyły fabryki w Xindangu??????????
franio
7 lat temu
"Kadencja prezydenta Hollande'a zbliża się ku końcowi i gospodarka wyraźnie się z tego korzysta." Czyli Franciszek na czyjeś polecenie blokował gospodarkę francuską? Pewnie Kaczyński. On jest winien wszystkiemu, zawsze i wszędzie. Poprzecie mnie - lubię być w większej grupie.