Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Hakerzy zablokowali strony szwedzkiego rządu. Zemsta za ACTA

0
Podziel się:

Hakerzy powiązani z grupą Anonymous zaatakowali w sobotę stronę internetową szwedzkiego rządu.

Hakerzy zablokowali strony szwedzkiego rządu. Zemsta za ACTA
(EPA/PAP)

Hakerzy powiązani z grupą Anonymous, określający siebie na Twitterze jako CyberForce, zaatakowali w sobotę stronę internetową szwedzkiego rządu. W tym samym dniu wielu miastach Szwecji doszło do demonstracji przeciwników podpisanej przez Szwecję umowy ACTA.

Na skutek wygenerowania dużej ilości wejść strona internetowa szwedzkiego rządu www.regeringen.se, z którą powiązane są serwisy wszystkich szwedzkich ministerstw, przez pewien czas była w sobotę niedostępna. Pojawił się jedynie komunikat informujący o kłopotach technicznych. Po południu strona działała ponownie.

Przedstawiciele rządu odmówili komentarza, zasłaniając się kwestiami bezpieczeństwa.

Do zablokowania strony szwedzkiego rządu przyznali się hakerzy CyberForce powiązani z grupą Anonymous. Na Twitterze napisali, że planują atak na kolejne strony, wśród proponowanych przez nich celów jest internetowy serwis rządowej agencji FRA, zajmującej się nasłuchem radiowym oraz kontrolą komunikacji elektronicznej, w tym internetu.

W sobotę w wielu miastach Szwecji doszło do protestów przeciwników podpisanej również przez Szwecję umowy ACTA. Około tysiąc osób zgromadziła demonstracja na placu Sergela w centrum Sztokholmu, zorganizowana m.in. przez Partię Piratów, założoną przez twórców znanego serwisu Pirat Bay, umożliwiającego pobieranie filmów i gier z internetu. Szwedzka Partia Piratów ma dwóch eurodeputowanych w Parlamencie Europejskim.

_ Proces negocjacyjny oraz treść ACTA budzi nasze wątpliwości. Zabrakło przejrzystości, demokracji i poszanowania prywatności _ - oceniła Anna Troberg z Partii Piratów.

Wielu demonstrantów odwoływało się do wcześniejszych licznych protestów w Polsce.

Szwedzki rząd o podpisaniu umowy ACTA zdecydował w grudniu 2011 roku, w styczniu upoważniony ambasador podpisał umowę w Tokio razem z przedstawicielem Polski oraz innych krajów. Przedstawiciele szwedzkiego ministerstwa sprawiedliwości, które zajmuje się w Szwecji ACTA, twierdzą, że podpisanie umowy jeszcze niczego nie przesądza.

O ACTA czytaj w Money.pl
Sprawa AKTA to wielka lekcja. Dla kogo? -_ Mała awaria okazała się wielką w swoich skutkach _ -stwierdził minister
"Donald Tusk, gdzie Twój mózg?", "Nie dla ACTA" Pojutrze premier spotka się z internautami, ale szanse na to, że jego obietnica ich uspokoi nie są duże.
Teraz premier będzie się tłumaczył. I to on-line Donald Tusk odpowie na pytania ekspertów, twórców i internautów w poniedziałek
internet
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)