Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Grecji. W razie Grexitu Cipras chciał się zemścić na niemieckich firmach

0
Podziel się:

Plan przewidywał częściową nacjonalizację i agresywne śledztwa antykorupcyjne przeciwko niemieckim firmom - pisze w sobotę grecki dziennik "Efimerida Ton Syntakton".

Kryzys w Grecji. W razie Grexitu Cipras chciał się zemścić na niemieckich firmach
(PAP/EPA)

Plan awaryjny rządu Grecji na wypadek, gdyby kraj został zmuszony do wyjścia z Eurolandu, przewidywał częściową nacjonalizację i agresywne śledztwa antykorupcyjne przeciwko niemieckim firmom - pisze w sobotę grecki dziennik "Efimerida Ton Syntakton".

Według gazety plan ten zaprojektowano tak, by "zwiększyć koszty" dla wierzycieli Grecji.

W planie znalazła się nacjonalizacja firmy OPAP, największego w Europie monopolu gier losowych, sprywatyzowanego w 2013 roku, oraz przejęcie przez państwo przychodów z opłat za przejazd autostradami i przez największy w kraju most - pisze gazeta, powołując się na źródła rządowe. Władze przewidywały także walkę z korupcją, a w jej ramach działania przeciwko takim niemieckim firmom w Grecji, jak Siemens, Lidl, Allianz, MAN i Hochtief.

Grecki rząd nie skomentował dotychczas doniesień dziennika.

Premier Aleksis Cipras oświadczył w czwartek, że jego rząd "nie miał innego wyjścia" i 13 lipca musiał zgodzić się na negocjacje z wierzycielami w sprawie nowego programu pomocowego wysokości 86 mld euro. Rozmowy powinny zakończyć się do 20 sierpnia.

W piątek premier powiedział w parlamencie, że jeszcze przed zawarciem tego porozumienia z wierzycielami zażądał od ówczesnego ministra finansów Janisa Warufakisa przygotowania planu awaryjnego na wypadek wymuszonego przez kredytodawców, głównie przez Niemcy, wykluczenia Grecji z unii walutowej.

- Rząd nie ma planu na wypadek Grexitu, ale zamówiłem plan awaryjny w ministerstwie finansów, jak poradzić sobie z zagrożeniami ze strony pewnych europejskich kręgów, które chciały w końcu czerwca, podczas przerwy w negocjacjach między Atenami a ich wierzycielami, wyjścia Grecji ze strefy euro - tłumaczył się szef rządu.

Cipras odpowiadał na pytania posłów opozycyjnej partii Pasok w sprawie planu Warufakisa, zwanego planem B, a polegającym na szukaniu alternatywnych metod finansowania długu na wypadek wyjścia Grecji z Eurolandu. Warufakis potwierdził, że sformował mały zespół, który miał przygotować plan B na wypadek zmuszenia Grecji do wyjścia ze strefy euro.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)