Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwini odliczają dni do wprowadzenia euro

0
Podziel się:

Władze w Wilnie przekonują, że do wprowadzenia wspólnej waluty są przygotowane i wykorzystały świeże doświadczenia rządów w Tallinie i Rydze.

Litwini odliczają dni do wprowadzenia euro
(JT/CC2.0/Flicr.com)

Litwini odliczają dni do wprowadzenia euro. 1 stycznia pożegnają się z litami, a z bankomatów wyciągną już wspólną europejską walutę.

Litwa stanie się od nowego roku 19. członkiem strefy euro. Decyduje się na ten krok jako ostatnie państwo bałtyckie. Łotysze płacą euro od 12 miesięcy, a mieszkańcy Estonii - od 4 lat. Władze w Wilnie przekonują, że do wprowadzenia wspólnej waluty są przygotowane i wykorzystały świeże doświadczenia rządów w Tallinie i Rydze.

Oficjalny kurs ustalony w połowie roku przez radę Unii Europejskiej wynosi 3,45 lita za jedno euro. Od sierpnia wszystkie ceny w sklepach są już podawane w dwóch walutach. Przez pierwsze dwa tygodnie przyszłego roku będzie można na Litwie płacić jeszcze litami, a banki komercyjne będą wymieniać monety i banknoty do końca 2015 roku.

Zobacz, jak zmieniał się kurs litewskiej waluty przez ostatni rok:

Zgodnie z przyjętą zasadą, monety euro we wszystkich krajach UE mają wspólny rewers i narodowy awers. Litewska monet euro ma wybity wizerunek "Pogoni" - uzbrojonego rycerza na koniu, który jest godłem kraju. Tutejsza mennica przygotowuje 370 milionów sztuk monet.

Czytaj więcej w Money.pl
Od stycznia kolejny kraj wprowadzi euro - _ Konsekwentne starania opłaciły się: dziś Euroland otworzył dla nas drzwi _- powiedział w Brukseli premier Algirdas Butkewiczius.
Litwa przyjmie euro. "To dobra wiadomość" 23 lipca plany Litwinów ma ostatecznie zatwierdzić Rada UE. Parlament pełni rolę konsultacyjną w tej kwestii.
Mocne słowa byłego prezesa EBC o euro Jean-Claude Trichet mówi, co jest największym problemem wspólnej europejskiej waluty.
Włosi zachwyceni Polską. "Dokonali cudu" W tekście na łamach lewicowej rzymskiej gazety włoski publicysta wyraża opinię, że aby zrozumieć kryzys w strefie euro, warto przyjrzeć się mu z perspektywy Polski, która nie przyjęła wspólnej waluty.
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)