Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Procedura nadmiernego deficytu. Ujawnili ważny dla Polski termin

0
Podziel się:

Od tego, jakie wnioski przedstawią unijni komisarze, zależy ewentualny powrót Polski do niższej stawki VAT.

Procedura nadmiernego deficytu. Ujawnili ważny dla Polski termin
(ec.europa.eu)

Komisja Europejska już 7 listopada, prezentując najnowsze wyniki i prognozy gospodarcze dla 27 państw UE, przedstawi wstępne wnioski dla każdego z państw objętych procedurą nadmiernego deficytu. To dotyczy też Polski, która liczy na wyjście z procedury w przyszłym roku.

Na zdjęciu Olli Rehn, komisarz ds. walutowych

Jak powiedział grupie dziennikarzy rzecznik KE Olivier Bailly, Komisja Europejska już 7 listopada wyciągnie wnioski z najnowszych dostępnych danych i prognoz gospodarczych, które opublikuje tego samego dnia, w tym informacji o deficycie finansów publicznych za 2012 rok, które Eurostat ogłosi 22 października.

_ - Te dane będą podstawą dla KE do analizy sytuacji państw objętych procedurą nadmiernego deficytu _ - powiedział Bailly. Jak dodał, dotyczy to w pierwszym rzędzie tych państw, którym nakazano zbicie deficytu do dopuszczalnego poziomu 3 proc. PKB już w 2012 r. (w tej grupie jest Polska). Innymi słowy te kraje mogą oczekiwać, że usłyszą od komisarza ds. walutowych Ollego Rehna już 7 listopada, czy mają szanse na wyjście z procedury nadmiernego deficytu, czy też konieczne są dodatkowe środki.

Jak dodał Bailly, kraje członkowskie powinny do 15 października 2012 roku przesłać KE projekty budżetów na rok 2012, by KE mogła je uwzględnić w swych analizach. _ - Środki podjęte przez rządy po tym okresie nie będą przez nas uwzględnione w naszej analizie, jaką przedstawimy 7 listopada _ - powiedział Bailly.

Polski rząd przyjął projekt budżetu na 2013 rok już 5 września, teraz czeka on na przyjęcie przez Sejm. Minister finansów Jacek Rostowski poinformował wówczas, że deficyt całego sektora finansów publicznych w 2012 r. wyniesie 3,5 proc. PKB.

_ - W tym roku przewidujemy, że uda nam się osiągnąć deficyt całego sektora finansów publicznych na poziomie 3,5 proc. i w przyszłym roku wyjdziemy z procedury nadmiernego deficytu _ - powiedział. Wcześniej rząd Polski zakładał deficyt całego sektora w 2012 roku na poziomie 2,9 proc. PKB.

Dozwolony cel określony w unijnym Pakcie Stabilności i Wzrostu określony jest na 3 proc. PKB, rząd liczy jednak, że KE zamknie Polsce procedurę nadmiernego deficytu, bo zastosuje elastyczne podejście, do czego zobowiązała się w niedawnej reformie paktu (w ramach tzw. sześciopaku) wobec państw, które przeprowadziły reformy emerytalne.

Minister Rostowski wielokrotnie deklarował, że jeżeli w 2013 roku zostanie z Polski zdjęta procedura nadmiernego deficytu, to wówczas od 2014 roku podstawowa stawka VAT zostanie obniżona do wcześniejszego poziomu, czyli 22 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Zdecydują co dalej z Grecją i wzrostem w Europie? To będzie burza mózgów Analitycy mówią o narodzinach nowej osi: Obama - Hollande - Monti. Co na to Niemcy?
Katastroficzna prognoza. 800 tys. ludzi na bruk Groźba rozpadu strefy euro wciąż nad nami wisi. Dla Europy i Polski oznacza to załamanie.
Chcą dotatkowych środków do budżetu UE KE przedstawi 23 października nowelizację tegorocznego budżetu UE, w której poprosi kraje UE o znaczne zwiększenie dostępnych środków, bo brakuje jej pieniędzy na pokrycie kosztów niektórych unijnych programów, w tym programu wymiany studentów Erasmus.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)